Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seÚvodník od autora Lasy
Autor
slovoma
Nárok na obhajobu?
Publikuji na Internetu už poměrně dlouhou dobu. Sám jsem si prošel klasickou cestou od říkánek „láska – páska“ přes legraci po „děsně vážné“ básně a tak celkem znám Písmáka a celou tu „problematiku“ internetového publikování.
Chcete znát můj názor?
Většina z nás to tady prostě až moc „žere“. Ale i to je jen jedna z etap. U každého z nás různě dlouhá, ale vždy etapa zakončená vystřízlivěním nebo prostě jen rozčarováním.
To o čem chci psát v tomhle úvodníku je o nároku na obhajobu. Ale nenechte se mást, nejde mi o nárok na vlastní obhajobu našich děl, myšlenek a názorů v nich obsažených. Koneckonců, tenhle nárok byste si doopravdy nikdo nedal upřít. Ptám se jinak – smíme požadovat po každém človíčkovi, který se uvolí cokoliv zde chválit nebop kritizovat, aby zároveň obhájil svůj názor? Nemáme spíš vůbec být rádi za pouhé líbí/nelíbí, tip/netip a tečka?
Samozřejmě, v případě negativní kritiky se tak nějak očekává, že každý ke své kritice rovnou napíše co napsat nebo učinit lépe, co konkrétně se mu nelíbí, popíše důvod své nepsokojenosti, duševní pohnutky a já nevím co ještě. Ale co s člověkem, který nám napíše jen prosté „líbí se mi“. A neříkejte, že se to nestává – tenhle jev je tu k vidění opravdu často. Jenomže jak se pak má cítit autor? Respektive jak jinak než „ochuzeně“? A má tedy on nárok na kritikovu obhajobu pozitivní kritiky?
Zamysleme se . . .