Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seměsto který se ti zdálo
Autor
Luzz
nechce se ti luštit šifry
spát v čekárně na zázraky
vždyť to město skoro neznáš -
snad jen z vlaku; řeka – ostrov
kalný vody; prý je snadný
do nich skočit -
- zas se bojíš? -
třeba zmizíš
třeba zjistíš
že už dávno umíš plavat
- tak se vrhni -
a pak v klidu
můžeš znovu čmárat básně
potají rýt do laviček
do pískovců
do svých vrstev -
jak vypadá naše město?
nezdálo se?
nebo zdálo?
12 názorů
No však. Se tu namáhám vzpomenout si, kde na klávesnici dvojité w, a ono lze třemi slovy včetně předložky! Dobře, že tak.
Já zbožňuju čtyřstopý trochej! Už jen proto, že je skutečnou výzvou jej ještě nějak aktualizovat, ozvláštnit. "Říkačku na čtyři" ber s nadsázkou - nemyslel jsem pejorativně.
egil:Zcela tak. (Tam viz prolog.) Tu než probírám/e, čím se třeba přihodí, že cítíš např. rytmickou spodobu, aniž si v sobě hned nebo vůbec analyzuješ proč. Nemusí být důvod, nutkání analyzovat... Nikdo nemusí počítat, aby psal, myslím si. A ani takto číst nebo sám cítit.
Říkačka na čtyři = rovněž způsob, kterak říci, úsměv. Že má maličkost proti říkačkám nic nemá, asi zřejmé.
Silene, možná teď do atmosféry kolektivního běsnění vstoupilo něco z v neděli zesnulého Karla Šíktance... (I Tvoje dnešní b. je do jisté míry říkačkou na čtyři.)
Jednou mi K. Š říkal (cca 2009): "Voni mi často říkali, že tam mám nějaký trocheje a daktyly - ale mě to nikdy nezajímalo, já to nikdy nepočítal."
Třebas španělština by také měla mít přirozený trochejský spád. (I když ta hodně hraje na apokopy a tak, řekla bych, čímž se patrně mnohdy kýženého spádu dociluje.)
Prostě dvoudobé metrum, preferovaný přízvuk na první slabice ve stopě.
S1W1 S2W2 S3W3 S4W4
S = strong (kluk)
W = weak (holka)
přerývka, přestávka: v hrubém významu mezislovní předěl uprostřed verše
V alexandrínu by byl uprostřed stopy,
ale zde 8 : 2 = 4 (překvapivě).
ty jo, to je na mě moc složitý
přerývka, slabá pozice...
měla bych si to aspoň trochu nastudovat (z úcty ke čtenářům)
jsem ani nevěděla, že tam nějaký trocheje mám.
(14 je v prvním půlverši sice Xx/x X, tj. s přízvukem na slabé pozici, ale jde o půlverš, nikoli celý verš, a tak se ona přerývka nemusí zrovna démonizovat, no.)
K rytmické šalbě, úsměv.
Mi se líbí, i když nevím (jestli ne/zdálo). Krom dvou veršů (2, 17), které se spádem poddají, čistokrevný technický trochej. Plus všechny čtyřstopé/osmislabičné disponují přerývkou (příp. volitelný ekvivalent, blabla).