Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seMladí lidé nečtou!
Autor
Findred z Celenu
Mladí lidé nečtou!
Nedávno jsem mezi svými náctiletými spolužáky proplouval s listem papíru, propiskou a několika otázkami. Vyptával jsem se na jejich vztah ke knihám. Netrvalo to ani pár minut, než jsem zjistil, že jsem minul. Mladí lidé nečtou, můj koráb narazil.
Opominu-li skupinu jedinců, kterým jsem musel nejdříve samotný pojem kniha obsáhle vysvětlit a uvést několik nejznámějších příkladů, byla situace vcelku dobrá. Sečtělost současné generace se sice nedá vůbec srovnávat s knižními vědomostmi našich rodičů a prarodičů, ale celá situace stále ještě není zoufale akutní. Jenže jak dlouho nám současný stav takhle vydrží? Pokud se chceme pokusit knihy zachránit, složité a náročné operaci se nevyhneme, nemluvě o hluboké ráně, kterou by celý zákrok zanechá.
Víte, bavit se s dnešní mládeží o knihách, to není vůbec jednoduché. Dnešní mladiství neznají Karla Čapka ani Paula Coelha, o Boženě Němcové slyšeli jen díky školnímu referátu a dramatik Lope de Vega je podle nich žena.
Nevěšme však hlavy, drazí přátelé, problém je totiž výhradně otázkou knih. Naopak časopisy, sms zprávy a internetová komunikace nabírají na síle. Jejich výhodou je totiž čas.
Investovat několik hodin volna k přečtení kvalitní knihy je dnes nevýhodné, mladí si raději za stejný čas přečtou čtyři čísla některého z oblíbených časopisů a nabudou dojmu, že si toho přečetli více.
Když jsem mluvil s předními českými odborníky, zasvěceně kroutili hlavami a vrhali jedno nesmyslné řešení za druhým. Jedno z nich se mi zvlášť líbilo. Například Hamlet anglického klasika Williama Shakespearea by podle tohoto návrhu vypadal nějak takto: „Byt, ci nebyt - to je, oc tu bezi: zda je to ducha dustojnejsi snaset strely a sipy rozkacene sudby, ci proti mori bed se chopit zbrane a skoncovat je vzpourou. Zemrit - spat - nic vic."
6 názorů
Podstata autorovy tragedie spočívá za prvé v přesvědčení, že statisticky prokazatelná probíhající smrt klasických médií je nutně špatná věc, a za druhé v deluzi, že učinil nějaké významné a/nebo originální pozorování.
Inteligence každé další generace roste průměrně tempem o 3 IQ body za deset let - to je statisticky celkem prověřený fakt, tzv. "Flynnův efekt".
A stejným způsobem jako autor hudrají starci odnepaměti - dochovaly se písemné záznamy už z antiky.