Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seSamota
Autor
Červený_vrch
Samota
Žil již několik let sám. Beznadějně sám. Beznaděj značí prázdnotu, nenaplněnost, bezvýchodnost, ztracenost, zatracení. On však byl ve své samotě spokojený, naprosto šťastný. Již léta ke svému životu nikoho nepotřeboval. Jeho svět nabyl za roky samoty jiných rozměrů, než jaké panovaly v nitru ostatních lidí ve městě.
Nikoho už neznal a nikdo neznal jeho. Domovnice a pár jeho sousedů se už dávno nezabývali otázkami, jaké je trápili, když se poprvé objevil se svou matkou v ohromných vstupních dveřích jejich ponurého činžáku. Přišli odnikud, s nikým se nestýkali, žena pracovala jako posluhovačka ostatním nájemníkům, poněvadž to byli většinou staří mládenci nebo lidé, kteří se o sebe nemohli nebo nechtěli starat. Chlapec do školy nikdy nechodil, matka, která stále pracovala doma, asi nepokládala za nutné, aby tam chodil a učila ho doma sama. To je vše, co se stará domovnice o tomto muži dozvěděla. A také vše, co se kdy kdo dozvědět mohl.
Jen jedinkrát ho viděla pracovat. To tehdy, když jeho matka zemřela a on ji na rukou snesl po schodech na dvorek, který byl ze všech stran uzavřen zdmi sousedních činžáků tak vysokých, že z nebe při pohledu z dvorku zbyl jen malinký čtvereček. Tam ji položil na udusanou hlínu, přinesl odkudsi rýč, vyhloubil nepravidelnou jámu, ženu do ní hodil, zaházel ji a po skončení práce opět beze slova odešel do svého pokoje. Sousedé se ještě několik týdnů podivovali nad podivným počínáním tohoto člověka, dokud jim námět k jejich klevetění nezadal opět jiný z nájemníků.
Od té doby se na něho zapomnělo. Z bytu vycházel každý den, nikdy však na dlouho a kam chodil, to nikdo nevěděl. Nevěděl to totiž ani on sám. Vycházel v dlouhém černém plášti a v širokém klobouku stejné barvy, domů se vracíval buďto s jídlem nebo s květinou, kterou potom pokládal na matčin hrob anebo jen tak, jak vyšel. Nikdo si toho už nevšímal. Když domovnice pravidelně jednou za měsíc obcházela všechny byty a vybírala nájemné, vždy se jen podíval na proužek papíru, kde byla napsána výše nájemného a jeho jméno a beze slova ji požadovanou částku vyplatil. Stařenu vždy překvapil jeho čistý, takřka milý pohled a uklizená chodba, kterou se vstupovalo do jeho jediného pokoje. Nikdy však, stejně jako všichni ostatní, od něj neslyšela jediné slovo.
Jednoho dne všichni nájemníci činžáku nevěřícně civěli na dvorek, kde tento osamělý muž kopal jámu. Všichni vrtěli hlavami a rozumně se shodli na tom, že ten člověk je blázen. Den nato ráno domovnice znovu vybírala činži, tentokrát však marně bouchala na jeho dveře, nikdo se neozýval. Potom opatrně otevřela, vstoupila dovnitř a našla osamělce mrtvého v posteli. Sousedé ho na nosítkách donesli na dvorek, kde ho položili do jámy, kterou si předchozího dne sám vykopal.
Ještě toho večera se v ohromných vstupních dveřích objevil malý hošík,asi pětiletý. Jeho upřímné široce rozevřené oči s nepřehlédnutelným osamělým výrazem již předem umlčely všechny dohody, čí je to syn. Za ním přišla vysoká hubená paní a bez jediného slova odešla do nebožtíkova jediného pokoje. Jediné, co se touto událostí v domě změnilo bylo to, že pavlače spojující jednotlivé byty opět ožily místními filosofy a rozumbrady, kteří se ve svých sáhodlouhých pojednáních domohli zajímavých a určitých závěrů. Vysoká paní se jakoby automaticky stala posluhovačkou starých mládenců v tohoto domu.
Když za jedné z nocí, kdy její syn v jejich pokoji pořádal další z mnohých oslav, tiše zemřela, pohřbil ji její syn na dvorku vedle své babičky a svého otce. Při hloubení hrobu narazil na několik lidských kostí, které naházel do jutového pytle a další den je v hospodě prohrál s podomním prodavačem okrasných pěvců, který do banku proti pytli vsadil mrtvého kanára.
