Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seDub
Autor
Mirek Č.
Ač dál ses v trávě posadila,
odmítla vlažně jeho stín,
neprchla dubu z kmene síla,
nedal se zaklít v hořký blín.
Snad neboť stál tam, ani nevzdych,
když zas mne něžně topil cit,
větvemi s tebou lézt mu chtěl bych,
korunu vzít mu - a ten klid.
Vždyť není pouhým mrtvým dřevem,
láska ho šimrá křídly včel,
být mu náš každý dotyk vjemem,
smál by se, nebo záviděl?
18 názorů
Já jsem si tu vždycky ráda hrála. Bývala třeba anonymní soutěž Koule, organizátor vypsal téma a autoři mu posílali básně do mailu, on je pak uveřejnil jen očíslované. Po pár dnech se klasicky sečetly tipy, kdo vyhrál, a odtajnili se autoři. Pár lidí to bavilo, jiní brblali, že je to pitomé. Dneska? Nevím. Je to tu hodně jiné.
Tak párkrát tu byla anonymní soutěž (Báseň roku?) a v komentářích si někteří zkoušeli tipnout autora té či oné básně. Mně se třeba celkem dařilo poznat verše Philogyny, Muamarka a Voříška.
Litarts-
Děkuji. Být osobitější je teď pro mě velký a vzdálený cíl, řekl bych. Ale ty věci, co mi tady lidi píšou mi připomínají, že se vyplatí tomu věnovat to úsilí. Mimochodem, teď si uvědomuji, že u zdejších autorů, kteří už ten svůj styl mají, bych nejspíš jejich báseň, i kdybych nevěděl, že je jejich, dokázal správně přiřadit. A to je vlastně docela zvláštní- jedny slova, která používá tolik lidí- přiřadit správně k jednomu člověku, podle toho, jak je používá. Samozřejmě tady na Písmáku jsou značně ulehčené podmínky, ale i tak ;)
Jako začátečnická práce je to zdařilé. Výtky od Janiny6 jsou ale na místě. Časem se třeba posuneš i k osobitějšímu básnickému projevu.
však se nehádáme, proč taky
jasně, i kvůli koncovým slovům se přehazuje (rýmy), i kvůli rytmu. Ale i kvůli tomu, aby obyčejná věta (verš) zněla nebyčejněji
Vidíš, a já jsem měla dojem, že slovosled přehazovali hlavně v zájmu rytmu. Ale nechci se hádat, ono se v poezii dá obhájit v podstatě cokoli, jen jsem zkusila dát zpětnou vazbu, co mi tu nesedne.
Radovan Jiří Voříšek
před 5 měsíciKlasici dělali také to, že měnili zaběhnutý slovosled do podoby méně všedního, aby tak podtrhli poezii a odlišili ji od prózy.
Děkuji za cennou radu, zase jsem blíž pochopil proč není básnictví legrace- vždycky se dá vybrušovat dál. Už jsem si tak nějak zvykl ta slova přehazovat jak se mi zachce, moc jsem nepřemýšlel nad tím, jestli už to není příliš. Ještě zkusím přepracovat ta místa, co mi budou připadat drhnoucí.
S tím "snad neboť" jsem se spokojil, protože jsem si řekl: "rytmus sedí, myšlenka sedí- hotovo". Už jsem neřešil, že to zní divně.
Mám tohle místo rád, pro básníka skvělá škola ;)
Klasici myslím dbali i na jistou plynulost a zvukomalebnost, ta mi tady trochu chybí, slovosled je místy až křečovitý (větvemi s tebou lézt mu chtěl bych) a nejvíc mě asi uhodila do oka kombinace "snad neboť" (snad neboť stál tam). Ale je pravda, že jsou tu zajímavé nápady a obrazy.
To mě těší, děkuji. Myslím, že nedokážu úplně docenit tahle vaše slova. Ale velkou část práce udělala múza ;) Budu se snažit dál.
Radovan Jiří Voříšek
před 5 měsíciPoctivě odvedené umění na úrovni klasiků poezie.