Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sePrincip odkladu (Principy vedení)
Autor
Minda
II. Princip odkladu
Umět nereagovat na stížnosti či podněty okamžitě, ale s odkladem, který si určíte, je základní dovedností manažera, bez které se velmi brzy dostanete do velkého stresu a potíží.
Jestli jste stejné povahy jako já a všechno byste chtěli mít hned hotové, tak to budete mít zpočátku velmi těžké. Když totiž lidé uvidí, že hned jejich problémy řešíte, tak je na vás budou přímo valit a budou si myslet, že jste jim vždycky k dispozici na jejich řešení.
I když chcete věc vyřešit hned, řekněte, že si to promyslíte a dejte si čas na reakci. Bez toho nemáte šanci řešit situace s odstupem, s nadhledem či s grácií, protože ne vždy jste v ideální náladě a ne vždy máte po ruce to nejlepší řešení.
A navíc: jakmile se stanete listím ve větru a kopacím míčem, totiž když se budete hýbat hned sem a hned zase tam podle toho, s čím za vámi někdo přijde, stanete se vlastně podřízeným. A vy máte sedět pevně na svém místě jako Zeus na Olympu!
Kdo z vás se vyzná ve výchově psa, tak ví, že podnět ke hře, k drbání a dalším aktivitám máte dávat vy, protože jakmile to necháte na svém miláčkovi, ocitáte se v jeho světě na jemu podřízeném místě, sloužíte jeho okamžitým přáním. Stejně tak tomu je se zaměstnanci. Ale jak to udělat, když za vámi někdo přijde a chce něco okamžitě a bezodkladně řešit? Jak už jsem řekl: stačí jen malý odklad, jen to, že se věc bude řešit v čase, který sám stanovíte, byť by to bylo třeba i jen za pět minut. Vy se pak z pasivního stáváte aktivním, z recipienta iniciátorem.
A nezapomeňte také, že hodně problémů změní k nepoznání svou podobu, jakmile je necháte uležet. A často úplně zmizí a jakoby se vyřešily sami. „Strč to do šuplíku!“ říkával náš děda. „Nech to projít časem!“ říkával druhý. Ovšem zde je třeba velmi jasně rozlišovat, zda je problém později skutečně pryč či zda je jen zasunut a někde začíná kysnout, smrdět a otravovat vodu. Hodně vedoucích se zdá být ideálních právě proto, že umějí věci neřešit, ale často pak zjistíte, že to jsou jen zametači problémů, že neřeší skoro nic. To je opačný extrém a taky velká chyba, skoro tak velká, jako řešit problém hned, jak s ním podřízený přijde.
Nakonec to je na vaší intuici a kondici, zda chcete problém řešit neprodleně či za týden či vůbec. Někdy prostě musíte zasáhnout hned. Ale pokud to jen trochu jde, tak pamatujte na princip odkladu a přeberte iniciativu kdy, co a jak vy!
A ještě poznámka: tento princip má plnou platnost i v partnerských vztazích!