Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seRozum a chtíč
Autor
mrstnym
a dýchal z jejích rtů
když chtěl a ona
dýchala z jeho
a třásl se a třásla se ona
ze všech obrazů
v něm nechala kousek všeho
odi et amo
chtěl jí dát moc a dal málo
miloval
četla z jeho dlaní a on
chtěl aby našla sebe
a něco se stalo
pochopil –
snad i věděl
že rozum a chtíč
nemohou
být v opozici natrvalo
9 názorů
Kamamuro,
mně se Hutkův text vybavil nedávno pod jinou místní básničkou o konfliktu rozumu a citu a také jsem to napsal do kritik. Rozum a cit sice není přesně totéž jako duše a tělo, ale jedno má k druhému velmi blízko. To souhlasím.
Napadá mě nový japonský kvazitermín (jako člověk, který neumí japonsky ani slovo, nemohu prostě exotickému kouzlu módních japonských pseudotermínů odolat).
Li-Bi-Dó - volně přeloženo jako "Cesta vlahého obstřiku".
Musaši - mě se při čtení básně vybavila píseň "Hádala se duše s tělem" od Jaroslava Hutky. Je taková prostší, lidovější, delší, pravda, ale rozvíjí stejné téma a při jejím poslechu mě dodnes mrazí (a to zdaleka ne ve všm s Hutkou souhlasím, a ne všechny jeho písně se mi líbily).
Vyprávění ve třetí osobě poskytuje básni jakoby nezúčastněný chladný odstup. Tím je text zajímavý i když téma konfliktu rozumu a citu je zde enormně frekventované a naposled jsem báseň na stejné téma četl před pár dny u Alegny. Tip.
Taky se mi dobře tvá mini četla, opravdu je pro radost... nenávidím a miluji od Catulla jsi dobře zakombinoval.
Aru, díky. Je třeba říct, že poslední tři verše nejsou z mé hlavy, ale ze zdi toalet nejmenované undergroundové hospody.