Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sePRVNÍ NOC V NOVÉM BYTĚ
Autor
Benetka
To byl tenkrát srpen léta páně tisícíhodevětsetdevadesátdruhého. Mladý junák Slávek plnými doušky nasával atmosféru těch let. Svoboda a civil. Dva roky strávené v zeleném již zapomenuty. Počátky budování kapitalismu. Ach. Ta opojná vůně! Cítíte ji taky?
Kamarád Solda říká: Jedeme do Žďáru na Horácký džbánek. Kdo? Já Miloš ty a... A? Martina. Víš ne to je ta co... Vím. Ta co se mi líbí. Ona jediná je z Brna. Je to jedinečná příležitost zase ji vidět! Nechci říkat že jsem zamilovaný ale...
Moja mama říká: V sobotu ideme vyorávat erteple. Hmmm. Tak to jako fakt ne. Nejdu! Říkám já. Jedu preč a ty vaše krumpíre sů ně ukradené. Toš... Eslivá nejdeš s nama... Jo jo to klasické že? Kdo nejde s náma jde proti nám. Tak už sa ani nevracáj.
Ale jo. Ještě jsem se vrátil. Byl nedělní večer a já pod vrátniců našel zbalenů kabelu hader. Tak jsem ji hodil na nosič a vzal kolo. Batoh a kytaru hodil na záda a jel nocí vstříc dalším dobrodružstvím! Tak ne. Nebylo to ani zdaleka tak euforické. Jel jsem přespat na šatnu firmy kde jsem tenkrát pracoval. Když jsem přijel na bránu tak právě kolega co měl směnu rozkrádal majetek v kapitalistickém vlastnictví. Nic jsi neviděl říká mi a máš u mě pivo. Tak jo. Lehl jsem si na stůl a spal a...
A potom rok a půl bydlel na svobodárce. Bylo to lepší než pod mostem ale žádný med. Pokoj sice sám pro sebe ale společné wc a sprchy. Bordel a špína. Ale hlavně společná kuchyňka s montérama. Přijeli vždycky v neděli večer a odjížděli ve čtvrtek odpoledne. Makali do večera a pak dělali bugr. Chlastali mlátili dveřma a hulákali. A když měli hlad tak si něco vzali z ledničky. Nezajímá že to je někoho jiného...
Potom se najednou naskytla možnost mít svůj byt. Jakože podnikový. Avšak vlastněný bytovým družstvem. Bylo potřeba jednak přihlásit se za člena a druhak zaplatit 50 000 káčé. Dnes se tomu jeden musí smát. Taková směšná částka byť i jen za 1+1. Dva kamarádi mi ručili na půjčku u spořitelny a... Hurá! Mohlo se jít bydlet? Ale ne ne. Nebylo to tak jednoduché. Bytovka totiž stále ještě nebyla hotová.
Když jsem poprvé přišel do svého bytu chtělo se mi spíš plakat. Všude neuvěřitelný nepořádek! Zbytky cihel malty drátů odřezků lina trubek etc. Nikde nebyly dveře a... Kupodivu ani okna! Tedy alespoň to tak na první pohled vypadalo. Skla oken byla totiž jak zevnitř tak i z venku kompletně zaliskána maltou! Takže první věc co jsem musel udělat bylo očistit okna aby tam šlo denní světlo. Bylo to důležité i proto že nikde nebyla nainstalována žádná světla.
Kamarád mi daroval starou postel kterou mi přivezl svou š.1203 které jsme díky barvě karoserie říkali žralok. Vybalil jsem si těch pár věcí co jsem vlastnil a pak celý den uklízel. K večeru jsem si přichystal lůžko ke spánku blízko okna. Mezi dřevěným rámem a paraletem byla půl centimetrová mezera kterou děsně fučelo. A kotel na zemní plyn nefungoval. Byla docela kosa. Ale!
BYLA TO MÁ PRVNÍ NOC V NOVÉM BYTĚ!!!
