Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte se. . .
Autor
Vlastimil Sýkora
Prosím všechny, kteří ztratí souvislost hned již v této první větě, aby dále ve čtení nepostupovali.
Poněvadž dál to bude opravdu jenom pro takové, co jsou, jak se s jistou závistí nedosažitelnosti říkává: na hlavu.
Zatímco Siřem je vesnice nedaleko Blšan, kterou ovšem i přesto nenajdete například na mapách ve školních atlasech.
Franz Kafka poprvé vydýchával krev v noci z 12. na 13. třebaže 1917, třebaže údaj o tomto ve wikipedii případní zájemci nenajdou.
Po pár týdnech se ocitl na léčebném pobytu v Siřemi.
Strávil zde 8 měsíců, každý den prošel nejméně jednou (1x) podél jisté tamější patrové budovy, dokonce do ní několikrát vstoupil.
Na rozdíl, například, od tamtoho Muže z venkova známého z fragmenutu vystřiženého z románu Proces.
Přitom průčelí oné budovy přivrácené na náves směrem k nedalekému kostelu je čímsi zajímavé, dokonce snad raritní, jedinečné, když možná s takovým vyobrazením jediné v zemi.
V nedalekém Německu je taková tradice známější, ale odsud, ze Siřemi, po válce všechny Němce vybydlili, a s nimi i vzpomínky.
V měsíci srpnu bývávají prázdniny, doba dovolených, a tak si je možné v jedné srpnové noci připomenout tamtu, v níž tenkrát Franz Kafka poprvé chrlil krev.
Bylo by lze spojit, a pokud někomu předchozí střípky už nyní souvisejí, nechť se mi jako potencionální autor ozve do zpráv, je totiž třeba cosi souvisejícího napsat.
Všechny vlaky, odkudkoli, mají nejbližší zastávku v Měcholupech 6 kilometrů pěšky vzdálených, přičemž je chvályhodným tamním zvykem, že případné grafomany mínící do Siřemi s sebou neberou ani 4. c. k. pasažérskou třídou.
3 názory
Vlastimil Sýkora
07. 11. 2019Ach jo!
Vzdělání si pan Musaši nijak nerozšířil -- čerpal-li z české wikipedie.
Vzdělání se nabývá, a, nejméně, z knih.
V Siřemi samé je všechno v mnohém jinak, čeští kafkologové budou mnohá jejich stanoviska časem měnit. Nikoli kvůli mně, mi jsou jejich poznatky málo.
To příspěvek pana Proseckého je zajímavější.
Zejména proto, že srpen bude zanedlouho -- a do té doby je třeba něco napsat.
Pokud bude zájem, tak zhruba na 5 -- 10 minut etudy dramatického charakteru.
Přičemž platí že třeba i báseň na jedno dílčí téma související s Franzem Kafkou je možná -- pokud by se recitovala v nějaké pohybové (apod.) formě.
Díky za zájem!
Díky za možnost, jak si rozšířit vzdělání.
Krátkým surfováním na zakladě údajů, které zmiňuješ, jsem se dověděl, že Kafka pobýval v Siřemi se svou sestrou Otlou a definittivně se zde rozešel se svou snoubenkou. Bydlel ve stavení č.35, které bylo již zbořeno. Dle některých teorií byla předlohou pro Kafkův Zámek Kontribuční sýpka v Siřemi. Věrohodnější předlohou pro Kafkův Zámek je ale zámek Osek na Strakonicku.