Já bych si teď měl doporučit spíš nějaký skripta.
StvN: nebýt toho, že další díly Alvina tvůrce vůbec (pokud vím) nevyšly, doporučil bych ti to... ale ten zbytek se skutečně s filosofickou rovinou Endera atd. nedá srovnávat. přesto je to pořád velmi slušné čtení...
Říkal jsem, že mě Xenocida zpočátku štvala, ale vydžel jsem a udělal jsem dobře.
StvN, jsi hrdina, když ses prokousal suchopárných a nudným začátkem knihy a nakonec se dobral skutečného příběhu. Já přeskočila jednu stránku, dvě, pak tři a stále se tam nic nedělo, tak jsem radši zbaběle zdrhla, co kdybych nakonec zjistila, že se celý příběh odehrává až na poslední stránce knihy a na to jsem neměla nervy.
Věděl jsem, že Card je dobrej a že bude stát za to to číst. Ale chápu tě.
I dobří autoři mají slabší chvilky a slabší díla. Stateční jsou čtenáři, kteří přečtou věrně svého oblíbeného autora, i když z posledních duševních sil.
Já od Carda nečetl nic jinýho než celou pentalogii Enderovy hry a myslim si, že všechny díly jsou dobrý. Ale na žádnou jeho další knihu chuť nemám. Zkoušel jsem už nějaký jeho povídky a tak.
No vidíš, i Ty jsi vybíravý. Každý člověk je vybíravý jinak..
StvN: souhlasím s tebou, snad jen s rozdílem, že já mám rád i ten brak (což jeho brakovost nemenší).
Já vim. Člověk nemůže číst jenom kvalitní literaturu. Zajímalo by mě, co říkáš na Carda.
StvN: Card je jeden z nejlepších... sice postupně filozovatí, a jeho hrdinové a víc sebehnípou, ale pořád je to skutečně kvalitní pisatel. hodně ho odlišuje to, že používá i takové nápady, které by jiný běžně označil za šílené (zrada), a taky propracovanost a vnitřní život postav.
moje nejoblíbenější je Mluvčí za mrtvé a těsně za ní Enderova hra...
BTW: literaturu, která je jen kvalitní, ale ne zábavná nečtu vůbec. škola hrou :))
Po Mluvčím mám Xenocidu, jeho filozofování se mi docela líbí.
Co čtu mě musí bavit, byť by to bylo nejkvalitnější dílo století.
no... do Xenocidy jsem se přiznám ještě nepustil... Děti ducha mě od toho docela odradily... ty se mi vlastně nelíbily skoro vůbec. a Enderův stín mi přišel jen paralelou hry, ale bez jejího náboje...
ale asi se do té Xenocidy nakonec pustím :)
Ono je to taky pěkná bichle, to se musí nechat. A je docela složitá, zpočátku mě neuvěřitelně štvala. Ale jestlis četl ostatní čtyři díly, tak neváhej.
Tak mládeži, člověk se jede na chvilku na celé dopoledne školit a když se vrátí, zjsití že se mu tu rozvinula pěkná debata o jeho oblíbeném tématu.
Pro StvNa: Mám také ráda Carda a nejradši jeho Enderovu hru, zato Xenocidu jsem po pár stránkách vzdala. Možná jsem toho od něj četla více, ale kdo si to má všechno pomatovat.
Pro Merleho: Už jsi se duševně připravil, že Ti budu občas dělat průvan v Tvé knihovně?
Jo a abych nezapomněla. AŤ ŽIJE BRAK !!! Do takového braku se dá elegantně zabalit spousta myšlenek, které jsou nestravitelné, když se podají skutečně vážnou a odbornou formou. Mám radši čtivou a zábavnou formu než mentorování.
kody: jak jsem řekl, tak udělám. duševní přípravu provádím předtím, než řeknu :)
Tak ď, Merle. Jsi můj člověk, já také provádím duševní přípravu dříve než něco slíbím, aspoň se předem sama od sebe dozvím, jestli něco přežiju nebo ne.
S prologem taky souhlasim, ale ty citáty ho docela shazujou. Snad až na ten poslední.
Já mám asi nejradši Carda. Jinak si myslim, že většina sci-fi je stejnej brak jako většina fantasy a stejnej jako většina ostatní litaratury.
StvN,Tys to teda rozškrtl. Fakt. Pokud nechceš být nakažen brakem, bude lepší když přestaneš číst úplně, pak bude vše jen krásné a ušlechtilé, protože se budeš pohybovat jen ve svém snovém světě.
jéé, tak to promiň... jestli chceš, tak to zasejc můžu oddělat...(i když nerad...)
hele, já Ti tam udělám Tvou kategorii a to už nebudeš mazat vůbec - co Ty na to? :oD
Jak myslíš Drago, jestli si myslíš, že Kodynie si v Tvém klubu zaslouží přímo celou svou kategorii, tak jí můžeš vytvořit, bude to pro moc velká čest a když myslíš, že tohle dílečko patří do Tvého klubu, tak ho tu holt nechám ale asi se přesune do kategorie Kniha. Nebo myslíš že bych ho měla v kategoriï Citátů?
já bych to nechal jako citát... a s tou kategorií ještě popřemýšlím...
Kdody, nechceš se nakonec do FŇ přihlásit? rád Tě tam uvidím... :o)
Já nevím Drago. Ještě jsi mi neodpověděl na otázku, co znamená FŇ, pokud je to skutečně filozofické ňufání, tak popřemýšlím a možná se k vám přidám. Nejsem moc klubová, spíše vlčice samotářka a když to tak vezmu do důsledků, tak vlastně váš klub má právě tyto lidi sdružovat, aby se více dostali mezi lidi.
FŇ se dá vyložit i jako Filosofické Ňufání... :o) a mě se toto označení líbí velmi moc tak že ho možná i zakomponuji do názvu... ;o)
Ale i vlčice samotářka potřebuje občas společnost - jinak by se zbláznila... já su sice taky samotář, ale na písmákovi to očividně není moc vidět :o)
Tak jo, Drago, dej mi chvilku čas na rozmyšlenou a já se k Vám nakonec možná taky přidám. Ale jsem už v Klubu jedno(d)uchejch a to už mi připadá že jsem se rozšoupla až až. Popřemýšlím, jo. Zatím se měj hezky.
i Ty... a těším se na možné "souklubí" :o)
Tak jsem dočet kritiky a už nevím, o čem bylo dílko, jenom vím, že South park fakt stojí za to vidět :)... A teď se du mrknout na dílko...
Aha... Jo, ta dvojka - je v ní pravda, ale je to fakt blbě formulovaný, se nedivim, jak to tu bylo napadáno :)... Trojka - tu cítím, nedala mi nic nového...
No, suma sumárum asi se na Chalkera nevrhnu :)...
Jiříku, nejsou to klasické citáty z Chalkera, Chalker je vlastně o něčem jiném. Ale to neva.
Drago, co mi to děláš, chtěla jsem tu upoutávku na knihu v blízké budoucnosti smazat a Ty jsi mi to šoupl do klubu a tak teď nemohu. Ach jo. Co se dá dělat. Že to není teď v knihách tak jen proto, že mne o to Wopi požádal kvůli Lyrykově zprávě a tak to mám teď v Citátech. Budu se teď bát změnit to zpátky na kategorii Kniha, až budu zase moci.
kodyny: naprosto souhlasím s prologem, ale zrovna Chalkera si moc necením... a ty citáty mi taky nepřijdou zrovna objevný nebo vystihující
mám radši Gemmela a třeba jeho:
je to čaroděj...
co budeme dělat?
přesně to co říká.
Ta Tvá definice je nějaká divná. Nerozumím jí, ale hlavně že jí rozumíš Ty. Připadá mi, že Tvá definice je o něčem jiném. Ta definice z mé knihy je jen o tom, že kdo chce brát musí i dávat, nic víc a také nic méně. Promiň, Ireo, asi my dvě žijeme v jiných světech a neber si to osobně.