Bylo 1.2.1993
16 názorů
Benetko,
v devadesátkách se na ulici velkých měst objevili skořápkáři odněkud z východu a pak i ti čeští. Na internetu jsem kdysi narazila na video, kde cvičená kočka vždy spolehlivě poznala, pod kterou skořápkou se kulička nachází, patrně prý díky vynikajícímu sluchu. Kdo by měl tehdy, v devadesátkách, takovou kočku s sebou, mohl být milionářem i bez kuppónové privatizace.
Um: Já snad ani odpovědí na Tvé otázky raději vědět nechci... Budu si dál klidně žít svůj přízemní život brouka hovnivála a radovat se třeba že právě svítí slunce...
Jinak jo. Začátek devadesátek byl hodně divoký. Až tak že jsem to ani nestíhal sledovat - měl jsem svých starostí dost a neměl jsem ani TV ani rádio aby mě mohla tato média správně masírovat. A tak jsem se třeba až s hodně velkým spožděním dozvěděl že bylo něco s názvem KUPONOVÁ PRIVATIZACE :D Dále třeba v Břeclavi existovala firma kde za vstupní poplatek 1000 kč byl jeden zaregistrován a pak měl údajně možnost zbohatnout! Představte si to!!! Musel jenom přivést další lidi. Klasické LETADLO že. Ale to tenkrát málokdo věděl vo co gou. A tak se zakladatelé pěkně napakovali a ti ostatní je hezky zasponzorovali... :p ETC.
Z devadesátých let si mnozí dělají legraci, ale onen totální chaos, kdy se "všechno smělo", nebyl až tak veselý. Karel Kryl z toho dostal takovou depku, že umřel, Havel se pokoušel s tím jaksi bojovat, ale na to neměl dost moci. I já jsem měla depku z toho, že se ministr spravedlnosti z Klausovy vlády chodí mafiánů ptát, co má dělat... Teď je otázkou, jestli mafiánský kapitalismus funguje dál tak nějak pod pokličkou, jak tvrdí zhrzení piráti vyhození z vlády, nebo nám už vládnou jiní politici. Já to nevím a ani netuším, jestli se lze v současné "demokracii" vůbec dozvědět, jak se věci mají.
Krajane: Dívej asi takto. Já jsem věřící a pokřtěný člověk. Římský katolík. Nemám však potřebu chodit do kostela. To moje první soudružka vedoucí v mojí první práci to měla zcela jinak. Jakmile bylo po listopadu 1989 z kované komunistky se stala nejpřednější pánbíčkářka v Hruškách. Před tím o kostel nezavadila ani pohledem a pak...? Musel bych se pozvracet sedět vedle ní v jedné kostelní lavici... Desatero je hezká věc jo. Stejně jako jiné věci z písma svatého. Kdo do tebe kamenem ty do něj chlebem. Kdo to dokáže? Matka už nežije. Otec ano. Už jsem to tu nejednou psal. Je to jedinec který nenávidí celý svět a rád má jen sám sebe. Celý život mě jenom urážel ponižoval a posmíval se. A já se snažil tím chlebem ne že ne. Marně. Nuž co naplat že. A jak už jsem napsal o pár řádek níže: Je to tak jak to je a ničeho nelituju. Howgh!
PeS: Věřím taky v Manitou.
Zeanddrich E.
před 2 měsíci
Jinak, Slávku, ale asi ne nadarmo je dnes v našem Desateru hned na čtvrtém místě toto přikázání:
Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi.
((...)).
Vyplývá z toho třeba i to, že - i v těch případech, kdy je to hodně těžké - máme přímo povinnost na svých rodičích najít něco dobrého...; (v některých případech to totiž žádná jiná osoba kromě nás už udělat nemůže).
