Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seherdegen
Autor
gakax🧹
Kam jdou všichni ti lidé o francouzských holích?
Je to snad setkání francouzštinářů v důchodu?
Vysloužilých příslušníků cizinecké legie?
Tanečníků pařížského cancanu?
tramvaj zavírá dveře; dvakrát zvoní a odjíždí
15 názorů
Díky, žes mi tohle napsal, teď aspoň líp rozumím, proč na mě občas působíš jakoby... odtažitě. Pokusím se tedy s komentáři držet zpátky. Na Písmáku občas neodhadnu správnou "míru", někteří autoři projevují naopak nadšení nad každou čtenářovou asociací... Už mlčím ;)
@norsko klidně bych se podělil, jenže Písmák nějak záhadně filtruje znaky v komentářích, takže se to nedá jednoduše ukázat.
Kdybych se to pokusil popsat, budu potřebovat ASCII a Unicode tabulku pro ukazování znaků. Třeba zde ascii a unicode tabulku.
Hned za nickem (vše dohromady a bez mezer) bude asci znak s kódem 38 (et) a 35 (hash) potom z Unicode tabulky kód znaku (třeba 128512 pro obyčejný smajlík) a nakonec středník.
A uložit
@Janina6, ono je to samozřejmě příjemné, že se kolemjdoucí zastaví a napíšou víc, než že jen stisknou tip. Na druhou stranu, debata pod textem uzavírá možnosti osobních interpretací textu - najednou vidí všichni prostě totéž.
Proto třeba ostatním autorům nerad komentuji. Ne kvůli autorovi. Ale kvůli čtenáři. Nechci mu podsouvat to, co vidím já. Moje texty jsou mnohdy ptákoviny nebo hříčky. Třeba zrovna toto. Ale snažím se (těžko říct jak úspěšně) i o texty, které mají víc než jednu významovou vrstvu. A tam je vyloženě škoda, když se skončí jen u blýskavého laku, na který někdo ukáže prstem.
U tebe jsou nejlepší ty skleničky, trumpetky a slepičky, zobrazující se za tvým nickem
Marcela.K.
před 4 dnyDonalde, slez z toho lustru!
Marcela.K.
před 4 dnyhttps://antikvariat-brno.cz/kniha/dachsel-joachim-muj-bratr-osel-a-ja-zivot-s-berlemi-1996
Jedna z nejlepších knížek, co jsem o životě s FB četla.
gakaxi, promiň, že jsem se tu rozkecala a možná správně nepochopila tvou báseň. Možná i pochopila, ale už se rozkecávat nebudu, slibuju. Nechám takové pošetilosti geniálnímu Pusíkovi.
hôtel de passe
Na patře zůstaly stopy po berlích, klíči, palačince
a
polibku.
Stejně je zajímavé, když vznikne takové pojmenování, kdy se "přivlastňuje" nějakému státu... myslím tedy takové, které označuje něco jedinečného... napadá mě třeba švédská bedna, španělský ptáček. A italské manželství ;)
S těmi holemi jsem měla nedávno zážitek. Vystupovala jsem z tramvaje (chodím s pomocí trekových holí), přede mnou další stará paní s hůlkou a ještě třetí o berlích. Dole čekal muž, který se chystal nastoupit, asi strašně spěchal, protože nahlas frustrovaně zaúpěl "To je strašný, samá stařena..." Možná se mě to mělo dotknout, ale já se rozesmála a po vzoru Janáčkově ho bodře oslovila: "Mladiku!" Ten pán mohl mít od pohledu tak osmdesát : D
Před pár lety jsem taky chodila o frasncouzských holích. Jsou o dost pohodlnější než obyčejné berle.
Náš pan prezident nechodí o francouzských holích, ale byl dokonce poctěn francouzským řádem častné legie za záchranu francouzské jednotky ve válce - a přesto ho nevděčný Macron nepozval na dnešní schůzku důležitých do Paříže! Tak svět splácí hrdinství.
hmm, to nevíme... zbývá, než toliko se dohadovat a doufat, že všechno dopadne tak, jak má.
AI mimochodem říká, že ne jen francouzské hole, ale i...
-
Stetoskop – Stéthoscope
- Vynalezl ho francouzský lékař René Laennec v roce 1816.
-
Manžeta tlakoměru – Brassard du tensiomètre
- Francouzský lékař Scipion Riva-Rocci se podílel na vývoji moderního tlakoměru, ačkoliv metodu později vylepšil Rus Nikolaj Korotkov.
-
Pasteurova pipeta – Pipette Pasteur
- Pojmenovaná po Louisovi Pasteurovi, slouží k přenášení malého množství tekutin.
-
Charrièrova stupnice (pro katétry) – Échelle de Charrière
- Francouzský nástrojář Joseph-Frédéric-Benoît Charrière zavedl tuto stupnici pro měření průměru katétrů.
-
Lékařská dlaha – Attelle médicale
- Francouzský chirurg Ambroise Paré (16. století) významně přispěl k moderní protetice a vývoji dlah pro zlomeniny.
na pohřeb ortopeda?