Merle, já jsem se u Chalkera vždy dobře pobavila, umí dobře psát dobrodružné sci-fi říznuté fantasy. Samozřejmě že tohle dílko není o lásce a mne samotnou více osloví citát o pánovi světa, který si podřízl hrdlo než různé definice lásky. Abych pravdu řekla, mám toho načteno v oblasti sci-fi a fantasy spoustu a tak bych Ti teď mohla vyjmenovat autory, kteří mne oslovují mnohem více, třeba za klasiky Ray Bradbury, za humoristickou fantasy Terry Prattchet, za křížence sci-fi a fantasy Piers Anthony atd. a ze všeho nejradši mám knihu od Strugackých Pondělí začíná v sobotu, tu jsem četla nejméně desetkrát zhruba před patnácti lety a došlo to tak daleko, že jednou jsem jí zaklapla na konci a chtěla jí číst hned celou znova od začátku (ovládla jsem se, protože jinak bych až do dneška bloudila v tomto sice hezkém, ale přece jen literárním světě). Citáty z knihy Půlnoc ve Studni duší jsem tenkrát vypisovala pro jednoho neznalého kamaráda (protože jsem pár podobných citátů potřebovala a tuhle knihu jsem zrovna četla, mohly to tedy být nakonec citáty ve stejném duchu z úplně jiné knihy) a on stejně asi neporozuměl, co jsem mu těmito slovy chtěla sdělit. Dnes už to není důležité a pro mne samotnou oslovují spíše ty poslední dva citáty. O objevnosti nebudu diskutovat, protože máš pravdu, četla jsem tyhle myšlenky už nejméně stokrát v různým podání. Je to tak důležité?
kodyny: z fantasy jsem četl 80% u nás vyšlých a ze scifi tak nejmíň 50... z těch kvalitních snad všechny a to ne jednou (většinu mám doma). Chalkera samozřejmě dobře znám, ikdyž tohle jsem od něj nečetl, a zrovna u něj mi přijde, že příliš zjednodušuje. jo píše poutavě, ale jeho postavy mi přijdou schematické bez skutečné hloubky, jeho nápady slabé a přesto do podrobností rozpracované. nesou punc ideality a nereálnosti.
pro mě je mnohem cenější Sapkowski se svým intuitivním vhledem do oblastí, o kterých skoro nic neví a se svou dokonalou znalostí lidství, nebo třeba náš Šlechta hýřící nápady a tvořící "reálné" světy, či například Zelazny s jeho schopností vtáhnout do chaotického děje snad magickou...
asi jediný oblíbenec, na kterým se shodnem, je Prachett :)
Merlíku, myslím že by jsme se shodli na společné oblibě více autorů tohoto žánru, já čtu taky skoro všechno, co mi příjde pod ruku a tváří se to, že to nebude jen kosmická střílečka nebo něco podobného, kde teče jen krev. U Chalkera mám ráda právě tu jeho jeho jednoduchost, ale třeba Sapkowski mne taky svého času okouzlil. Gemmela a Šlechtu neznám, protože nemáme tady v knihovně od nich nic a bohužel do knihkupectví radši nechodím, protože bych jim byla schopná vykoupit všechny regály právě s toutou literaturou a tak jsem omezena jen na perly, které objevím v naší knihovně.
kody: taky už jsem na sebe uvalil knihkupeckou klatbu... ale nějak... no... marně :))))
v knihovnách nemají skoro nic...
Já vím, že v knihovnách je toho pomálu, právě proto že i u nákupčích knih převládá názor, že nemáme čtenáře zavalovat pokleslým žánrem a tak je zavalují beletristickými rádoby realistickými besstsellery. Já tu úpím, ale aspoň si přečtu to, co sem dorazí a proč se omezovat jen na jednu knihovnu, co nemají v jedné najde člověk v jiné, občas si připadám jako zlatokop.
já si zas připadám jako zlatokup :)) průměrný měsíc dám za SF&F tak 1500 až 2000, a to zdaleka nekoupím všechno... což mě občas později mrzí, když už se to nedá sehnat....
njn
Kdybych si to mohla dovolit, tak taky utrácím jako zběsilá za nové knihy. Asi jsem to podědila po tatínkovi, ten taky skupoval každou chvíli knihkupectví ve čtvrtek když chodívaly novinky. Ten měl ale zálusk více na odbornou literaturu z různých oborů a samozřejmě na zajímavé beletristické skvosty té doby. Měli jsme doma obrovskou domácí knihovnu.
až se budu stěhovat, mám se na co těšit... :))
už je nemám kam dávat, ale... to není důvod přestat, že ;)))
peníze naštěstí zatím jsou
Fakt Ti Tvou knihovnu moc závidím, určitě bych tam našla spoustu perel na čtení pro mne. Ach jo. Dej si pozor, až Tě někdy potkám v temné uličce, tak Tě zavraždím a půjdu Ti vykrást celou knihovnu. Cítím se jako diskriminovaný čtenář veřejných knihoven.
