Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

O vznimu vesmíru

12. 08. 2000
1
0
4600
Autor
StvN


Pan Herbert George Wells kdysi před sto lety ve své knize Stroj času napsal: aby mohlo cokoli reálně existovat, musí to být určeno nejen třemi rozměry prostorovými, ale i čtvrtým rozměrem a to časem. Jednoduše, jak může existovat krychle, když nemá dobu trvání? Nemůže. Přemýšlel jsem nad tím a ještě nad mnoha dalšími věcmi. Myšlénka cestování v čase mě jednou začas přepadne a já pak dokážu hodiny přemýšlet o jeho paradoxech a o samotné proveditelnosti tohoto počinu. Z tohoto tématu mám ve své hlavě takzvané vrtání. Nyní se ale hodlám zabývat mou teorií o vzniku vesmíru. Je to jen nápad zplozený mou neúnavnou myslí. Nestojí na žádných vědeckých studiích a nedá se dokázat.
Prvním článkem řetězu mých myšlenek byl čas. Snažil jsem se jej zařadit mezi následující pojmy dle nadřazenosti jednoho druhému. Osobně si myslím, že to jsou tři základní kameny všehomíra. Čas, prostor, hmota. Takto jsem je seřadil napoprvé. Myslil jsem, že se čas, aby mohl existovat, obejde bez prostoru i bez hmoty. Nee, jinak tomu je. Čas je časem za předpokladu, že ho můžeme dokázat. Dokázat plynutí času je snadné. Vteřina je přece definována jako poločas rozpadu jádra atomu caesia. Je-li tedy možno dokázat libovolnou změnu stavu, dokázali jsme existenci času. Čas je tedy závislý na hmotě, která se mění. Stejnětak hmota bez času reálně neexistuje(viz H.G.Wells). A prostor. Hmota se nachází kdesi v prostoru, který je určen časem. Nakonec je jasné, že jedno bez druhého a bez třetího být nemůže.
Za další jsem se snažil zjistit co bylo před vznikem vesmíru. V planetáriu nám řekli, že současně s velkým třeskem začal plynout čas, vznikl prostor a samozřejmě se utvořila i hmota. Jelikož před vznikem vesmíru nebyl čas, muselo být něco jiného. Něco, co se neskládá z atomů(viz čas je tehdy, pokavad se něco děje, atomy se pohybují a to času stačí k vyžití). Co nemá atomy ani jiné částice? Přece vakuum. Před vznikem vesmíru bylo dokonalé vakuum. Co se ale stalo, že ze samotného vakua vznikl celý vesmír?
Nejprve trochu objasním jak to dokonalé vakuum vypadalo. Vynalezl jsem vakuový paradox. Jelikož a protože nemá vakuum žádné částice, nemá také žádnou velikost, ale na druhou stranu, když tu bylo jen vakuum, tak vlastně bylo úplně všade a zároveň nikde.
Co se přesně stalo nevím. Mám ale dojem, že se muselo stát něco, co se stát nemohlo. Čas od času se přece i nám přihodí něco, co je v naprostém nesouladu s čímkoli. Se zdravým rozumem, s fyzikálními zákony, s čímkoli. Takže jak si tak to vakuum bylo a současně nebylo(joo, tak proto se v pohádkách říká bylo nebylo, a já myslel, že jsem první, sakra) tak se zničehonic pohlo. A to byla chyba. Jakmile se pohlo vznikl čas a s ním prostor a hmota. Všechno to vzniklo ne během jedné vteřiny, ale přesně v čase t=0. Tolik času, prostoru a hmoty pohromadě na jediném místě nemohlo vyústit v nic menšího než byl nám tak znám velký třesk.
Taak, a teď, když už jsem všechno vyřešil, nemám proč žít.

Omlouvám se všem chytřejším lidem, za to jak jsem hloupější a nevím co oni vědí.


mozna napisu neco co ti napsolo uz hodne lidi, ale jaa si osobne myslim, ze vesmiir vznikl kdyz se zhroutil jeden obrovskyy organizmus. Kdy kazda jeho cast byla slozena z neceho jineho a tak se jeho slozky nesnesly ze doslo k totaalniimu rozpadu. Tak vznikl vesmir a cas? Jednoduchaa odpoved - co kdyz ma den sedmnaact hodin??? Mysliim si ze cas si lide upravili aby jim vyhovoval - vem si ze nekteri zivocichove ziji jen 24 lidskyych hodin - pro ne je to ale jeden dlouhyy zivot. tot muj nazor - takze cestovani casem bude mozne jen pro ty, kterii si uvedumii, ze cas kteryy povazujii za normaalnii je jen upravenaa pravda.

