Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seSedmý den sedmého měsíce
Autor
dlouhozobka_svízelová
Sedmý den sedmého měsíce čínského lunárního kalendáře (letos připadá na 26. července) je svátkem křehké milostné nálady. V podvečer tohoto dne bývalo v Číně zvykem vyhlížet na obloze setkání dvou hvězd, Hvězdy nebeské přadleny (Vega v souhvězdí Lyry) a Hvězdy pasáčka buvolů (Altair v souhvězdí Orla), o nichž stará čínská báje vypráví jako o věčně od sebe odloučených milencích, jimž je dovoleno setkat se jen v tuto jednu noc v roce.
Báje odvozená od názvů hvězd, vypráví o tom, jak dcera Nefritového císaře, vládce nebes, Nebeská přadlena, jejímž úkolem bylo po celý rok tkát oblačný brokát, se zamilovala do pasáčka buvolů a tajně se za něho provdala. Nefritového císaře opovážlivý vztah jeho dcery k pasáčkovi buvolů, její tajný sňatek s ním, velice rozhněval. Shledal také, ke své velké nespokojenosti, že od sňatku s pasáčkem víla zanedbává svou povinnost tkát oblačný brokát.
Rozhněvaný Nefritový císař tedy mladý pár rozdělil, proměnil nebeskou vílu i pasáčka buvolů v hvězdy, určil jim být trvale daleko od sebe vzdáleny na širé prostoře nebeské klenby, na různých stranách nebe, rozděleného nepřekročitelným proudem hvězdné Nebeské řeky (Mléčné dráhy). Stanovil, že se smějí nadále setkávat jen jednou do roka, sedmého dne sedmého měsíce.
Odedávna lidé v Číně věří, že ten, kdo se dobře dívá na oblohu v podvečer svátku sedmého dne sedmého měsíce čínského lunárního kalendáře, může zahlédnout jak se věční milenci, odloučení manželé, Nebeská přadlena a Pasáček buvolů, opět šťastně shledávají u nebeské řeky. Lidová pověst k tomu dodává, že toho dne se odevšad slétají straky, aby svými křídly sklenuly most přes Nebeskou řeku a pomohly tak Nebeské přadleně a Pasáčkovi překročit Nebeskou řeku a setkat se. Proto se také v Číně věří, že straka přináší štěstí, že vidět ji, či slyšet její křik je šťastným znamením. Věřilo se, že ten, komu se v podvečer svátku sedmého dne sedmého měsíce podaří zahlédnout náznak setkání Přadleny a Pasáčka: padat hvězdu, mihnout se záblesk letící hvězdy oblohou čí letět straku, bude mít štěstí v lásce, bude ušetřen stesku z odloučení a nenaplněné touhy.