Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Vlastní dům - povídka,která má více poznámek pod čarou, než samotného textu.

26. 09. 2024
0
0
46
Autor
bofiák

Vlastní dům[1]

Byl to takový temný den, kdy vás tíha vlastních myšlenek sráží k zemi víc než gravitační zákon… Takový den, kdy všechno mizí v šedi a skrze hustou mlhu nedokážete spatřit světlo… Den, kdy se naděje stává jenom hloupým slovem pro uklidnění bláznů… Právě takový den, který nikdo nemůže mít rád.

A v proudu šedivého světa, který se točí, aniž by se ho kdo ptal proč, kdesi uprostřed širokého lesa, žil osamělý brouk Pavlík[2]. I jeho zasáhl nepříznivý den jako rána obuškem od špatně vyspalého policejního strážníka.

„Ach, ouvej,“ zoufal si pod krovky, „takový mrazivý den a já ani nevím, kde přespím…“ Zima opravdu zábla až pod kůži,[3] že i  durové Há v tom mrazu znělo jako molové Bé[4]. „Kdybych měl peníze,“ myslil si Pavlík, „mohl bych přespat v motelu u Krtka… Ale žádné nemám,“ trpce si uvědomil hořkou skutečnost, když se podíval pod levou krovku, kde obyčejně míval veškerou hotovost. „Ach, ouvej,“ zopakoval výrok, který přednesl před několika vteřinami, „kam se jen uložím??“[5]

Když takto přemítal o své tíživé situaci, najednou se kolem jedle, pod kterou postával, prohnal jako blesk ze špinavého nebe[6] hlemýžď Franta, který pospíchal na schůzi poslaneckého výboru[7].

„A ejhle!“ zaplesalo srdce[8] brouka Pavlíka, „mít takový domek, to by se hned žilo lépe… Óóó,“ vzýval pro sebe tu myšlenku, která se v něm uhnízdila jako vlaštovka na balkoně,[9] „to by pak život měl zcela jiné rozměry…“[10]

Pavlík byl broukem své doby – tedy broukem, který myšlenku neodděloval od konání. „Své bytí projevuji jeho aktem, jsem-li, pak jednám,“ cítil ve svých tykadlech Pavlík a akce se prolínala každým kouskem jeho členovčího těla. Neváhal ani minutu[11] a spěchal vykonat své rozhodnutí.

V dějinách celého tvorstva však lze jen ztěží nalézt větší rozpor, než ten, který nacházíme mezi idejemi a jejich realizací ve skutečnost, v prostý běh světa.[12] Tento rozpor se v celé své velikosti náhle rozprostřel před nebohým Pavlíkem. A přesto, je-li vůle, pak je tu možnost. A brouk Pavlík bezesporu vůli měl. Neměl ještě plán, nedokázal ještě racionalizovat situaci, ale přesto vyrazil vpřed. Prvním rozhodným krokem, který znamenal změnu.

„Je na místě,“ uvažoval Pavlík, „zapřemýšlet o tom, jak by takový domek měl vypadat. Vím,“ přiznával své pochybnosti o sobě samém, „že nejsem tím pravým, kdo by dokázal postavit domek. Vždyť ani nedokáži uchopit jeho podstatu. Není však na světě proto tolik tvorů, abychom se podělili o své zkušenosti? Není speciální zkušenost, kterou má každý z nás, ona subjektivita, jen vodítkem k celkové generalizaci empirie, která naznačí objektivní danost a poodkryje cestu k pravému poznání???“

„A takový domek je jistě jen malým krokem pro brouka,“ degradoval svou touhu, aby ji vzápětí vyzdvihnul „ale velkým krokem pro celé tvorstvo!“

Když si takto metafyzicky ospravedlnil svou touhu, naplnilo jeho myšlenky mystérium konkrétnosti. Jak přesně postupovat dál? Kdo poradí?[13]

Každý z nás se neustále potýká z řadou nepříjemných otázek, které ne vždy dokáže vyřešit. Broučkovi však tentokrát pomohla vzpomínka. Kdysi mu jeho babička před spaním vyprávěla pohádky a pokud ho jeho paměť neklamala, řešení na všechny trampoty dokázala vždy najít moudrá sova.

 Ctěnému čtenáři již není třeba dlouze popisovat, kam směřovaly kroky brouka Pavlíka. Ano,[14] samozřejmě k útulku moudré sovy, která bydlela na samém jižním cípu lesa, kde bylo jehličí nejhustší[15] a  půda nejúrodnější.[16]

Když Pavlík úspěšně překonal všechny překážky[17] a ocitnul se u samého domu moudré sovy, vzkřikl hlasem plným odhodlání: „Haló!“ Jen ticho však bylo odpovědí.