Hned druhého dne po pohřbu uspořádal na matčinu počest takovou pitku, že jeden z jeho přátel v opilosti přepadl na pavlači přes zábradlí, přerazil si na hrobě jeho otce páteř a do smrti potom jezdil za kamarády na kolečkovém křesle. Zpočátku si sousedé na nový režim, který v bytě nastal po smrti onoho samotáře, těžce zvykali a pronesli o něm na pavlačích celé kvantum rozumných a pravdivých slov, ale časem se jejich zájem rovněž otupil a mluvili zase o jiných smysluplných záležitostech všedního dne. Jen stará domovnice každý měsíc hudrovala, protože nikdy se nestalo, že by nájemník z osamělého pokoje, jak si místní navykli onomu bytu říkat, zaplatil nájemné včas a v plné výši, a tehdy vzpomínala s láskou na jeho otce, který byl v tu ránu moc slušným člověkem a jaktěživ s ním žádné problémy nebyly. Tento člověk, který měl každý den hned několik důvodů k tomu, aby se bezuzdně veselil, si však u domovnice na čas napravil reputaci tím, že při sto pátém výročí jejího narození uspořádal obrovskou oslavu snad pro všechny své známé, při které dokonce nechal na dvorku uvnitř činžáků porazit vola, kterého potom několik hodin rožnil nad hrobem své babičky a rodičů. Omastek, který z něho při pečení vytékal, prosákl zemí až hluboko pod mrtvoly. Veselí trvalo několik dní, dokud i hostitel sám nepadl únavou z toho všeho jídla a pití a stará paní měla dokonce to štěstí, že starý čalouník, který měl živnost v přízemí jednoho z domů, v ní v nejvyšším stupni opilosti poznal ženu, která před čtyřiceti lety, když se on jako učeň dostal poprvé do města, byla jeho první láskou a dal jí v jednom temném koutu dvorku zavzpomínat na její mladá léta, čemuž potom ráno, když vystřízlivěl, nemohl uvěřit a zalykal se zlobou a hnusem. Domovnice se však bavila tak dobře, že hostiteli tuto slavnost, která byla uskutečněna přímo na její počest, nemohla dlouho zapomenout a přimhuřovala obě oči nad jeho zpožděnými platbami nájemného.
Tímto se nájemník osamělého pokoje stal známým po celém městě a získal ještě mnoho dalších přátel, takže jeho pitky za čas dosáhly přímo globálního rozsahu. Když při jedné takové pitce tancoval se svým růžovolícím přítelem, který obličejem i postavou připomínal selátko, takže mu často říkával, že ho nechá ugrilovat na desáté výročí úmrtí své matky, na stole, a ten se pod nimi jejich váhou a svým stářím zhroutil, neboť veškerý nábytek zde byl původní ještě po jeho uživateli samotáři. Syn osamělce si rozrazil lebku o pelest své postele a zemřel.
Ostatní pijani i se seletem tehdy odešli nebožtíka pořádně zapít do hospody, která byla naproti činžáku přes ulici a dobří sousedé ho odnesli na nosítkách na dvorek, kde již ležela kostra jeho otce a matky a kostra trupu babičky, neboť kosti dolních končetin podomní prodavač tehdy zahodil na cestě domů s tím, že nejsou k ničemu. Avšak pohřben zde nebyl. Dobří sousedé se na svých dlouhých pavlačových besedách jako uvědomělí a spravedliví lidé usnesli, že tak pohostinnému člověku se sluší vypravit pořádný pohřeb a stará domovnice, která k nebožtíkovi byla plna vděku za nejkrásnější oslavu svých narozenin, uspořádala monumentální sbírku, při které se po celém domě vybralo tolik peněz, že byl z dvorku vypraven nádherný průvod a nebožtík měl rakev z drahého dřeva. Pohřeb potom dokonce sloužil pan kardinál, který si na hostině, která se hned po pohřbu konala, přivodil těžkou otravu alkoholem, poněvadž pil rum přímo ze své kardinálské čepice.
Ještě dlouho po jeho pohřbu byly lidé z domu přímo zmoženi svou blahomyslností a pavlače se každého večera prohýbaly pod sousedy, kteří se vzájemně poplácávali po ramenou a sáhodlouze mluvili o své chudobě, přičemž zdůrazňovali částky, které na pohřeb sami přispěli. Na osamělce již nikdo nevzpomněl.