Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seNeonacismus
Autor
Wrigley
Žijeme v 21. století a stále se setkáváme s problémy, které přináší neonacismus. Je na každém z nás, jestli je bude přehlížet, nebo řešit.
Neonacismus je poligická ideologie vycházející z přesvědčení o nadřazenosti bílé rasy. Vyvinul se z nacismu po druhé světové válce. Neonacismus se odlišuje od nacismu snahou o spolupráci všech bělošských národů, kdežto nacismus je představa o vyvolenosti pouze jednoho národa. Ovšem někteří odborníci uvádí pouhé časové odlišení těchto dvou ideologií. Nacismus i neonacismus vychází z myšlenek německého diktátora Adolfa Hitlera, mezi které patří především nenávist vůči Židům, etnickým menšinám a homosexuálům.
Proč ještě v dnešní době existuje rasová nesnášenlivost? Na tuto otázku neexistuje jednotná odpověď. Neonacisté, přesvědčení o škodlivosti ostatních lidských ras, přesvědčují mladé lidi skandováním hesel o správnosti tohoto přesvědčení. Tito mladí lidé pak vstupují do radikálních skupin.
Rasismus v politice existuje bezmála sto let. Za tuto dobu jsme byli světky mnoha hrůzných rasově orientovaných činů. Nejhorší událostí s rasovým podkladem v historii je druhá světová válka a s ní miliony mrtvých. Po válce bylo založeno hned několik rasově orientovaných skupin. V Evropě je nejrozšířenější hnutí zvané Skinheads, pocházející z Anglie. Členové mají často oholenou hlavu, pohybují se ve skupinkách a bývají ozbrojeni. Páchají rasově orientované násilné činy pod heslem „dohlížíme na pořádek“. Obětmi se ovšem stávají především nevinní lidé. Americká verze evropského Skinheads je radikální skupina zvaná Ku-klux klan. Znakem této skupiny je hořící kříž a její členové se nechávají fotit s bílými kuklemi přes tvář. Obě hnutí mají na svědomí mnoho obětí.
Rasismus nikdy nezanikne definitivně, avšak útoky jenom prohlubují nenávist mezi různými etnikami. Možná by pomohla rozsáhlá mediální kampaň, která by se zabývala historií a činností neonacistických skupin. Mladý objektivní člověk by pak mohl zdravě posoudit zda je rasismus v dnešní době správný.