„Haló!“ to znovu zkoušel své štěstí statečný brouk, „halóóó!!!“ Tentokrát byl brouk úspěšný. Ze shora ze stromů se ozvalo moudré zahoukání a k zemi slétla ještě moudřejší sova. „Přeješ si?“ zeptala se, zatímco brouk se usilovně držel trsu trávy, protože mocný vítr, který sova máváním svých křídel způsobila, ho málem odnesl pryč.

 „Ty jsi sova?“ zeptal se Pavlík, když sova usedla a on se mohl pustit trávy. „Tak jest,“ odvětila sova a zahleděla se na Pavlíka. „A ty jsi brouk Pavlík, že,“[18] promluvila k broukovi. „Jak to víš,“ podivil se on. „To by bylo dlouhé vyprávění,“[19] řekla sova, „raději mi pověz, jaké trable tě za mnou přivedly.“

„Jak bych to nejlépe popsal,“ zamyslel se brouk Pavlík, „no vcelku vzato, napadlo mě, že bych docela rád získal nějaký domek. Ale nedokáži si představit, co stavba takového domku přesně obnáší. Vlastně nevím o staveních vůbec nich…“

Sova se zamyslela. „Ale to jsi přišel na správné místo,“ usmála se po chvíli, „samozřejmě, že vím, co je to stavba…. Podle § 139b stavebního zákona číslo 50 lomeno 1976,  odstavce 1 se za stavbu  považují veškerá stavební  díla bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, účel a dobu trvání,“ vychrlila na brouka a, aniž by se nechala nějak přerušit, pokračovala v plynulém toku své výpovědi: „Podle odstavce 2 stavby mohou být a) trvalé, b) dočasné, u nichž se předem omezí doba jejich trvání…“

„Zadrž!“ vykřikl Pavlík, „tvé informace jsou velmi cenné… ale mně vlastně jde spíš o to, jak takový domek postavit…“ „Nu,“ zamyslela se znovu sova, „čistě logicky bych řekla, že substance domku se dá definovat jako cosi, co má za své atributy alespoň tři stěny a střechu. Pakliže má totiž stěny jen dvě, můžeme takovou věc lépe definovat jako přístřešek… O tom však lze vést samozřejmě vědecký spor… tato věc ještě není zcela dořešena… ale myslím, že mé hledisko je blízko pravdě.“

„Děkuji sovo,“ řekl brouk, „myslím, že tvá odpověď byla vyčerpávající. Mám teď zcela jasnou představu o tom, jak postupovat při tvorbě domku. Ještě jednou velký dík.“ „Není zač,“ odpověděla sova, která zřejmě nepostřehla, že věta Pavlíka je napuštěna ironickou přísadou,[20] „pokud budeš někdy opět potřebovat pomoc, ráda ti podám pomocné křídlo,“ nabídla se sova. „Určitě,“ procedil skrze kusadla Pavlík a mizel pryč.

„Opět se potvrdilo, že se doba neustále posouvá,“ přemýšlel cestou od sovy, „hodnoty a jistoty minulých epoch ztrácejí dnes své kvality. Za dob babičky jistě sovy radily, ale teď? Darmo hovořit,“ proklínal svou dobu. 

„Tak, co dál?“ zastavil se. Pak zvednul jednu ze svých předních končetin a začal s ní mávat. Trvalo to jen chvíli a brzy mu díky jeho stopování zastavil jeden nápad.  „Dneska mám kliku,“ pochvaloval si Pavlík, „tenhle ten je zrovna dobrej a ani jsem nemusel dlouho čekat.“

 Vzpomněl si totiž na bobry stavaře, které často viděl u vody, jak stavějí hráze. „Mají jistě zkušenosti s řadou staveb,“ pomyslel si, „a tak budou schopni poradit i mě.“ Jeho mysl se rázem rozveselila, když hbitým pohybem všech šesti končetin zamířil k blízké řece.

Cesta probíhala bez nesnází,[21] a tak brouk brzy dorazil až ke svému vytyčenému cíli.[22] Chvíli nastražil tykadla a za chvíli již slyšel zvuk zubních protéz bobrů, které se tvrdě zarývaly do pobřežních stromů. Vyrazil tedy oním směrem, odkud se hluk rozléhal a brzy[23] dorazil na staveniště bobrů.

