Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte se*...nic se nemůže stát.*
Autor
Jiorgos
Na podzim se má vrátit do civilu, ale ona by mu něco chtěla říct už teď. Něco, co si telefonicky domluvili a co ona už dva dny s jistotou ví: lékař její domněnku potvrdil a mamince už to řekla. Vyslechla ji s pochopením pro jejích osmnáct let a u vědomí toho, že jí ze šesti starostí ubude jedna a přibudou dvě.
Když neočekávaně přijel, byli už po večeři, Jana sklízela se stolu. Na Standu se okamžitě navěsilo pětihlavé klubko, žadonící o jeho samopal a aby je svezl na motorce. Oblehli ho tak, že Janu ani nemohl obejmout, jen si podali ruce. Maminka mu hned chystala něco k jídlu a Jana zatím začla umývat nádobí.
Po večeři už byl trochu nervózní, poněvadž se od Jany ještě nic nedozvěděl. Děcka ho zpovídala ze všeho možného, nejvíc třináctiletý Petřík, který se neodbytně zajímal o jeho samopal. Nakonec, aby už měl od něho pokoj, mu zbraň půjčil. Zásobník s ostrými zastrčil do svého pláště na věšáku.
„Jseš tu dnes, hochu, načerno, viď? Nebudou z toho nepříjemnosti?“ paní Pokorná si právě začla připravovat věci a vaničku ke koupání nejmenších capartů.
„Nebojte se, matko, nic se nemůže stát. Jsem na cestě ze střelnice na velitelství a na tu dlouhou vzdálenost se už může hodinka sem tam ztratit. Stejně ale už nemám moc času a musím za pár minut odjet,“ obdařil Janu vyčítavým pohledem. A hned nato: „Tak pojď přece aspoň na chvilku ven,“ vyhrkl na ni se špatně potlačovanou netrpělivostí. Když se na chodbě nasytili polibků, zeptal se jakoby ledabyle: „Tak co?“
„Stando..., víš..., budeme tři!“ svěřila mu s radostným úsměvem své tajemství. V několika minutách si toho pověděli více, než jindy za půl dne. Vědomí neviditelné přítomnosti počínajíciho nového života je zalilo dosud nepoznaným blaženým pocitem.
„A co maminka?“ vzpomněl si náhle. „Ví o všem a nebude nám bránit. Má tě moc ráda.“
„Měl bych jí pomoct aspoň s vodou ke koupání,“ vrátil se jako svědomitý voják do střízlivé skutečnosti a uvolnil se z obejmutí. Jana však nechápe proč právě teď tak náhle spěchá. Zakloní hlavu a s pootevřenými rty očekává aspoň ještě jeden polibek. Je dnes tak šťastná jako dosud nikdy!
On ale tuší cosi neurčitého. Políbí ji krátce na špičku nosu a vpadne do pokoje: maminka právě už umývá ve vaničce malou Růženku a Petr stojí pyšně mezi ostatními dětmi se samopalem, na němž se ale teď leskne zásobník s několikanásobnou smrtí!
Voják se tak hrozivě zatváří, až se Petříkovi strachem roztřesou ruce. Nevědomky přitom objíždí hlavní samopalu celý pokoj...Do ticha, přerušovaného jen cákáním vody, práskne přísný vojenský rozkaz: „Skloň ten samopal!“
Petr se zachvěje jako v zimnici, přestane pohybovat zbraní, ale nechtěně jí namíří směrem k vaničce...a vtom zasviští salva. Neúprosná. Nezadržitelná. Osudová. Standa zavře oči a brání se je otevřít. Jana a děti začnou plakat. Maminka už je nikdy neuvidí...
14 názorů
Tohle je hrozné! Patetické, vykonstruované... Zbytečná konstrukce, postavená na kontrastu očekávaného života a místo něj přišedší smrti. Navíc je od zmínky o zásobníku jasné, kam se děj ubírá, takže čtenáře nečeká žádné překvapení typu CO (se stane), ale už jen JAK a KOMU. Překvapením by v takhle zahájeném přiběhu bylo naopak to, kdyby se nestalo nikomu nic. Navíc to má dost zásadní technickou chybu: Vojáka ze samopalem (a s náboji) by nikdo mimo vojenský objekt nepustil -- tedy pokud by se nejednalo o válečný stav. V téhle větě ...maminka právě už umývá ve vaničce... je nadbytek příslovců. Podobných nedostatků by se našlo víc, ale s ohledem na můj postoj k tomu příběhu, je hledat nebudu. Omlouvám se za tuhle drtivou kritiku, ale nedělejme z našich modrobílých stránek černou kroniku, navíc falešnou :-)
Hmm, tak to je hustý. Když jsem byl na vojně já, tak na péešce v Prešově nám dali ostrou munici akorát na střelnici a sakra dobře přepočítali, jestli jsem si nějaký náboj nenechali. V Lounech jsem měl samopal v ruce asi dvakrát a náboje k němu nikdy. Ale kluci, co chodili do stráže, měli ostrou munici pořád, a na cvičení po revoluci se to už taky tak nehlídalo. V každém případě je to katastrofální nekázeň. Ještěže je tedy konec dovymyšlený.
Gerty: správně jsi odhadl dobu, kdy se to skutečně stalo!
Až na ten konec, ke kterému naštěstí nedošlo...
Podle první věty se to odehrává v době, kdy byla povinná vojenská služba, tedy buď za starého režimu nebo těsně po něm. Vůbec si nedovedu představit, že by si tehdy voják přivez domů samopal a ještě k němu zásobník napáskovaný ostrou municí. Taky si nedovedu představit, jak ten klučina samopal nabil, natáhl a odjistil - já bych to v třinácti neuměl. Podle mě je děj na české poměry extrémě nepravděpodobný. Ale pravda, v zemích, kde má kvér kdekdo, se takové věci stávají.
aleš-novák
01. 05. 2016takže nakonec byli tři? Výborný příběh
Něco takového se skutečně nedávno stalo v Americe. Bylo to ve zprávách. Dvouletý chlapeček zastřelil matku. Pěkně napsáno.*