Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seCitera, loutna.
25. 11. 2007
4
18
3595
Autor
jazzgirl
Citera, loutna.
A v úsměvu za flétnou -
šumění větru...
18 názorů
Hm, nevím, co je citera, a jak se liší od loutny? :o) flétna a vítr, děkuji.
no, to nebyla tvoje chyba, ale moje nevědomost, potřebovala jsem ty souvislosti s citerou a loutnou :-)
Děkuji moc... (samozřejmě bych byla radši, kdyby se dílko obhajovat nemuselo a zaujalo samo o sobě, ale i tak to potěší...) :-)
malinka_hvezdinka
25. 11. 2007
Tak to jsem ráda, že se Ti to líbilo:-). Ovšem není nad pravý dřevěný klavírek (báseň o klavírku ještě nemáš, nemýlim-li se:-)?). Ale hrálo se tam dobře, byla výborná atmosféra...:-). Do toho sboru jsem také chtěla chodit:-). Ale nakonec tak nestíhám... to víš, velké oči - jóga a tak, a nakonec jsem ráda, když po vyučování zalehnu do postele a spím:-)). (a někdy i místo vyučování, ale pssst:-) ).
malinka_hvezdinka
25. 11. 2007malinka_hvezdinka
25. 11. 2007malinka_hvezdinka
25. 11. 2007
Děkuji. Ano, přesně tak jsem to myslela - citera a loutna jako uvedení do prostředí... Jednou jsem viděla Japonku hrát na tu jejich tradiční flétnu a připadalo mi, že se u toho usmívá... Děkuji za tip:-)...
Vysvětlení se ubírá jiným směrem, než jsem čekal, ale to je v poho - rozhodně jsi mi rozšířila obzor. Stylem hraní se tedy šakuhači podobá fujaře - jen ladění j asi jiné. Ten vítr se vztahuje právě k ní - citera loutna tam jenom určují prostředí. Není to až tak citovka, jako věc dobře promyšlená. Tip si ovšem zaslouží, protože takto se mi jeví jako celek. Navíc máš cit a nezvolila jsi kategorii haiku.
Napadlo mě to, když jsem se zajímala o tradiční japonské nástroje - v souvislosti s haiku. Snad pomůže popis, co jsem tenkrát četla:
Šakuhači -
Symbolem japonské tradiční hudby meditačního zaměření se stala šakuhači - japonská bambusová flétna. (...) Vyskytují se v zásadě dva styly hry na šakuhači - styl fuké vycházející z původního stylu v duchu suj-zenu (vyznačuje se charakteristickým syčivým fouknutím na začátku po nadechnutí - zvukovým ideálem je "šumění větru v bambusovém háji") a sofistikovanější styl kinko kladoucí důraz na hudební stránku s promyšlenou melodikou.
Koto - stolní citera (vyvinula se z čínské citery Ku-čeng) o 13 strunách s posuvnými kobylkami
Biwa - japonská loutna hruškového tvaru o 4 strunách, s kolmo zahnutým ladicím koncem (vyvinula se z čínské loutny Pipa)
Děkuji za zastavení:-)
té flétně bych rozuměl... kdybych věděl, co tu představuje loutna a citera - asi by se mi to líbilo....