Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sePAPÍROVÝ DRAK
Autor
LOP
Papírový drak
letí do oblak
na předlouhé niti
z maminčina šití
Pro radost dětí
letí letí letí
udělal ho tatínek
z papíru a ze špilek
Vítr nese mraky
děti pouští draky
maminko a tatínku
díky za tu vzpomínku
5 názorů
Zabývám se čínskou astrologií a tak o dracích něco vím. Drakem je třeba můj otec. Tady na Písmáku bych si ale dal pozor spíše na dračice. V čínské astrologii je považována "dračí dcera", pokud se náhodou zrovna nenarodí v aristokratické rodině, za velké neštěstí. ...V praxi se mi staročínské rady tady na Písmáku vždy velmi osvědčily. - Pozor na dračice, pozor na opice, pozor na krysy.
Jsem haikař a tak ti posílám jedno malé dračí haiku :
A vítr sílí -
Princezna na strništi
zápasí s drakem
Jsem rád, že vám tato básnička stála za to, aby jste mi k ní něco napsali. Děkuji.
A odpovím vám takto
báseň je pro děti co neví o pocitech z pouštění skutečného draka někde na poli, toho co se vyrábí doma na stole a jen tak se nekoupí někde už hotový. Je to o tom, že přes tu nit v ten okamžik jako ten drak právě letím v těch oblacích. To je ta nepřenositelná vzpomínka a poděkování těm, co vám to zprostředkovali. Když jste to neprožili a navíc jako to dítě neprocítili a jenom to viděli nebo o tom slyšeli není to ono.
Forma a obsah sdělení
Když se forma i obsah ve vzácné harmonii propojí je to paráda. Jinak v tom co píšu určitě upřednostňuji obsah před formou. Jako třeba okrasné květinové záhony ve srovnání s loukou plnou nahodile kvetoucích nějakých rostlin anebo les plný stromů vysázených v řadách a dokonalých úhlopříčkách ve srovnání s lesem, kde si stromy rostou druhově i prostorově neuspořádaně.
Vaše příspěvky mě přivedly na to, abych se ještě nad tímto tématem trochu jinak zamyslel.
Spojení dítě a drak
jako by se samo vzneslo
do oblak a pak
to všechno skončí
dětství je pryč
spadlo se na zem
a drak je už jenom stav
do kterého jsem se uvedl
pitím různých lihovin
a po něm přichází
pěkná mladá opice
ze které naštěstí
nebolívá hlava
anebo třeba kámoš
co nepil ty lihoviny
a sbalil dobrou holku
Takže tak trochu o draku.
A stejně draků je mezi námi mnoho, třeba podle čínského kalendáře.
Co se první sloky týče, mám stejný názor jako Snake. Jinak si ale myslím, že zvláště v básničkách pro děti je potřeba přesně dodržovat jednotný rytmus a používat kvalitní rýmy, protože básničky pro děti by měly být též jakousi učebnicí poezie pro ně. Nic ve zlém - rytmus a rým asi nejsou tvou silnou stránkou. Oceňuji ale každého, kdo se pokouší verše pro děti psát, protože vím, jak těžké to je.
První sloka je nejlepší, pak to začíná ztrácet - druhý verš druhé sloky má o slabiku navíc, tatínek a špílky tvoří jen asonanci a závěrečné shrnutí nepřináší nic nového. Ale ta první sloka se vyvedla. Kdyby se podařilo upravit i zbytek textu podobným způsobem, stálo by to za to. (Nit z maninčina šití je nádherný motiv, aktualizuje tu sloku v docela jiném světle).