Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sePraha - Karlov (cca -50)
26. 01. 2012
5
5
1544
Autor
Petr.II
pojď, miláčku, dej mi ruku, ať se mi neztratíš, povedu Tě…
do míst a časů, která nemůžeš znát, ne svoji vinou, páč ´si se ještě pilně věnovala „houbaření“…
do míst, která jsme my děti důvěrně znaly…
kde začít ? u šancí ! toho středobodu odpoledních her, prolézání a objevování, klukovských part, bitev, ale i prvního holčičího muckání a „otlapkávání“, jak říkáš…
jarního a letního prolézání keři ve stráni pod hradbami i zimních jízd na saních, až dolu k potoku …
asi tou cestou, kterou se utíkal utopit nebohý architekt, který se domníval, že rachot, způsobený likvidací lešení, je od pádu jeho nádherné oktagonální klenby, jedné z nejvelkolepějších své doby …
a vidíš, stojí tu dodnes, zdaleka přes údolí viditelná, nádherná kopule nad hradbami, na svou dobu nevídaná, že se tenkrát po městě šuškalo, že má spolek s ďáblem…
nad vysokými hradbami, na jejichž koruně jsme chůzí plnili bobříky odvahy; vidět nás naše mámy s roztaženýma rukama nad tak 20 metry cihlové zdi nad srázem, zešedivěly mnohem dřív…
ale k veselejšímu: cestou ze školy od dnes již neexistujícího špitálu u parku Ticháčku, který musel ustoupit dopravním stavbám, dalo se jít na náměstí jednoho ze zakladatalů slavného Sokola; a tam na rohu stejnojmenné ulice byla cukrárna! kde dalo se za pouhých 20 haléřů zakoupit jedna z největších pochoutek: mejdlíčko! , neskutečná pochoutka tvaru malého hotelového mydélka, pro Tebe už neznámé a pro mě těžko vylíčitelné chuti…
o dva bloky dál na náměstí, nesoucí jméno českého dramatika, v jehož hře poprvé zazněl nápěv naší hymny, bývala prodejna prvního tuzexu, to byl takový obchod se zahraničním zbožím, které se „normálně“ nedalo v jiných obchodech koupit, divné viď, a ve kterém se daly pořídit plátkové žvýkačky Hollywood, ovocné i peprmitové…
na rohu tohoto náměstí pak býval non-stop otevřený stánek s klobásami, kde nám hodný pán za cenu krajíčku chleba, tj. 20 haléřů, tento namočil do odkapávajícího omastku a pak natřel hořčicí – no slast….
peníze na tyto pochutiny se daly vyhrát v čáře, kteroužto jsme pilně provozovali venku i ve škole, nejlépe s pětadvacetníky, které byly do telefonních automatü v budkách na ulici...
nesmím zapomenout na další "atrakci": hned za rohem za školou byla u nemocnice konečná tramvaje č.6; ne smyčka, ale Téčko; to řidič přijel, odpojil vlečňák popojel, musel přehodit vyhybku, přejít na zadní plošinu k řídícím kolům, po druhé koleji objet vlečňák, přehodit další vyhybku, přejít zase k předním řídícím kolům a přijet k vlečňáku zezedu, připojit ho, opět přehodit vyhybku a byl připraven na zpáteční cestu...
a právě to přehazování vyhybek byla naše "práce", vždy dva, jeden by vyhybku těžkou tyčí nepohnul; domů jsme se pak vraceli celí od kolomazi, ale šťastní...
a my se teď, lásko, taky vrátíme domů, dneska toho nachodili až dost...
vedlejší Větrov, s pověstnou "Jedovou chýší", tak pěkně popsaný Urbanem, si necháme třeba na příště...
5 názorů
ta písmenka jsou trošku nezvyk Petře i když v komentech je také často použiji - viz. nyní ;-)
jinak pěkné T*
malá písmenka mě už u ostatních nevadí, jen při psaní občas mi to dělá problém***
V komentářích to sice taky občas dělám, že začínám věty malým písmenem, ale v povídce mi to nějak vadí... Povídání je pěkné, vzpomínkové, neznám to tam...
dovoluji si "přetisknout" komentář od Kichot-a (a díky za něj) :)
Kichot:
První z celé povídky – oko mi utkvělo zrovna na té šesce do téčka – a byl jsem doma! Jo, tady v tom špitále jsem jako děcko strávil nějakou dobu a moje zábava byla koukat se z okna, jak ty šestky přijížděj a zase odjížděj, výhybky se přhazují a řidič – vlastně jak se to tenkrát řeklo po francouzsku? – vždycky přecházel s klikou od kontroléru z jednoho konce tramwaye na druhý.
No jo, tak já tam ležel v postýlce a koukal na vás, jak si tam klidně běháte venku a prolejzáte křoví! :-)
Ale vždycky každý den přišla stará paní doktorka s dřevěným kufříčkem – a to nebyl ledasjaký kufříček, to byl, pane, gramofón! A na kliku! Nasadila velikou desku, jehlu, sedla si na pelest postele a každému děcku takhle zahrála jednu písničku. A mně zahrála Komáři se ženili, jó, to byla hodně moc smutná písnička. Ale pak jsem si říkal, ještě jsem dopadl lép než ten komár, já přeci ještě žiju!