Kacapitoma
07. 05. 2001
Dát tip
Však je príma, že jsi si vymyslel úvahu, já jsem jen zkusila s Tebou polemizovat..:o)) Já si taky nedokážu představit nekonečno... ale mám takový mrazivý pocit, když se o to snažím:o)))) A je moc fajn, že se dokážeš zastavit a zamyslet se i nad těmito věcmi:o)

StvN
04. 05. 2001
Dát tip
Tahle úvaha neni nijak vědecky podložená. Je to jakobych si vymyslel vlastního boha. Druhej Einstein ze mě nebude. Já neměl tolik štěstí a čtyřku z matiky. To co říkáš je dost odvážný. Pro mě je nesmírně těžký představit si nekonečno a na druhou stranu si představit nic, proto jsem si řekl, že to neni. Hmotu o maximální hustotě si těžko dokážu představit. Ale to naprostý vakuum o moc lehčí neni.)))

Kacapitoma
03. 05. 2001
Dát tip
uf, uf, teda to byla fuška si přečíst úvahu a pak všechny připomínky:o))) A ještě mít při tom v pozoru všechny mozkové závity:o)))) Ale vaše (všech) myšlení je opravdu zajímavé... K úvaze(StvN): tak mne napadlo, jestliže si myslíš, že napřed bylo či nebylo absolutní vakuum, proč by nemohla být a nebýt hmota s absolutní hustotou, která by vyplňovala veškerý časoprostor?A protože se nepohybovala, tak neexistoval čas a tím pádem ani prostor. A ta se jednoho dne zbláznila (stalo se to "něco", co se normálně nestává, jak jsi napsal) a vybuchla a začala se rozpínat a vytvářet tak naše chápání času a prostoru. A taky si myslím, že se náš vesmír rozpína v "ničem". Prostě za ním nic není, nic neexistuje, alespoň za ním neexistuje ten časoprostor, jaký chápeme my. Vesmír si představuji jako prostor zakřivený sám do sebe (tohle bohužel není moje myšlenka, ale vyslovil ji Einstein a já s ním (zatím) souhlasím). Na vysvětlenou: představme si, že letíme rychlostí mnohonásobně větší než rychlost světla, vyrazíme ze Země a za určitý čas se dostaneme opět na Zemi, na stejné místo, odkud jsme vyrazili. Takže nikdy se nemůžeme dostat za hranice vesmíru. Pro lepší představu: představ si, že jsi dvojrozměrný objekt a jsi na Zemi. Z tvého úhlu pohledu ti přijde její povrch taky dvojrozměrný, vyrazíš jedním směrem a doplazíš se opět na to stejné místo, odkud jsi vyrazil. Chtěla jsem reagovat ještě na spoustu věcí, ale už jsem se ponkud ztratila...:o) Mahoney:ten citát je skvělý(je lepší mlčeti a být ostatními považován za hlupáka....). Ale je určitě lepší mluvit. StvN: omlouvám se, jestli jsem Ti své myšlenky vyložila moc polopatě, že to není vědecky, ale já to jinak neumím..:o) Tvá úvaha byla opravdu zajímavá, hodněkrát jsem hledala odpovědi na otázky podobné Tvým, ale nejde mi to...:o)) Jen uvažuj dál...Třeba z tebe bude druhý Einstein:o)))

Eternal
22. 08. 2000
Dát tip
Mahoney, a podle čeho se pozná hlupák? A jak se pozná moudrý člověk? Poznává se to snad podle počtu kladných ohlasů? S lhářem mohou třeba všichni souhlasit a přesto to bude hlupák. Není snad pravdou, že když se hlupák začne pídit po odpovědích na své otázky, může se stát moudřejším, než ten hlupák, který mlčky souhlasí a tváří se moudře? :o))

Eternal
21. 08. 2000
Dát tip
Mahoney, je léčitel mág? Je kouzelník (já je nazývám trikař) taky mágem? Ale pravdu máš v tom, že z určitého pohledu se iluze stává realitou a realita iluzí, pouze záleží na úhlu pohledu. A k tomu chaosu, dám příklad: vezmi domorodce z Afriky do Prahy na jakoukoliv ulici, a zeptej se ho podle jakého řádu chodí lidi po ulici. Když bude opravdu dost všímavý tak ti odpoví, že se světlem jich na ulici chodí víc, a že převážná většina lidí se vyhýbá vpravo. Ale určitě Ti neřekne kam jdou a ani si netroufne odhadnou kam by to mohli vlastně jít. Souhlasíš? Podle něj budou po ulici chodit lidi chaoticky a nebudou mít žádný řád. Jen nevědomost nás vede k myšlenkám že nepochopený chaos nemá žádný řád. Podle mě je řád ve všem, a pokud o něčem řekneme že to řád nemá, tak pouze říkáme že nejsme schopni pochopit a dokázat ten řád, který se mnohdy skrývá za pouhou drobností.

