Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seOvocná dieta
08. 07. 2009
5
21
2968
Autor
FAE BOMB
Hospodářská krize
Měla babka,
čtyři jabka.
Víc jídla už neměla,
proto brzo umřela...!
21 názorů
Mě se třeba nelíbí ta privatizace. Mám to sice z televize ale... Chlápek s holym zadkem si koupil státní podnik za peníze vod banky. Ručil tam pak tim zakoupenym podnikem. Nulovej vstup a žádná případná ztráta. Jak to pak dopadlo, nevim. I tak je to hezké, že?
Fae Bombe, máš pravdu, pokud jde o veřejné rozpočty. V podnikové sféře prakticky není možné bez rizika, úvěru a odvážných předpokladů vůbec podnikat. Krize také primárně vzniká v soukromé sféře. Veřejný sektor jí může svým zásahem buď tlumit nebo prohloubit nebo i iniciovat.
Ty jsi povoláním co?
Obecně vzato, dlouhodobě stabilní je pouze hospodaření bez větších dluhů a přebytků. Pak krize nehrozí...
Poslední, zdánlivou příčinou krize může být to nebo ono, ale vpodstatě je její příčinou nezbytný ozdravný mechanismus. Totální válka, ani hladomor nejsou standardní tržní situace. jsou to výjimečná, nešťastná přechodná období. krize není výjimečné období. Ani já nejsem příznivcem neustálého růstu, nicméně ekonomické subjekty se nás nebudou ptát a budou usilovat o svůj individuální růst. I když se podaří utlumit růst, bude se tato tendence projevovat "uvnitř nulového" růstu.
V době hladomoru je zadržování potravin za účelem spekulace alespoň nemorální, mnohdy i trestné. Za války hodně "velkosyslů" dostalo špagát. A právem. ("Malosyslů" je my samozřejmě líto). Během "totální války" nebo superkrize nikdy nemůžou fungovat pravidla volnýho trhu. Funguje pouze následující: ZNÁRODNĚNÍ klíčových oblastí průmyslu a hospodářství, CENTRÁLNÍ PLÁNOVÁNÍ pro potřeby války nebo krize, nikoliv lidí nebo trhu, ZNEHODNOCENÍ MĚNY hyperinflací, nebo jiným mechanismem, PŘÍDĚLOVÝ SYSTÉM, atd. Nejsem příznivcem komunistů, ale ani vyznavačů neustálého růstu ekonomiky na úkor zadlužování. To nás totiž přivedlo do krize...
jejdavilda
09. 07. 2009
Jako ekonom jsem alergický na slovní spojení "nehorázný zisk". Jaký zisk je ještě horázný? Zůstává otevřená otázka, jestli osoba vyšší věkové skupiny uvedená jakohridnak tvé básně skutečně nemohla vytvořit rezervy v době přebytku, anebo jestli jenom zneužívala sociální síť k nekncepčnímu chování?
To už je docela přehnaný, ale za druhý světový války se docela často stávalo, že nešlo koupit chleba ani za zlato, případně diamanty. Celkem dobře se dalo kšeftovat v koncentráku. Strážím se zlato hodilo a kdyby to práskli, tak by jim to velitel sebral. V Leningradu to bylo horší, tam umřelo za den i několik tisíc lidí hlady. Pořát ale někde byly nějaký zásoby ulitý, třeba pro armádu. Ve Stalingradu to bylo asi zajímavější. Kolik kilo zlata stál krajíc chleba, když ke konci byl příděl asi 100-150 gramů pro ty, co byli schopný bojovat? Nemocný a raněný nic... Ještě že jsem celkem tlustej, ve válce je to kapitál za miliony. :-))
nenavlékala,,,neb její hodnota v té době diamanty několikanásobně předčila a hladoví spoluobčané by to stejně z hrdel servali :)
aleš-novák
08. 07. 2009
Krize trvala několik let. Pole byla zamořená plevelem a škůdci. Úroda byla nízká, protože nebyly peníze na herbicidy, pesticidy a hnojiva. Většina polí ležela ladem, protože nebyla nafta, náhradní součástky ke strojům, na jaře nebylo co sít. Celou zem pustošily záplavy a katastrofální sucha. Hodně zemědělských produktů skončilo v rukách spekulantů. Ti potraviny záměrně zadržovali za účelem zvyšování již tak nehorázných zisků. Lidé umírali každý den po miliónech a cena obilí a jiných komodit každý měsíc několikanásobně vzrostla. Chleba se brzo nedal koupit ani za zlato...
aleš-novák
08. 07. 2009
Fae Bombe, z formálně literárního hlediska výborné. Marně jsem si lámal hlavu jak vylepšit pointu. Nic mě nenapadlo. Ze sociologického hlediska je samozřejmě chybou té babky, že si v době hojnosti neodložila jablek víc a nedoplnila je i trvanlivějšími potravinami. Každý, kdo je starší než dvacet let, přece ví, že hospodářská krize přichází se železnou opakovatelností.
Dávm bod.
Proč šišky sbírala? Topila jimi? Vařit si přece neměla co?
Fae Bombe, z formálně literárního hlediska výborné. Marně jsem si lámal hlavu jak vylepšit pointu. Nic mě nenapadlo. Ze sociologického hlediska je samozřejmě chybou té babky, že si v době hojnosti neodložila jablek víc a nedoplnila je i trvanlivějšími potravinami. Každý, kdo je starší než dvacet let, přece ví, že hospodářská krize přichází se železnou opakovatelností.
Dávm bod.
Proč šišky sbírala? Topila jimi? Vařit si přece neměla co?
no tak to pak nebylo dnů sto, alébrž tak padesát, neb si ffšechnu energii vyplýtvala v lese :D
Al: A taky každej den sportovala. Hned ráno svižnou chůzí několik kilometrů do nejbližšího lesa na šišky. Všechny stromy blíž už totiž byly dávno vykácený... Holt krize...