Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seNad klenbami
Autor
Alenakar
Jan Skácel: Sonet o plivání z mostu do vody
napsal Pseudolus otrok
Jsou věci o kterých se nepřemýšlí
a slušný člověk nemá ani kdy
než naplivat si do své vlastní tváře
to radši plivat z mostu do vody
Jaké je ticho nad plynoucí řekou
jaké je to pěkné stát na mostě sám
a naklánět se dolů přes zábradlí
a šeptat vodě: plyneš ale kam?
A chválím most a rovněž řeku chválím
a zírám za tím plivanečkem malým
jak plyne dál až k moři doplyne
Něžně a tiše na vodu se dívám
svůj chleba jím a svoje písně zpívám
není jich příliš chleba také ne
Nad klenbami
Dál nekonečný proud se pod nohama valí...
Náš středověký most má divnou minulost.
Těch líných zevlounů, co tady stávávali!
Těch pilných básníků, co neurčitou zlost
do veršů vplétali jak stuhu do copánků
na bílých parukách, jimž klaníval se lid,
když křísily mdlou řeč ze staletého spánku,
když k světcům nad vodou se přišly pomodlit.
Těch dávných vzdělanců, co vábil Modrý abé
do chrámu jazyka! Rád povzbuzoval slabé
a spíš než učitel to býval kněz či mnich,
kdo pány zlobíval a dráždil českou řečí.
- Leč z mostu plivou dál do proudu povaleči
a čeští básníci? Kdo vlastencem je z nich?
19 názorů
Radovan Jiří Voříšek
26. 08. 2022hmm, to je pěkné přirovnání
Radovane,
kdybyh měl Skácelovu poezii popsat pomocí výtvarných metafor, jak to mívám ve zvyku, řekla bych, že neuměl malovat obrazy olejem. Byl především krajinář a používal voskové pastely. Kresba občas přecházela do abstrakce.
něco o Skácelovi:
Jednoduchý verš
až k pláči
Trylek ptačí
A básník sdělitelný
kroky mezi řádky
Každý křehký je
a vratký
Takové byly jeho verše
chtěli jsme je vlastnit, mít
Čitelné i bez rešerše
však nedaly se polapit
Nedá se chytit křídlo motýlí
mezi prsty objeví se prach
Zůstane jen na chvíli
Jako vločka na řasách
vesuvanko, díky. Dobrovský bydlel v tzv "Dobrovského vile" na Kampě a po Karlově mostě musel chodit docela často. Proto jsem ho zařpojila do básně...
Janino,
odpoveď na otázku, co dneska znamená být vlastenec, nemůže být jednoznačná. Různé druhy vlastenců si pod vlastenectvím představují něco docela jiného. Vlastenec může být na jedné straně člověk velmi militantní, na druhé straně i člověk velmi pokorný, který pro svou vlast hlavně něco dělá. Z mého hlediska se ale skutečný vlastenec dá přecejen nějak definovat: je to opak globalisty, je to člověk navázaný na národní tradice a specifika, který se nechce utopit v nadnárodní multikulti polévce... Jenže co to je "nadnárodní" svět? Neznamená to ve skutečnosti svět podřízený těm největším mocnostem jako jsou USA? Kultura už je přece tak amerikanizovaná, že se až člověk bojí pustit si televizi. Na osmdesát procent na něho z obrazovky vykouknou postavy z nějakého nekonečného amerického seriálu. A o populární hudbě už raději ani nemluvím.
blacksabbath
18. 08. 2022ráda jsem se zase zastavila....stálo to zato
Jamardi,
já jsem přesvědčena, že ta Skácelova básnička je skrytě politická a že je to básnička o pasivní rezistenci za totalitního režimu. Ta moje básnička je pseudopolitická... Myslela jsem, že nás globalismus zcela sežere, že se v něm rozplyneme jako(česká - protože my jsme ji přece vymysleli) kostka cukru v moři. Možná nás ale nakonec naučí vážit si vlastní soběstačnosti zloduch Putin.
Knihomole,
vy Slováci jste bývali během uplynulých desetiletí větší vlastenci než my Češi. Líbilo se mi, jak jste neustále zdůrazňovali, že to nebo ono je slovenské. My Češi jsme většinou vlastenci pouze, co se hokeje týče, nebo co se týče visaček s českou vlaječkou v supermarketech.(Česká kvalita) Co se týče kultury, zejména třeba popové hudby, tam si nemáme my Češi a Slováci co vyčítat. Jsme tak univerzálně mezinárodní, že už prakticky neexistujeme. Jednou je za tím upřímná snaha lézt Západu do zadku, jindy jen komerce a touha vydělat na "světovém trhu". Zvláště to druhé - snaha dobývat anglicky zpívanými nebo rapovanými klipy "světový trh" vypadá na Óčku věktšinou tak tragikomicky, že se buď škodolibě směju, nebo přepínám na jinou stanici.
Juliáne,
díky. Tak trochu je to taková "švejkovská klasika", tak trochu to myslím vážně. Globalismus a "multi kulti" ideologii nesnáším. Nesnáším "makarónské básně" psané napůl česky a napůl anglicky, jaké se tady na Písmáku často objevují.
Moc dobré čtení, takové elegantně provokativní.
Ono už hledět do plynoucí vody z mostu má hodně do sebe, ani se nemusí plivat... Přemýšlím, co dneska znamená být vlastenec, nemám to slovo ráda, naivně si představuju svět, kde by lidi naopak dokázali to "národní" upozadit ve jménu "lidského". Ale každodenní realita mě přesvědčuje, že to nepůjde, lidi to soupeření mají v sobě.
Hrdost na vlastní zemi je ale pěkná věc - já ji cítím nejčastěji právě ve spojení s láskou k naší řeči, a to zas hlavně tehdy, když čtu skvělé české verše. Možná, že dobří básníci vlastně jsou takovými nenápadnými vlastenci.
Líbí se mi to.
Co je důležité, člověk do sebe nasává asi v dětství. Voda je symbol, který vede dopředu, ale je možné se dívat i dozadu.
Plivání je asi také důležité. Někde takový zvyk pěstují. Třeba jsme se dívali na hokej a kamera se zaměřila na jednoho hokejistu na střídačce a v tu chvíli si on odplivl. Dovedu si představit, že to někdo vnímá jako "něco" a pak to rád napodobuje.
Karpatský knihomoľ
15. 08. 2022veru tak