„Halo,“ zavolal na prvního bobra, kterého spatřil. Bobr si ho chvíli nevšímal, ale pak se odvrátil od pracovního zaujetí[24] a zahleděl se na členovce. „Dobrý den, pane,“ pozdravil slušně Pavlík. „Dobrej,“ odpověděl neméně slušně[25] bobr, „máte přáníčko?“ „Nevím, jestli by se to dalo tak definovat, přesněji by snad šlo o dotaz,“ odpověděl brouk.

Bobr se poškrábal na bradě. „Ale chcete, abych vám na ten dotaz odpověděl?“ zeptal se. „To ano,“ přikývnul Pavlík. „No vidíte, tak přeci jen máte přáníčko!“[26] zaradoval se bobr. „Vlastně máte pravdu,“[27] souhlasil brouk, „rád bych se od vás dozvěděl, jak se staví takový dům. Všude je totiž všeobecně známo, že bobři jsou skvělí stavitelé.“

Bobr smutně zakroutil hlavou. „Nemohu vám pomoci,“ řekl Pavlíkovi, „jsme samozřejmě vynikající stavitelé,“ dodal kvapně, aby snad nedošlo k nějakému nedorozumění, „ale naše firma BOBR & spol. s. r. o. se specializuje na stavbu vodních nádrží a přehrad. V tomto oboru jsme jasnou špičkou, ale domy… domy nepatří k našemu výrobnímu artiklu.“

Pavlík posmutněl, cítil, že má slzy na krajíčku. I bobr to poznal, a protože byl dobrák od hrudní kosti, pokusil se Pavlíka utěšit. „Možná bychom to ale dokázali… Musel byste nám ale říci, jak byste si takový domek představoval. Trochu ho popsat.“

Brouk ale jen pokrčil krovkami. „Dost dobře to nedokáži. Podle slov sovy se substance domku dá definovat jako cosi, co má alespoň tři stěny a střechu.“[28] „ Z toho nejsem dvakrát moudrý. Je to takové moc obecné,“ řekl bobr, „na nějaký konkrétnější příklad byste nedokázal přijít.“

Pavlík se zamyslel. Když už se mu zdálo, že na nic nepřijde, všimnul si, jak si to kolem řeky šine hlemýžď Franta z poslanecké sněmovny.[29] „Takový!“ vykřikl Pavlík a ukázal na Frantíkovu ulitu. Bobr se pootočil, aby zahlédl hlemýždě, ale nešťastně zavadil packou o strom, který předtím předhryzal. Ten se začal kácet.[30]

Za chvíli se zřítil na zem a zavalil ubohého Pavlíka i Frantíka, až ulita zapraskala.[31] Bobr se nešťastně podíval na oba tvory, ale brzy s hrůzou zjistil, že na jejich stavu úmrtí nelze nic změnit.

Dva dni po smrti Pavlíka a Fantíka se konal pohřeb. A byl to krásný smuteční obřad. Kapela z cvrčků zahrála nádherné smuteční písně, které rozeslzely všechny jim naslouchající. Sova pronesla vynikající smuteční řeč, které nikdo nerozuměl a krtek vyhloubil parádní díry pro rakve. Dřevěné rakve dorazily o chvíli později a na jejich straně bylo zlatým písmem napsáno: „Rakve na míru: firma BOBR & spol. s. r. o.“

Zhruba dvě hodinky poté, co byl smuteční obřad dokončen, brouk Pavlík se probral.[32] “Vida, to je mi ale útulný domek. A jaké je tu teplo,“ zaplesalo jeho srdce a radostí začalo bušit jako o závod.



[1] Povídka, která má více poznámek pod čarou, než samotného textu.

[2] K dovršení vší zoufalosti musím konstatovat, že se možná ani Pavlík nejmenoval. Stejně dobře bych mu mohl říkat brouk X nebo Z, neboť tento brouk neměl vlastní identitu (je však jeho existence nutně spjata s jeho identitou? – vzhůru k bádání, filosofové!), ale protože jsem veskrze optimista, tak jsem mu jednu (myslím, že v celku povedenou) přidělil.

