Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seO skutečném významu slov 11
Autor
Jeff Logos
Lingvistickým bádáním v Dadově a mezi Dady se podařilo zjistit, že pod vlivem působení tržního kapitalismu po roce 1989 vznikala potřeba pracovat i s číslovkou deset. Nové a do té doby netušené oblasti pro rozvoj soukromého vlastnictví, rozkvět podnikání, jakož i atmosféra poplyšákové doby tomu nahrávaly.
Tady stojí i za zmínku názor některých ekonomů, že i kapitalismus může přinášet duchovní rozkvět obyvatelstva a nebýt jen v souladu s Komunistickým manifestem a Karlem Marxem "strašidlem obcházejícím Evropu."
Tato připomínka je o to naléhavější v době, kdy Karlu Marxovi (1818 - 1883)byl v květnu 2018 odhalen nový pomník v jeho rodném německém městě.
Ale zpátky k lingvistice:
S potěšením oznamujeme, že nové slovo pro číslovku deset nebo desítku je: bujma (transliterace starodadsky) či buyma (transliterace novodadsky). Stoupenci novodadštiny horují pro použití hlásky ypsilon vyslovované jako české "j" a poukazují na to, že v dnešním světě s dominancí angličtiny by hláska "j" mohla být nesprávně vyslovována jako "ž", "dž", nebo "ch".
A jak tedy vypadají nové číslovky:
(přidržujeme se starodadské transliterace)
bujma - deset
bujma čiki - jedenáct
bujma čiki čiki - dvanáct
bujma čiki čiki čiki - třináct
bujma čiki čiki čiki čiki - čtrnáct
bujma táj - patnáct
(v této číslovce slovo "táj" získává dramaticky další význam - tedy "pět", "pění" "zpěv" a s koncovkou "a" - tája je také slovesem pěti, zpívati)
bujma táj čiki - šestnáct
bujma táj čiki čiki - sedmnáct
bujma táj čiki čiki čiki - osmnáct
bujma táj čiki čiki čiki čiki - devatenáct
bujma bujma - dvacet
bujma bujma čiki - dvacetjedna
.
.
.
a tak dále.
Podrobili jsme zkoumání i samotné slovo "bujma" a pátrali po jeho původu. Existuje ještě mnoho nejasností a zatím se zdá, že toto slovo je vzdáleně podobné výrazu pocházejícímu z jazyka domorodého indonézského kmene, který nemá písemnou formu a proto vám ho ani nemůžeme napsat.
Dovolujeme si při této příležitosti vyzvat ctěné čtenáře, aby nás kontaktovali, pokud by jim bylo něco známo o dadštině či o slovu bujma.
Děkujeme za laskavost
3 názory
Radovan Jiří Voříšek
31. 05. 2018Horníček, Činčera a Svitáček, ,,, rád na ně vzpomínám
Jeff Logos
24. 05. 2018Chodil jsem s Jarou Cimrmanem do nedělní školy. Zpívali jsme spolu na kúru. Byl jsem pro něho inspirací.
Mám vážné podezření, že jsi nalezl neznámé práce Járy Cimrmana a nyní z nich cituješ. Možná bys měl přiznat autorství této osobnosti zavčasu, než tě začnou podezíral, že jsi vystudoval plzeňskou právnickou fakultu