Zeanddrich E.
před 2 měsíci
Samozřejmě, Slávku, každý to má v životě jinak, já jsem si později také nenechal mluvit do mých nejdůležitějších věcí (ještě jsem si vzpomněl taky, jak asi v létě roku 1982 jsem (se spolužáky z gymplu) neodjel na archeologickou brigádu do Dunajovic, jelikož byla zrovna velká (asi největší, jakou já u nás pamatuji) úroda meruněk... . Dodnes ale nevím, jak jsem to měl tehdy řešit; - snad se urvat alespoň na jeden týden (v takových situacích závidím pak některým vývojově pokročilým bytostem - tzv. svatým -, kteří údajně již zvládal)i smysluplnou *bi- nebo i trilokaci :), apod. )
*(kromě starověkých některých světců, kde důkazy nemusí být pro nás dnes průkazné, se takto dařilo zde dole na Zemi působit údajně třeba Antonínu Paduánskému (1195-1231), z novověkých pak třeba Otci Piovi (1887-1968), nebo i Donu Bosco (1815-1888), kde už těch důkazů máme více
Krajane! Děkuji za Tvůj komentář. A víš co mě na něm nejvíc zaujalo?
Tehdy ještě ne.
Což znamená že později ANO! A tak... Otázka: Co je lepší? Dříve nebo později?! Když stejně to nakonec dospěje do toho bodu kam to směřuje. Ne ne. Nebyl to rozvrat v rodině. Rodina totiž stejně nikdy nefungovala. Každý si hrál na svém písečku. Ovšem já právě řešil to své podstatné - postavit se na vlastní nohy! Odejít jsem chtěl tak jako tak. Takže to byla otázka času. Dopadlo to tak jak to dopadlo a já jsem za to rád. Od dvaadvaceti se o sebe starám sám. A nelituju. Ničeho. Nikdy. Toš tak...
Takže nic pro slečinky. Vlastně si to skoro ani nedokáži představit. Jednak je to dávná minulost a potom taky asi nic pro holky. Asi. Ale jinak hezky sepsané vzpomínky. To ano.
Zeanddrich E.
před 2 měsíciHm... .
Zase jsem si uvědomil, Slávku, jak se místy ohledně CV překrýváme (na vojně jsme, např., byli cca nejméně rok zároveň (já ovšem po dvou odkladech, takže budu asi o nějaký ten rok starší... :) ) ).
Zde jsem se živě vžil do situace ohledně erteplí... . - O, jak tuhle situaci jsem také znal...!
Jak bych to asi řešil...? - Příčilo by se mi nechat rodiče, etc., doma pracovat, a jet někam za zábavou; patrně bych - pokud bych o tom mém odjezdu věděl předem - tak někdy ve čtvrtek nejpozději vzal traktor (možná i den dovolené, a jednoho dva lidi na brigádu), a jel alespoň symbolicky erteple načít; pokud by to předem z jakéhokoliv důvodu nebylo možné (třeba proto, že by se na jezeďáckém vyorávalo společně... :) ), nabídl bych alespoň půlden v týdnu následujícím, ..., anebo prostě nějakou pro rodičovskou protistranu lákavou výměnu :):).
(Rozhodně by mně (tehdy ještě ne :) ) nestály erteple či Džbánek za rozvrat v rodině... :) )
..
Nie, umyvala som okná:) je to tak strašne dávno, že si fakt nepamatám, aká bola noc...asi som po tvrdej práci hneď zaspala...aha, pamatám si, že som mala narodeniny:)))
Hani promiň budu drzý ale: Milovali jste se při tom?
Ach. Led a vodka mizí...
Náš prvý byt sme dostali po roku a pol čakania, mohli sme mat hneď krásny 4- izbovy, zdal sa nám zbytočne veĺký a tak sme radšej čakali na 3- izbový, družstevný vklad 28 tisic a upísanie sa strojárňam, obaja. Prechod z kultúry do vyroby bol drsný, ale ešte stále bolo na okuliaroch dosť ružovej. V obývačke sme natiahli koberec, pustili gramorádio a z neho znela WORLD don't come easy.
musím teda naznat, že tvoja mama teda byla tvrdá... to bych nedokázala, ani teda dokázat nechtěla, k dětem teda :)
možná měla pádný důvod :)
jsi vypravěč...
zkouším vzpomenout, pár nových obydlí jsem v životě zažila, zažili, ale zatím mě na to konto nenapadlo nic .)
Vlastní byt je přece jen něco dočista jiného! Zažila jsem také nemocniční ubytovnu a také pokojík v klauzuře kláštera... s protekčním přímotopem, byla jsem v cca 7 měsíci...
Díky za vzpomínky, probudily i moje.