Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

SVĚTLO NA KONCI TUNELU

25. 06. 2011
3
7
977
Autor
Měrka_out

Naděje dřepěla ve Vylhané karmě a pila borovičku.

Naděje dřepěla ve Vylhané karmě a pila borovičku. Zoufalství se jí lepilo na paty. Válelo se na podlaze a nepříjemně páchlo. Buddha stál za pípou, čepoval pivo a usmíval se na alkoholiky. Lao-c‘ mezi nimi pobíhal a obsluhoval je. Připadalo mu to smysluplné a naplňovalo ho to pocitem neskonalého štěstí.

Naděje na něj kývla, že by si dala další láhev ohnivé vody. Lao-c‘, autor věhlasné a stále víc populární knihy Tao a rum, se u ní ustaraně zastavil a pronesl:

„Neblbni, budeš ožralá, copak si neuvědomuješ, jak devastující účinky to bude mít na obyčejné lidi? Psychopati ve vládě na ně chystají reálná pekelná muka a ty jim nabídneš co? Leda tak kocovinu grandiózních rozměrů.

Člověk se probudí do nového dne. A mám na mysli poctivého člověka. A co ho nečeká – zvýšení daní.

Osprchuje se, vyrazí do práce a cena jízdného je několikanásobná, zatímco jeho plat byl zaměstnavatelem snížen. Může za to vleklá hospodářská recese a bankrot Řecka. Ne, může za to pouze úřednický šiml a všeho schopní politici. Ti se každodenně dopouštějí všemožných zločinů a jsou přitom beztrestní. Olupují bezbranné, kterými pohrdají a berou je jako nižší kastu, jež si nezaslouží nic jiného, než strach a nejistotu o holou existenci.

Cena jídla roste, náklady na bydlení stoupají, lékařská péče se stává zvolna nedostupnou pro všechny, co ze své mzdy tak tak vyjdou. A to nemluvím o tom, když mají takoví lidé děti.“ Tady se Lao-c‘ odmlčel. Naděje byla už tak opilá, že hodila čelo. Nemělo jakýkoli význam jí cokoli dalšího vykládat. Prošacoval ji. Tak jako obvykle poslední dobou byla plonková. Houkl na svého kolegu Buddhu:

„Hej, osvícený, připiš jí to na její nekonečnou sekeru,“ pročež si ji přehodil přes rameno a vynesl ven před hospodu, kde ji opatrně položil na chodník.

Lidé pod jařmem spěchu a z něho pramenícího stresu se jí snažili vyhnout. Někteří ji překročili, jiní obešli a ti, co ji přehlédli na ni šlápli. Naděje, lapena alkoholickým kómatem, však toho nikterak nedbala.

Procitla někdy kolem půlnoci. Měsíc byl zrovna v úplňku. Postavila se a vydala… Kam vlastně?

Zarazila se a uvědomila si, že nemá domov. Ještě před krátkým časem zpět vlastnila nevelký panelákový byt. Přišla o něj. Exekutoři vyrazili dveře, ačkoli stačilo zazvonit, a násilně ji z něj vyvlekli pryč. Pídila se po důvodu, ale nejen, že jí nebyl sdělen, byla i fyzicky knokautována do stavu třeskutých mdlob.

Nebyla si vědoma, že by někde něco dlužila. Ale třeba toho ani nebylo zapotřebí. Civilizovaná společnost se proměnila díky nenasytné hamižnosti některých individuí v bezcitnou džungli, v níž přežijí jen ti nejsilnější.

Mít charakter se stejně jako mít čest stalo neblahým rizikem.

Posadila se na lavičku v parku. Za chvíli se u ní zjevili pochůzkáři a sdělili jí, že tu nemá co pohledávat. Zdůvodnili jí to tímto tvrzením:

„Pro chudé není na celém tomto široširém světě místo! Takoví jako ty patří do plynové komory. Copak nevíš, že probíhá sociální genocida? Neváhej a aktivně se ji zúčastni.“

Naděje nic nenamítala. Zvedla se a apaticky se odšourala k řece Slizu. Pokusila se v ní utopit. Lehla si na její dno, zavřela oči a vzpomněla si, že je nesmrtelná. Nebo ne tak docela. Teprve až poslední člověk na celém světě natáhne bačkory, bude to umožněno i jí samotné.

Doufala, že se tak stane brzy. Lidská rasa je pro autodestrukci nadaná. Už mnohokrát jí o této své okouzlující vlastnosti přesvědčila. Ale současně byla i kromobyčejně houževnatá. I ty největší masakry a přírodní neštěstí apokalyptických rozměrů vždy aspoň pár lidiček přežilo.

A začali vše budovat od nuly bez toho, aniž by se kdy poučili. Proč?

Svítalo. Vylezla z vody a spatřila dlouhovlasého mladíka. Kouřil joint, byl bezstarostný a toužil se stát básníkem na volné noze. Připojila se k němu, protože tomu vážně věřil. Byl plný ideálů a bezbřehé dětské naivity. Zatím netušil, že se mu jeho sen nepodaří nikdy naplnit.

„Kolik ti je let?“ oslovila ho.

„Sedmnáct,“ odvětil.

„A už jsi měl sex se ženou?“ zajímala se.

„Samozřejmě, bezpočtukrát, ale doposud s ne tak krásnou jako ty.“

Naděje v jeho očích vypadala jako bohyně lásky, smyslnosti a rozkoše. Ve skutečnosti ale žádnou konkrétní podobu nemá.

Je veskrze neurčitá.

25. června 2011

Petr Měrka


7 názorů

Měrka_out
19. 07. 2011
Dát tip
to jsem rád, snad tě nezklamu, IMo

Měrka_out
27. 06. 2011
Dát tip
dík movsar. ne, na politiku jsem se nedal. ta bezcharakterní zvrácenost mě znechucuje. vládu tvoří mravní kreatury a všeho schopni psychopati. proto tu a tam o tom píšu. jde tedy o reflexi soudobého vývoje, který směřuje do ontologického konečníku. všeobecně asi lidi moc nečtou, ale čtenáři existují a soudím, že stále v hojném počtu.

Movsar
26. 06. 2011
Dát tip
ty ses dal na politiku? někde to bylo zbyetčně didaktické (5. odst.), stačilo naznačit, lidi by ironii pochopili. jinak to, že lidi nezajímá próza, jako tvou čtenářku, je tristní. češi pro samou poetickou sebezahleděnost prostě nečtou. těch pár řádků "poetických" pitomin ještě jo, ale číst něco, co jde odněkud někam, to už se nechce. měrko, tys minimálně jednu takto zblblou (bludící) duši narovnal. na jak dlouho? pro tvou prozaickou činnost a humor tip jako vždy

Měrka_out
26. 06. 2011
Dát tip
dík, jsem rád, že ses mrkla!

srozumeni
25. 06. 2011
Dát tip
Pardon, tahle povídka tam není celý den, ale to nevadí, stejně je nerada čtu. Takže to ostatní platí. Jsou tam jiné a na ty jsem ještě nekoukla.Asi pak člověk může o ledacos přijít.

srozumeni
25. 06. 2011
Dát tip
To je neskutečně nádherné. A to jsem se tomu, přečíst si to, vyhybala celý den, protože se přiznám, že do prózy se mi prostě nikdy moc nechce. Tohle si dám i do oblíbených.

Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru