Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte se„Dobře všechno udělal, i hluchým dává sluch, i němým řeč!“((četby ze Mše sv, z katolických kostelů z neděle 08. září 2024))
Autor
Zeanddrich E.
„Dobře všechno udělal, i hluchým dává sluch, i němým řeč!“((četby ze Mše sv, z katolických kostelů z neděle 08. září 2024))
Motto:
Svědectví o Ježíši jako Nový zákon je nám dán;
*(Svatý Matouš, Svatý Lukáš, svatý Marek, svatý Jan, aneb
svědectví od těch, co s Ním (s Ježíšem) přímo zde dole chodili
*(tehdy tito ovšem/ rozhodně svatí/ ještě nebyli...! :)
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
1. ČTENÍ - Čtení z knihy proroka Izaiáše.
Tento text pochází pravděpodobně z 8. stol. př. Kr. a končí jím celek výroků proti pohanským národům. Vystupuje zde protiklad děsivého údělu pohanských národů ohrožujících Izrael vůči jásotu a veselí Božího lidu, které jsou znamením Božího vítězství.
Iz 35,4-7a
Malomyslným řekněte: „Vzmužte se, nebojte se! Hle, Bůh váš přináší odvetu, odplatu božskou! On sám přijde a spasí vás!“ Tehdy se otevřou oči slepých, odemknou se uši hluchých. Tu poskočí chromý jak jelen a zaplesá jazyk němého, neboť na stepi vyprýští vody, potoky na poušti. Vyprahlá země se změní v rybník a žíznivá půda v prameny vod.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Jak 2,1-5 Druhé čtení
Což nevyvolil Bůh chudé, aby byli dědici Království?
Čtení z listu svatého apoštola Jakuba.
Moji bratři, s vírou v našeho božského Pána Ježíše Krista nesmíte spojovat stranictví (k lidem). Když k vám do shromáždění vejde muž se zlatými prsteny na rukou, ve skvělém oděvu, a vejde také chudák v obnošených šatech, vy jste samá pozornost k tomu, který je nádherně oblečen, a řeknete mu: „(Prosím,) posaď se tady na čestné místo.“ Ale tomu chuďasovi řeknete: „Ty stůj tamhle“ nebo „Sedni si tady u mých nohou.“ Neděláte tak rozdíly navzájem mezi sebou, nestáváte se soudci podle špatných zásad? Poslyšte, moji milovaní bratři! Což nevyvolil Bůh (právě) chudé (v očích) světa, aby byli skrze víru bohatí a dědici Království, které slíbil těm, kdo ho milují?
Ježíš hlásal evangelium o Božím království a uzdravoval mezi lidem každou nemoc.
Mk 7,31-37 Evangelium
Hluchým dává sluch a němým řeč.
Slova svatého evangelia podle Marka.
Ježíš odešel z tyrského kraje a šel přes Sidón územím Desetiměstí ke Galilejskému moři. Přivedli k němu hluchoněmého a prosili ho, aby na něho vložil ruku. Vzal ho stranou od zástupu, vložil mu prsty do uší, dotkl se slinou jeho jazyka, vzhlédl s povzdechem k nebi a řekl: „Effatha!“, to znamená: „Otevři se!“ A hned se mu otevřel sluch, rozvázal se mu jazyk a mluvil správně. (Ježíš) jim pak přikázal, aby o tom nikomu neříkali. Čím více však jim to přikazoval, tím více to rozhlašovali. Byli celí užaslí a říkali: „Dobře všechno udělal, i hluchým dává sluch, i němým řeč!“
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
3 názory
Zeanddrich E.
před 3 měsíci... :).
¨Dá se také říci, že přídomek ,,svatý" byl (je) určitou pozemskou nálepkou pro lepší orientaci v řadách (snad) duchovně pokročilých bytostí, které se tu na Zemi nějak významněji kladně projevily... :).
Svatý znamená vyčleněny pro Boha, nikoli morálně dokonalý.