Mahoney
21. 08. 2000
Dát tip
ethernal: s tím chaosem nevím jestli se hádáš nebo dáváš vysvětlující příklad ostatním, ale přesně tak to bylo myšleno :-))

Eternal
21. 08. 2000
Dát tip
Mahoney, hádky nejsou v mém repertoáru samozřejmostí. Pokud to tak bylo myšleno, je vše v pořádku a informace našla své opodstatnění. Mimochodem, všiml sis, že žádní ostatní nejsou? Jsme tu jen hrstka, která se snaží ... o co se to vlastně snažíme? :o))

Mahoney
21. 08. 2000
Dát tip
snažíme se ukázat, že jsme hloupější než ti druzí, kteří raději moudře mlčí podle pravidla "je lepší mlčeti a být ostatními považován za hlupáka, než promluvit a dát jim za pravdu" :-))

Mahoney
21. 08. 2000
Dát tip
avíííííí

StvN
20. 08. 2000
Dát tip
Velice vám děkuji za názory a vaše jedinečné myšlenky, které mě obohatily. Je dobré že, jsou tu lidé(já a Eternal), kteří se na věc dívají více vědecky a taky lidé(Lee a O.S.to6), kteří se na věc dívají více jinak(teď vážně nevim jestli citově, nebo prostorozumově, nebo nějak jinak). Mahoney: pěkně shrnuto.

O.S.to6
18. 08. 2000
Dát tip
Dovolim si do teto uzavrene diskuse prihodit jeste par otazek. Hovorite o hmote a energii, ale jaky je mezi nimi rozdil? Hmota se sklada z atomu, atomy z elektronu a protonu,.., a z ceho jsou elektrony a protony? Z energie? Hovorite o case zavislem na pohybu, ale jak lze rozeznat pohyb od klidu v nekonecnem prostoru? A jeste jedna myslenka mi prisla pri sledovani vasich uvah. Co primelo hmotu, aby si uvedomila sama sebe a zacala premyslet o svem puvodu? Kde se vzalo vedomi? Laska?(rozumej vnitrni mir, vnimani stesti, sebeodevzdani,...) Je mnoho otazek a muze se zdat, ze odpovedi nejsou k nalezeni. Ale jsem presvedcen, ze odpovedi lezi na dosah ruky, v kazdem z nas, nebot nase vedomi je soucasti vedomi vesmirneho. Proto hledejme kazdy v sobe, mozna nebudem nikdy moci skutecnost popsat, ale jsem si jist, ze ji muzeme prozit.