:)) občas bych ti něco půjčil, ale musela by ses mi zaručit nejmíň úpisem na nesmrtelnou duši
už se mi jich pár nevrátilo :(
Hele, když já přisahám, že něco vrátím, tak to vrátím i kdybych se dostala na smrtelnou postel. Nejdřív z ní vyskočím a vrátím vše, co jsem si kde popůjčovala a pak teprve spokojeně umřu. A kdybych náhodou už se nemohla hýbat, tak svým dědicům nadiktuji seznam pohledávek, co mají kam vrátit a kdyby to nechtěli udělat, tak bych jim pohrozila, že je budu chodit v noci strašit a to tak dlouho, dokud nesplní mou čestnou přísahu, že bude vše v pořádku vráceno, jak bylo půjčeno. Předběžně tedy děkuji za Tvou ochotu, že mi umožníš si přečíst i to k čemu se nemohu jinak dostat a přitom bych to četla až bych brečela.
Co je to mkej? Jsem trochu natvrdlá a tak mi odpusť, jestli jsem tuto Tvou asi jednoduchou poznámku hned nepochopila.
jestli jsi nevidela film South park, tak bys to mela napravit :))
je to vlastne takove oukej...
Merle, dostals mne. Já jsem si říkala že by to mohl být okej a že jde o překlep, ale m je hodně daleko od o a tak jsem si myslela, že jako překlep je to velmi nepravděpodobné. Přiznám se bez mučení, že film South park jsem neviděla, ale chtěla jsem ho vidět a tak to v budoucnu někdy napravím. Tak tedy mkej, jsme domluveni, OK.
Láska neznamená jen milovat, ale probudit lásku v druhých
tedy
Láska znamená probudit lásku v druhých
filosofie kladivem!!!
K čemu Ti bude, když Ty sám budeš milovat, ale nebudeš milován? Vždy to musí být oboustranné, jinak je to na nic a kladivo tam nevidím.
To s tou láskou je tady řečeno dost nešikovně. Takhle je to jako "Láska znamená probudit lásku" - a to je dost nelogický.
Mimochodem, oboustraný to skutečně být nemusí.
A ty ostatní citáty mi nepřijdou nikterak objevný, našla bys určitě totéž mnohokrát vyřčené i mimo žánr sci-fi - sorry.
oboustranný - jsem se přeťukla
díky nin, ušetřila jsi mi ťukání
Myslím mládeži, že jste tam přehlédli to JEN a to je z celého citátu nejdůležitější. Nevychází z toho tedy Láska znamená probudit lásku, ale TAKÉ probudit lásku v druhých. Nepřu se o jednostrannosti a oboustrannosti lásky, ale myslím že jednostranná láska je dost stresující pro nositele téhle lásky. Jestli ostatní citáty nejsou objevné, to pro mne není důležité, já si to vypisovala před lety za jistým učelem a ne pro sebe.
Láska znamená také probudit lásku je úplně stejně nelogický!
Tahle myšlenka se dá vyjádřit třeba: Lásku nestačí jenom cítit, je třeba ji i probouzet v druhých.
Už mi rozumíš? :)
Nin, já to dílo nepřekládala, ale Ty jsi to volně přeložila stejně, jak ta myšlenka vyzněla i mně a jak to určitě nevyznělo djPsovi.
Pse, poraď, jaks to kruci myslel? :)
jako definici kruhem
Láska znamená také probudit lásku
Ale to už jsi vysvětlila
Zapomněl jsi ale podat důkaz o Tvé definici kruhem, byla zajímavá, ale nevyplývala z původní definice. Já vím, že byla autorem (nebo jen překladateli) kostrbatě podaná, nešlo ale o samotná slova, ale co se za nima skutečně skrývalo.
Já mám nejradši Peckovu definici lásky: "Láska znamená umožnit milovanému člověku rozvíjet se.. "
Má to výhodu, že to platí nejen pro vztah muž-žena a není v tom žádné podmiňování a vlastnění...