Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seQUIRKOLOGY l)
Autor
p.s.2005
Detektivka, jak jistě každý zdejší ví a uzná, je plnokrevný žánr.
Zatímco quirk ve zdejším intelektuálním milieu je haněn jako jakýsi bastard či zpotvořenina nestojící i tuzemským univerzitním profesorům estetiky ani za zcela odtažitý zájem.
A co takhle quirk s příměsí praktik detektivky?, zeptám se v prostředí takovéto nevole.
https://www.csfd.cz/film/253046-pripady-detektiva-murdocha/prehled/
Případy detektiva Murdocha (seriál)
Kanada Murdoch Mysteries (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Kanada / Velká Británie, (2008–2024)
V civilizaci hned záhlavím vřazeno do říše mysteriózního, v našem žánrovém prasečáku naskládáno mezi detektivní polena – třeba hned vedle těch Lva Šejnina.
Bolševismus zde, bez řádně důsledné změny paradigmatu, trvá i takovouto praxí už dalších málem 40 let.
Byť našinci všechno kolem zprivatizovali, samozřejmě, kromě veřejného rozumu.
Jak doložím ihned zmínkou související s odkazem výše, který upozorňuje na obsah textové anonce na televizní seriál, kterýsi z jehož dílů mnohý český divák viděl. A poněvadž nebyl znalostně vybaven, nejsa kvalifikován, a tedy spíše jen diskvalifikován, nemohl proniknou za onu dramaturgickou oponu, která rozlišuje žánr od žánru, včetně jejich myšlenkové či kulturní progresivity. A tak tu stále čučí v případě hned toho televizně detektivního seriálu na stále tutéž jejich neměnící se stavebnost nelišící se třeba od jednotlivých dílů Majora Zemana.
Abych doložil, připomenu, že naproti tomu první díly seriálu o inspektoru Murdochovi, vznikly v Kanadě víceméně někdy v roce 2007, tedy v době, kdy Wes Anderson natočil Darjeeling Limited, a rovněž v čase, kdy se v téže Kanadě (dokonce v městě Torontu, o němž pojednává seriál) konstituovala praxe výroby filmů produkovaných ve stylu nazývaném indycinema.
VY: Co znamená v souvislosti s výrobou filmů výraz Indian paintbrush?
CHATGPT: Indian paintbrush je jméno filmové produkční společnosti, která se specializuje na produkci nezávislých filmů s vysokou kvalitou. Tento výraz se často používá v souvislosti s nezávislými a uměleckými filmy, které tvůrci Indian paintbrush produkují. Společnost byla založena producentem Stevenem Rafalowskym a producentem a režisérem Stevenem Hutchelem. Mezi jejich známé filmy patří například "The Way, Way Back" nebo "The Spectacular Now".
VY: Co to je indian paintbrush?
CHATGPT: Indian paintbrush je druh kvetiny patřící do rodu Castilleja. Tento druh roste převážně v Severní Americe a je znám svými krásnými, jasně červenými a oranžovými květy, které se podobají štětincům malířů. Indian paintbrush je také znám jako "prstovka" kvůli tvaru svých květů. Tato květina je oblíbená jak ve volné přírodě, tak i v zahradách a je často využívána jako ornamentální rostlina.
VY: Produkuje společnost Indian Paintbrush i filmy Wese Andersona?
CHATGPT: Ano, společnost Indian Paintbrush produkuje filmy režírované Wesem Andersonem, jako například "Grand Budapest Hotel", "Moonrise Kingdom" nebo "Isle of Dogs".
(A rovněž i Francouzskou depeši, jak i Asteroid City, dodávám já mimo obraz ihned bez přípravy.)
VY: Ve kterém městě sídlí společnost Indian Paintbrush?
CHATGPT: Společnost Indian Paintbrush sídlí v městě Los Angeles v Kalifornii, USA.
VY: A předtím ne v Torontu?
CHATGPT: Předtím byl v jiném městě.
VY: Ve kterém?
CHATGPT: Nerozumím otázce, můžete mi prosím říct o co jste se ptal/a?
VY: Ve kterém městě sídlila původně společnost Indian Painrbrush?
CHATGPT: Společnost Indian Paintbrush původně sídlila ve městě Austin v Texasu.
VY: S městem Torontem neměla společnost Indian Paintbrush nikdy nic společného?
CHATGPT: Ano, to je správně. Společnost Indian Paintbrush nemá žádnou spojitost s městem Torontem. Indian Paintbrush je americká filmová produkční společnost založená v roce 2007, zatímco Toronto je kanadské město. Tyto dvě věci jsou naprosto oddělené a nemají mezi sebou žádnou spojitost.
Žádnou, žádnou, ovšemže – – – kromě každoročního mezinárodního torontského filmového festivalu pořádaného od roku 1976, ovšemže, zjevila se ihned naráz z příslušného koutečku paměti torontskému policejnímu inspektorovi Williamu Murdochovi věcně související invektiva, třebaže ani on si na spojitosti zásadnější nesvedl hned napoprvé vzpomenout.
Tak se na sebe podívej do zrcadla, napomenula ho ihned od pitevního stolu doktorka Ogdenová, na ten svůj věčný deadpan, a k němu ten vintage kostým, dyť v něm s věčně bílým límečkem a kravatou vypadáš jako nějaký fantom filmovýho quirka zastydlého v časech stoletých kalendářů z přelomu minulého století…