Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seVÍRA PRO VĚŘENÍ
Autor
Bulaji
Věříte si?
Odpověď nebude jednoznačná. Před personálním manažerem, když se hlásíte na pracovní místo, o které stojíte, jistě neřeknete, že ne. A když se zeptáte sebe, kde na odpověď nikdo nečeká, zapracuje sebevědomí. Potlačené nebo přehnané.
Víra v sebe
Dodává energii k činům. Nebo také ke slovům. Podle těch vnímáme politiky, zatímco podle činů hodnotíme autority, poctivé pracanty, tvůrce hodnot.
Slovo víra
Alespoň jak ji definuje Wikipedie, kde se nabízejí dva významy: 1.) epidemiologický, 2.) psychologický a náboženský. V prvním případě, že to a to je pravdivé, a ve druhém se spoléháme na vlastní úsudek. Zde už se nacházíme na tenkém ledě. Tam nás mohou oklamat vlastní smysly.
Naši předkové
Dozvídali se pravdy a lži od úst k ústům, pokud neuměli číst, a šířili události byť jen omezeně na malém prostoru. A dnes? Digitální technika zpřístupnila pravdy i lži v nevídaném rozsahu, lákavě zabalené, tryskovou rychlostí doručované. Každý si může dovolit pravdy nebo lži šířit bez ohledu na dopady, zanášet sociální sítě. A totéž naopak. Jak sdělované a na stůl k nám dodané chceme vnímat, popřípadě dál přenášet. To je pouze na nás. Tedy na naši víře. Na víře z poznání a z přesvědčení.
Cenzura proti svobodě slova
O regulaci sdílených a vyměňovaných informací se mluví už hodně dlouho. Zápas mezi cenzurou a svobodou slova na sociálních sítích přiklání se k cenzorům. Jaké to je, když vám zablokují možnost veřejně se vyjádřit poznal i na Twitteru bývalý prezident Trump.
Přestože svět je zasíťovaný a přes nuly a jedničky propojený, není sjednocený. Stále se dělí na soupeřící bloky. Vládami řízené a cílené informační toky k udržování napětí. K získávání výhod dobře poslouží. Útočit na smysli připojených s cílem vyděsit, zejména se daří v coronavirové pandemii.
Na ochranu lidské ůstojnosti
Nad námi se rozprostírají sítě zla. Utkány z vláken hrubého napadání, urážek a extrémních názorů, falešných událostí a sofistikovaně sestavených dezinformací! Záleží na naší víře utvářené schopnostmi a znalostmi komu a čemu v tomto informačním přetlaku věřit, co ze lží a nesmyslů odmítnout, co z pravd a událostí přijmout. Zkrátka neoslepnout. Nepadnout za oběť iniciátorů manipulovat a ovlivňovat naše názory a přístupy k životu, dokonce už i roboticky vygenerovanými „pravdami“.
Věříte si?
6 názorů
Lidské vědomí je dáno lidským ústrojenstvím. Obraz reality (respektive holistický informační model světa, který si budujeme v dlouhodobé paměti) je totálně odlišný od modelu např. delfíního (přestože se delfíní mozek lidskému svojí komplexitou minimálně vyrovná, pokud jej nepředčí . . .).. Patrně více než z 80% jde o nevědomou a emocionální "neuronální práci". Přesto se z neznámých důvodů lidé považují za racionálně myslící bytosti. Zřejmě to lichotí jejich egu. Před informařním BIAS není úniku - a kdo má pocit, že on manipulaci odolává právě naletěl na psychologický trik. Bez tohoto "oprávněnéh pocitu" by totiž veškerá informační manipulace, které jsme v digitalizované společnosti zděšenými svědky byla zhola nemožná.
Působí se ve všem, viz reklamy, "píáry" a ve všech médiích i z devadesáti procent - na emoce - a emoce máme každý své.
JInak, asi tam má být "Epistemiologický" místo "epidemiologický" (Epistemiologie je disciplína, která zkoumá lidské poznání a jeho proces)-.
Já bohužel na takovou otázku možná nikdy nemusel odpovídat,protože personálního manažera jsem potkal jen asi tři krát (V každé práci jsem byl přes deset let) a ten mne v obou případech chtěl, tak začínal pohovor slovy: Prosím, věřte nám!