[3] Kdyby Pavlík nějakou kůži měl, určitě by mu nebylo příliš fajn…. Ale byl to prostý členovec, stejně tak jako vy a nebo já…

[4] Které vám zazpívá každá ovce

[5] Ačkoliv autor nemá v úmyslu příliš zasahovat do děje a odrazovat případné čtenáře mnoha vsuvkami, po důkladné konzultaci se sebou samým se rozhodl váženého čtenáře upozornit na několik věcí. Předně si autor uvědomil, že by čtenář mohl s osudem brouka Pavlíka příliš soucítit (i tací jsou dosud mezi námi) a svými slzami pak smýt tiskařskou čerň dalších stránek. Tím by ovšem přišel o další autorovy geniální nápady!! Proto je třeba již předem upozornit, že za svou mizérii si brouk Pavlík mohl sám… Od rána totiž seděl v baru u Ožralé stonožky a zapíjel všechny její nohy, takže za ztrátu vlastních úspor si mohl jenom a jenom sám. Nad takovým mizerou již čtenář jistě přestane ronit jakékoliv tekutiny a autor může s klidem (lze snad říci až stoickým??!) pokračovat ve vyprávění, na jehož syžet (natož pak fabuli) však již poněkud pozapomněl. (bohužel totiž seděl s broukem Pavlíkem v oné, před momentem zmíněné, restauraci)

[6] což je blesk ještě rychlejší než z nebe čistého. Pro názornost uvádím vzorce ČB (zkratka nikoliv pro České Budějovice, ale pro rychlost Blesku z Čistého nebe) = STB ()

[7] Autor si dobře uvědomuje, že leckterým literárním kritikem bude odsouzen za tento laciný trik. Ocitnuv se v tvůrčí krizi, musel si vymyslet jednoduchou zápletku, která by děj posunula dále. Proto ovšem šnek Franta mířil na schůzi poslaneckého výboru, aby děj získal alespoň na aktuálnosti a mírně popostoupil  na pole politické (hledám lobby na poli poli-tiky). Pro uklidnění kritiků musím říci, že šnek Franta již se dále nevyskytne, a kdyby přeci, bude autorem nekompromisně utracen.

[8] Je jistě na místě otázka, zda brouci mají srdce. Zdatní biologové budou samozřejmě urychleně proklamovat názor, že brouci srdce nemají. Autor však má na mysli srdce jako metafyzický symbol pro citové vyjádření jedince a proto má za to (i pro osobní známost s broukem Pavlíkem), že brouci srdce mají. Sám brouk Pavlík k tomu jednou poznamenal: „Mám srdce široké jako půllitr Plzeňského…“ Více snad není třeba dodávat.

[9] Nepříliš šťastné přirovnání. Zvláště pokud je v bytě paní domu a má smeták s dlouhou násadou…

[10] Je prý prokázáno, že člověk dokáže vnímat rozměry pouze tři. O vnímání brouků však nemáme žádnou představu, natož pak, když mají domek…

[11] Jednu přeci?!

[12] Lze pochybovat o tom, zda existuje-li již jednou idea, není již svým obsahem naplněna jako skutečnost, ačkoliv se nerealizuje. Ale i kdyby, není aktem, který si uvědomujeme jako skutečný opravdově.

[13] Komplexněji zněla tato otázka: „Kdo poradí dobře?“ O špatné rady totiž není nikdy nouze.

[14] Jak briskní je tvá inteligence, ó čtenáři!!!

[15] Broukovi však nečinilo nejmenší potíže. Svou velikostí totiž zdaleka nedosáhnul ani na nejnižší větve.

[16] To ať si čtenář přebere sám.

[17] A nebylo jich málo – spadané větévky, šišky, hřib satan a jiné potvory…

[18] Zde se ukazuje, jak mocná je telepatie. Jak už jsem podotkl na začátku, brouk se možná ani Pavlík nejmenoval. Pokud jsem ho tak nazval, bylo to jen náhodným výběrem z mých idejí. Sova však zřejmě již telepaticky přečetla mé myšlenky, a tak  použila toto oslovení… Možná je však i druhá varianta, která zastánce telepatie nepodpoří. Je totiž v celku dost dobře možné, že autorem celé povídky byla tato slova sově pouze připsána a sova je broukovi neřekla. Tím bychom se ale dopustili neodpustitelné netaktnosti vůči autorovi, kterého ani neznáme, protože bychom ho osočili ze lži. Proto doporučuji (alespoň ze slušnosti) přijmout za pravdivé tvrzení první.

[19] Viz bod 18

[20] Bohužel si momentálně nemohu vzpomenout, jakou má tato přísada chemický vzorec. Inteligentní čtenář však jistě ví…

[21] Nepočítáme-li za překážky takové malichernosti, jako jsou zemská gravitace, tření a podobné fyzikální zákonitosti, které běžnému tvorovi stěžují posun z jednoho bodu do bodu druhého.

[22] Pro sklerotické čtenáře připomínám, že oním cílem byla řeka. Nutno ovšem podotknout, že šlo jen o částečný cíl. Cílem vyššího stupně bylo dospění k řece, která by svým způsobem byla konkretizovaná, a to tak, že by tam byli bobři stavitelé hrází. Dalším cílem je položení otázky těmto bobrům a získání odpovědi na dotaz, který se týká stavby domu. Zcela jistě vyšším cílem, alespoň co se brouka Pavlíka a jeho stavu v povídce týče, a co je také obsahem celého tohoto krátkého literárního útvaru, bylo získání vlastního domu. Povídka vychází z filosofických koncepcí egoistického hédonismu, podle nichž se každý snaží získat  co nejvíce užitku a prospěchu pro sebe, takže zcela zásadním Pavlíkovým cílem bylo získání právě těchto „ingrediencí“ a odvrácení se od strasti (v daném případě zimy). Nakonec, když vše zhodnotíme kolem a kolem, nás však cíle brouka nemusí vůbec zajímat. Čtenář proto může tuto poznámku klidně přeskočit a pokud tak neučinil, tak se po jejím dočtení vrátit zpět do hlavního proudu děje a nechat se jím unášet dál a dál.

[23] Opět jde o subjektivní kategorii, která nesnese objektivního posouzení. Co je brzy? Můžeme tak třeba někdy posuzovat i následující den, ale pochybuji, že by podobný názor měla jepice. V rámci upřesnění tedy dodejme, že šlo rámcově o deset minut.

[24] Jak se od takového bobra očekává, pečlivě ohlodával strom, takže ten se již nakláněl a nechyběla mnoho, aby se zřítil na zem. Tuto poznámku doporučuji přečíst pozorně (pokud jí nebylo věnováno náležitý dostatek důležitosti, pak ji doporučuji čtenáři přečíst alespoň ještě jednou), možná totiž bude mít pro následující průběh příběhu podstatný vliv.

[25] Ač nikoliv tak spisovně, ale pouze v obecné češtině.

[26] Je zcela patrné, že bobr byl jedním z přeborníků verbální logiky. Proti jeho deduktivní metodě lze jen ztěží něco namítat.

[27] Jako by i brouk Pavlík četl poznámku číslo 26!

[28] Z dokonalé citace brouka Pavlíka můžeme usuzovat, že tento členovec má nadměrně vyvinutou paměťovou složku svého mozku. Já sám ji bohužel nemám, a tak jsem ve wordovském editoru použil známé finty ctrl + c a posléze ctrl + v.

[29] „Aha!“ jásají teď kritici mého díla. Ti méně zdatní volají: „Vida ho!“ a obě skupiny teď rýpají. „Nejenže jeho dílo je pouhou selankou, on dokonce neplní své slovo!“ (viz poznámka 7) Má odpověď je jednoznačná - utište se krvelační, svůj slib dodržím. Šnek si přišel pro svou zkázu.

[30] Viz poznámka 24!!!

[31] V tuto chvíli bych mohl dílo zakončit a stát se tak tvrdým naturalistou, zachycujícím život v jeho nejkrutější podobě. Jelikož jsem však optimista (ha, ha, ha), zakončím dílo veskrze pozitivně a čtenáři se mohou těšit na hepiend. Pro ty z nich, kteří ale nemají dojemné slaďáčky v lásce doporučuji zakončit své proplouvání tokem příběhu právě v tomto místě (rád bych to sám udělal taky, ale když už jsem tak blbě popsal začátek této poznámky, budu asi muset pokračovat. Nesnáším hmyz!)

[32] Vysvětlení nenadálého probuzení brouka Pavlíka ponechává autor čtenářovu vkusu a jeho filosofickému zaměření. Pokud dotyčný čtenář inklinuje k budhismu, pak může jít o jakousi formu reinkarnace. Máme-li předčítajícího křesťana, je zde na místě debatovat o formě posmrtného života. Naopak, pokud máme před knihou neúprosného materialistu, je i zde vysvětlení nasnadě. Brouk nebyl mrtvý, ale pouze jeho biologické funkce byly v dočasném útlumu, který pozorovatele zmátl. Dále se může objevit čtenář skeptik, vším pohrdající. Ten pak jistě odsekne: „Ten autor, to je ale pěknej č….! A budou mít pravdu!!!“


Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru