Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seAUDIOKNIHA: Stopařův průvodce galaxií
Autor
řádek
Nakladatelství TYMPANUM se rozjíždí a vydává jednu audio knihu za druhou. A samé perly. Jednou z těchto perel je i kultovní sci-fi Douglase Adamse Stopařův průvodce galaxií. Režie se tentokrát ujal Lukáš Trpišovský. Hudbu, zvuk a střih si vzal na starost Petr Kaláb. Ten se svého úkolu zhostil se ctí. Zvuku i hudbě se nedá nic vytknout. Zdůrazňuju to proto, protože nechci, aby moje kritika byla jen záporná. Z toho asi už vyplývá, že tím ovšem chvála v podstatě končí. Co se práce Lukáše Trpišovského týče, pokud předpokládáme (a já se domnívám, že předpokládáme správně), že právě on vybral Vojtěcha Dyka, aby knihu přečetl, dopustil se první chyby. Druhá chyba následovala vzápětí - neukočíroval Dyka a neudržel ho v rovině "čtenáře".
Vojtěch Dyk (* 1985, absolvent DAMU, herec Národního divadla a seriálový hrdina) se do ztvárnění Stopařova průvodce pustil s vervou, hodnou mladého a nadějného herce. Problémem je, že onu vervu nedokázal zkrotit (to bohužel nedokázal ani Lukáš Trpišovský, kterému to mám za zlé ještě více) a svým přednesem dal Douglasovi pěkně na frak. Je to přesně ten případ, kdy se herec snaží překonat a přesáhnout text tím, že tento pojme po svém a "otiskne do něj svou duši". Což může dejme tomu někdy zafungovat v milostné poezii, ale v humorné sci-fi Adamsova formátu nikoli. Při poslechu nabývá člověk dojmu, že se Vojtěch snaží být svým přednesem vtipnější, než je text samotný, což se mu při vší úctě nemůže podařit a dopouští se tak neodpustitelných zásahů do Adamsovy knihy. Což ještě tak Arthur Dent, toho čte Vojtěch civilně a nijak mu v zásadě neškodí. Ostatní postavy jsou však k pláči. Forda Prefecta pojal Vojtěch jako "totálně sjetýho magora". Posluchač dlouho váhá, jestli to myslí Vojtěch vážně. Chvíli se dokonce snaží i přistoupit na toto pojetí a snaží se tím i bavit. Leč, ať byl Ford Prefect jaký byl, nebyl to v žádném případě "totálně sjetej magor" a posluchač tohle pojetí dříve či později stejně nepochopí. Inspiraci na ztvářnění Zafoda Biblbroxe našel Vojtěch někde asi na Moravě, takže Zafod má "kratky zobak" a do posluchačovy fantazie se neodbytně vtírá představa ostravského horníka. A ani v ostatních případech to není nijak slavné. Trish McMillanová působí spíše jako teplý bratr, Slartibartfast jako nepovedený Gandalf, Vogoni silně připomínají Karla Gotta, stejně jako počítač Eddie, který napodobování Káji dotáhl k dokonalosti.
A tohle by měl posluchač vydržet přesně 6 hodin a 28 minut nezkrácené verze. Ale nevydrží. Nedá se to.
Netvrdím, že jsem bůhvíjaký příznivec Douglasa Adamse. V podstatě od něj znám jen ten Stopařův průvodce galaxií. Ale kniha mě náramně bavila a mám ji přečtenou několikrát. Film se mi nelíbil. Ani rozhlasová hra ne. Ale obojí bylo bohužel v zásadě lepší, než tato audiokniha.
Tedy, pokud koupíte, tak na vlastní nebezpečí.. :)
PS: tento text není nijak mířen proti Ostravákům, homosexuálům či dokonce Karlu Gottovi. Všechny miluju! ;-)