Mahoney
18. 08. 2000
Dát tip
lee mi mluví z duše osee má naprostou pravdu jen bych tu ještě nadhodil jednu myšlenku: Uvažovali jste někdy o tom, jak dlouho vlastně lidé zkoumají fyziku jako vědu? Od kdy provádí své experimenty a ověřují výsledky? Jak je tahle doba dlouhá ve srovnání s existencí Země, sluneční soustavy, vesmíru? Třeba je celá současná fyzika založená na statistické chybě, vždyť pokusy provádíme ve vesmírném měřítku méně než tisícinu milisekundy... a jestliže bylo řečeno, že vše se mění - proč by se s časem nemohly měnit i tzv. fyzikální zákony? Možná před pouhým tisícem let fungovala fyzika trochu jinak, čehož někteří lidé uměli patřičně využít (malá narážka na mágy - pověsti o nich se přece někde vzít musely... na druhou stranu, magie prý stále ještě funguje, takže jako argument je to nepoužitelné, ovšem jako příklad pro "přísně realisticky" uvažující jedince je to dobré). Tak proč hned tu trošku, co o vesmíru víme (jestli teda vůbec něco víme) aplikovat na celou dobu jeho existence? (tp je ta lidská domýšlivost) Vždyť dodnes fyzikové nedokáží přesně popsat, jak funguje slunce - ano, znají principy, jak by to ai mělo být, ale všechny ty věci, co lze na slunci pozorovat, vysvětlit neumí... Vraťme se kousek zpátky, proč by nemohly existovat principy, podle kterých se mění fyzikální zákony? Samozřejmě, takhle se dá jít pořád nahoru (pravidla, podle kterých se mění principy) a nikam to nevede. Veškerá hmota je jen forma energie, to vám řekne každý fyzik. BTW fyzici se v současné době snaží odhlait tzv. teorii všeho - jedinou rovnici, podle které půjde spočítat úplně vše. Tahle teorie vychází právě z toho, že vše co vnímáme a měříme jsou jen různé formy téže energie, kterou Ethernal z nedostatku lepších termínů nazývá Vesmírnou. Taktéž veškeré síly (elektrická, magnetická, jaderná, gravitace atd.) jsou jen různé formy jedné základní síly. Čili zjednodušeně lze říci, že vše, co tu je, je JEDNO. /:-))/ Také nevím, jestli víte něco o principu neurčitosti. Tato teorie se týká měření elektronů a podobných částic, a v podstatě říká, že nemůžeme znát zároveň (nevim jestli si to pamatuju přesně - nedostudoval jsem a ze školy jsem pryč dva roky) směr a rychlost částice. V podstatě je to dané tím, že pozorovatel vždy ovlivňuje pozorovaný objekt. Uvedu krázný příklad s kočkou. (ten příklad je pojmenován podle nějakého známého fyzika, jen teď nevím podle kterého) Do krabice dáme kočku, nádobu s jedovatým plynem a (tuším) radioaktivní prvek, který nádobu s jedem dříve či později rozbije, ovšem nelze nijak odhadnout dobu k tomu potřebnou, známe jen pravděpodobnost, ovšem časové rozmězí z ní vyplývající je dost široké. Pak krabici zavřeme. Podle teorie neurčitosti od chvíle, kdy zaklaplo víko, není kočka ani živá, ani mrtvá. O jejím osudu ROZHODNE až pozorovatel, který víko otevře... to se nám ale dějí věci, že? Fyzika čím dál tím více zjišťuje, že neexistuje objektivní pozorovatel, a navíc to skoro začíná vypadat, že svět je jen takové divadýlko určené jen pro pozorování :-)), zkrátka že nejdůležitější součástí světa je pozorovatel, a co s tím, to nikdo neví... PS můj výplod, nevím nakolik scestný: bytosti s jiným smýšlením by pak teoreticky mohly objevit úplně jiné fyzikální zákony, protože tyto bytosti by vnímaly svět jinak... otázkou je, jestli se v určitých fyzikálních podmínkách mohou vyvinout bytosti, které by svým pozorovacím talentem dokázaly fyziku přetvořit k obrazu svému... PS2 ještě řekněme, že dle principu entropie vše směřuje k chaosu, neb chaos je největší řád... (řekl náš fyzikář, tak prosím neprotestovat a zamyslet se, je to tak)

StvN
16. 08. 2000
Dát tip
Inu dobrá, prohlašuji tuto debatu za uzavřenou(samozřejmě jen dočasně). Kdyby tě čirou náhodou zajímal další výplod mého neúnavného mozku, tak mám další úvahu.

Eternal
15. 08. 2000
Dát tip
Tady se už zaplétáme spíše do debaty o významu slov. Vakuum chápu jako prostor bez vzduchu v určitém čase. Kdežto tu čistou energii chápu jako energii bez částic v žádném prostoru a v žádném čase. Tudíž to není to samé. V čem současný vesmír expanduje? No my, jakožto živé bytosti vně vesmíru to vnímáme jako expandování prostoru, ale nevidíme za prostor. Takže na druhé straně může být cokoliv, pravděpodobně vesmír exanduje v té energii, která se nespotřebovala při velkém třesku. Samozřejmě to mohou být jen dohady. Při rychlosti expandování vesmíru a dobrou existence jeho, není reálně možné nikdy dosáhnout hranic.

Eternal
14. 08. 2000
Dát tip
Samozřejmě že je hodně druhů energií, které částice mají. Třeba světelná energie je proud fotonů, elektrická je proud elektronů.. já však měl na mysli vesmírnou energii. Tu energii, která je obsažena ve hmotě, ale jde jí vyvolat pouze tehdy, když hmota přestane existovat např. reakcí hmoty a antihmoty. A to je právě to něco a nic. Je to energie, čistá, vesmírná, životodárná, ale nemá svou reálnou podstatu. Možná je to maličko složitější, nežli to popisuji, kdo ví. Navíc, když neexistoval prostor a existovala pouze čistá energie, byla všude a přitom nikde. Něco se muselo stát, že energie se sformovala na dvě části, s vedlejším efektem prostoru a času. Vědci říkají že vesmír expanduje, ale zároveň tvrdí, že všechny jeho části stárnou a pomalu směřují k bodu, kdy se hmotná struktura rozkládá na energii. Vždyť to je právě ono. Čas se šíří také do nekonečna, čili expanduje s prostorem a ten prostor vyplňují části stále přetvářející se hmoty. Hmoty která v sobě drží neuvěřitelné množství čisté vesmírné energie. No a v tomto platí jediný zákon: Nic nezaniká, nic nevzniká, vše se pouze mění.

StvN
14. 08. 2000
Dát tip
Jasně, tohle chápu, ale nezdá se ti, že když něco nemá částice, ať je to cokoliv, němůže to být jednou vakuum a podruhé čistá energie, nebo je to jedno a to samé? To, co se děje s vesmírem teď, neni to o co mi sice šlo, ale beztak by mě zajímalo, když si tak expanduje, v čem vlastně expanduje? Jako když naleješ do vody černou barvu, ta taky expanduje, ve vodě. Víš o tom něco? Já tedy ne. Možná expanduje v čase, kterej je vždy o krok vpředu, kdo ví?

Lee
13. 08. 2000
Dát tip
Nevím, nevím... energie pochází z energie... nijaká energie nevzniká ani nezaniká nýbrž se jen transformuje z jednoho "tvaru" do jiného... jak potom může vzniknout něco z vakua ? ale na druhou stranu i energie musela někdy někde a nějak vzniknout - to se rozumí samosebou... takže stejně poučky nikdy neplatí... a nakonec - není to vlastně jedno ? co když jsme jen jedna velká hra ? hra nějakého vesmírného dítěte co se nad námi směje z plných plic a mne si ruce jak se mu ta hra pěkně daří... čas je velice relativní... vteřina, minuta, rok... to jsou lidská měřítka... co taková jepice ? počítá svůj den života na dny ? nebo má svých dlouhých 100 let ? pro atom cesia je měřítkem možná lidská vteřina, pro skálu (byť je to spousta nakupených atomů) jsou měřítkem možná staletí... a prostor ? ukaž naší krychli nečemu co žije v jiném časovém toku... bude ji vidět stále jako krychli nebo jako kvádr ? těch otázek je strašně moc... netroufám si na ně hledat odpovědi... i když je zjistím, k čemu mi vlastně budou ? svět (ten můj) se nezmění... možná bychom potom mohli pozměnit časovou kontinuitu nebo jen zrychlit či zpomalit tok času... ale k čemu ? pakliže je čas svázán s prostorem, potom by se se změnou času změnilo i naše vnímání prostoru i hmoty... lidi nebudou chtít zvykat si na nové vnímání světa... možná v jiné dimenzi ale tenhle svět je krásný tak jak je...

Eternal
13. 08. 2000
Dát tip
Lee, pro někoho je důležité se ptát a hledat stále nové odpovědi, jinak je jeho život prázdný a duši svou nechává nesmyslně umírat. Ale máš pravdu, jsme pouhé hračky. Hrajeme si se sebou pouze sami, nikdo a nic nás neovlivňuje, ale my můžeme ovlivňovat všechno a nebo nic. Záleží to pouze na nás. Nebo že bych se pletl?

StvN
13. 08. 2000
Dát tip
Eternal, myslim, že s tim že energie nemá částice nemáš tak docela pravdu. Vždyť není energie bez čáctic. Energie je obsažená ve hmotě, takže to neodpovídá mému předpokladu, že před vznikem bylo něco, co bylo vlastně nic. Jak jsem psal, jestliže bylo něco, co nemělo částice, pak to nebylo a zároveň bylo úplně všude. Jasný, že vesmír má svou logiku, to ale neznamená, že jeho samotný vznik musel být logický a že se musel řídit zákony, které přece vznikly až po jeho vzniku. Lee, co se tejče možnosti, že jsme pouze něco jako mravenčí farma nějakého vesmírného dítěte, nebo že nás sem nasadili ufouni, to nechci a nebudu řešit. Je docela dost dobře možný, že jsme napojený na počítač, podobně jako tomu bylo v Matrixu. Doufám, že jen tak nenecháte tohoto tématu a napíšete něco víc.

Eternal
12. 08. 2000
Dát tip
Vakuum je nic. Prostor, hmota a čas nemohl vzniknout z pouhého nic, to dá rozum, mám tedy návrh: Čistá Vesmírná Energie také nemá žádné částice. Při totálním rozkladu hmoty v určitém čase a prostoru přeci vzniká 100% čisté energie, to už je všeobecně známo. Vesmír jako takový má svou logiku, tudíž jeho vznik, dá rozum, je také logický. Nu prostě, obrácený proces rozkladu hmoty je vnik hmoty, to vše závislé na čase a stále omezeno prostorem. Máš mnoho dobrých otázek, ale znáš také hodně špatných odpovědí, ale časem.. časem na to také přijdeš.

Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru