Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seNebe, peklo, ráj II (3. 2. 2004 – 6. 2. 2004)
Autor
clovrdka
* Je úterý a dnes si konečně vyzkouším v CADu ono pověstné „škatulata, batolata, hejbejte se“. Nejdřív však absolvuji přednášku z DSP, což je programování výrobních strojů. Nutno podotknout, že přednášející mluví plynně anglicky jako kdyby pocházel anglicky mluvících zemí, i když je to Švéd s poměrně českým jménem Jan a německým příjmením Wahlberg.
* Od jedné odpoledne mám první cvičení z CADu, na které se tolik těším. K pomoci dostanu jednadvacetistránkový „návod k použití“, myslím, že netřeba dodávat, že v angličtině. Faktem zůstává, že se švédštinou bych si rady nevěděla už vůbec… V manuálu je představení předmětu, základní informace o ovládání a popis prvních čtyř úloh. Jaký bude konečný počet výtvorů zatím vůbec netuším. S prvním – naprosto jednoduchým obrázkem – se patlám celé cvičení, které trvá bezmála čtyři hodiny. S lehkou závistí pozoruji ty studenty, kteří na kurz chodí od začátku. Nám dva týdny utekly z toho důvodu, že jsme u nás dělaly zkoušky ze zimního semestru.
* Jak kruté je ranní vstávání… Budík zařve v půl sedmé a mě se chce zařvat taky – dneska mě čeká náročný a hlavně dlouhý den… Začínám s CADem a oproti úterku to jde o poznání lépe. Na prvním cvičení z DSP si připadám jak Alenka v říši divů. Ta rychlost, se kterou soustruh obrobí hliníkový válec v to, co chceme, je opravdu obdivuhodná stejně jako dosažená jakost povrchu… Mám takový dojem, že kdyby se jeli podívat k nám do laboratoří, připadali by si jako v muzeu. Není nad to, když jsou ve školství peníze, což člověk ocení zvláště v případě, že studuje technicky zaměřený obor. V tom švédském naštěstí jsou a jsem ráda, že můžu takovéhle fungování školství poznat.
* V šest večer začíná slavná Introduction Party. Pořádá ji ChESS, což je Christianstad Exchange Student Society. U stolů sedíme namícháni, ale jelikož Čechů je nás tu 18, u každého z nich sedíme v průměru tři. Já jsem seděla u stolu společně se třemi kluky od nás, jednou Němkou, Číňankou a třemi Švédkami. Nejen že po celou dobu večeře se zvlášť dívky a zvlášť kluci přestěhovávali buď ob židli vpravo nebo vlevo, ale po celý večer se také hrály hry ala ŠvP. Já osobně jsem vyfasovala pojídání nechutně sladkého a mastného rádoby vdolku s pudinkovou náplní, ale byli zde i zajímavější úkoly. Zvlášť jeden byl jen pro pány: ovázat si kolem pasu šňůru, na ten delší konec přivázat tampon, to celé otočit vzad a pomocí vhodných pohybů se trefit do lahve od piva naplněné vodou.
* Konečně pátek! Celý den máme přednášku z Managementu životního prostředí, který přednáší Čech, který tu žije od roku 1968, kdy sem přijel na praxi a už tu zůstal. Odpoledne zůstáváme na přednášce jen my, takže se bavíme česky a těžko říct, proč nám tak šel model CATWOE (pozn. red. Checkland P, Systems Thinking, Systems Practice, Wiley, 1999/2000)…