Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seSouvislost psaní a prožitých zkušeností
05. 09. 2001
1
0
7840
Autor
Danny
Myslíte si že je člověk schopen dobře psát jenom o tom co sám prožil, nebo si spíše myslíte, že je možno sugestivně popsat něco, co je mimo naši zkušenost? Hmm?
z praxe, jíž procházím při psaní scénáře na fantasy onlinovku vím, že B je správně ,o)) nicméně, každý asi bude mít svůj osobní přístup
Tož já píšu skoro vždycky jen to, co zažiju, někdy to, co slyším, že někdo zažil, někdy to, co vidím, že někdo zažil (třeba televizka je občas docela inspirativní). V životě mi lidi vyčítají, že přeháním, v literatuře ne, protože si myslí, že jsem si to celé vymyslela. To, co jsem nezažila (ani neviděla nebo neslyšela vyprávět), ale přesto napsala, je skoro vždycky (nevěrohodná) sračka.
Kurnik, teď nevím, jestli sem to neprokecla... :-)
tady nekde bylo od Prokletí o Saroyanovi...
ja si rikam, ze kdyz to clovek chce rici ci napsat a umi to, tak dovede krasne napsat trebas i o pocitani fazoli do polivky, to je napr z knihy Tato tobe preskocilo
jsem dostal tak velkou chut takovehle veci popsovat, ze na to furt musim myslet...
abych dodal: cokoli, co napíšu je většinou to, co právě vidím kolem sebe, rád se rozhlížím, v tom je můj malý svět krásný
m.
jasně Danny , může se cokoliv , ale musí jen něco ?
Sákrzyš ale co?
:-)*
Bezejmenny
09. 09. 2001
jééé chtěl jsem napsat něco v tom smyslu co proklí... jen maličko jinak :-))
v podstatě: vlastní zážitky a emoce můžeme lépe popsat ve vymyšlených situacích - třeba tak lépe vyniknou, osloví, jsou zřejmější a srozumitelnější... ale pořád píšeme sebe...
a myslím, že když budeme psát něco, co neznáme... nemůžeme zaujmout... nemáme do toho co vložit... bude to slabé, bez emocionálního náboje... asi tak :-))
soráč...... :-)
Pepe, použiju tvůj vlastni překlep
Podle mě se nejléPepe..... :-)))))
jinak.....nesouhlasím....... třeba mě lidi nadávaj, že to není
povídka, ale reportáž .. a přitom já si to celý vymyslel ...
Bezejmenny
08. 09. 2001
Bez, tak tak... zdá se, že občas se na něčem shodnem :-))
papí: viz bez... možná si vymýšlíš - ale tak opravdově a prožitě, až je to reálnější než realita... to je právě ta zvláštní vlastnost fikce: dokáže působit reálněji, i když by se nikdy stát nemohla :-))
Bezejmenny: a co delam??? :-))) chvilema uz mi neni jasny, co jsem si vymyslela a co jsem opravdu zazila....
Monty: problém vidím v tom, že Ty dokážeš poutavě popsat, kterak vrou fazole, zatímco já nudím i popisem útoku zmutovaných tarbíků...
:-)))))))
Monty_Python
07. 09. 2001
Wopi: Hochu hochu... :o) asi bych si nedovolil tu falešnou skromnost, ale jinak souhlasím s Montym. Poutavost vidíme každý někde jinde, ale nikdy ne u sebe.
Bezejmenny
07. 09. 2001
stačí si přečíst Williama Saroyana: Tati, tobě přeskočilo, dozvíte se tam velice moudrou myšlenku, že každý, KAŽDÝ píše jen o sobě, o tom, co zažil. Další argument: z hlediska psychologie je to, co je mimo naši zkušenost představa nebo fantazijní představa, které jsou stejně ale podloženy konkrétními zážitky, se kterými totožné "nepoznané" srovnáváme.
Stejně ale nejdůležitějíš, jestli je napsané dobré či špatné a ne původ věci.
Dík ale za smysluplné auditko
m.
Jak to jenom bylo... o těch básníkách... že jedni poezii píšou a druzí ji žijou? Špatní básnící ji píšou a dobří ji žijou? Nebo že kdyby uměli básníci, co to nežijou, popsat to, co zažili ti, co to žijou... kurnik mě to ve dvě ráno už nějak nemyslí...
Monty_Python
06. 09. 2001
Pochybuju, že autoři sci-fi nebo fantasy si prožili všechno, o čem píšou. A píšou snad špatně nebo nesugestivně?
Bezejmenny
06. 09. 2001Být básník, znamená navíc ještě být schopen onen stav duše také vyjádřit úzce specifikovaným způsobem. ;o))))))
Kdybych měl napsat všecho, co jsem kdy prožil.... musel bych žít
ještě 257 let. :-)
Danny, ty s těma prdlejma auditoriama nedáš a nedáš pokoj. :)
Kde vlasně končí realita a začíná fantazie? Jaký je rozdíl mezi fantazírováním v reálných obrysech a snovým prožíváním reality? Kde je vůbec ta hranice?
predstavivosť, empatia, sugescia - silné to zbrane básnika!
Lebo nežijeme všetci tak fatálne naplno a nadoraz, "na plné gule" ako napr. Bukowski. A nakoniec píšeme aj vďaka reálnym príbehom ľudí z nášho okolia a cez prizmu nami vnímaných udalostí vo svete. HOWGH!
ja mam oci otevrene a fantazii doufam dost bujnou na to abych napsala i veci, ktere jsem nezazila....
Bezejmenny
06. 09. 2001Bacil: to nelze rozlišit. Hranice jsou neostré, prolínají se.
Kateřina: tak to zkus. ;o))))
Jenom opravdový umělec a literát dokáže napsat vymyšlenou zápletku tak, aby byla čtivá...toť můj názor...
Podle mě se nejlépep popisuje to, co autor nezažil ani omylem a čtenář už vůbec ne. mluvím o poezii. Jaká je to krása, když si představujete něco neuskutečnitelného, nezopakovatelného a najednou přijde někdo a skěle vyjádří svou představu o tom... To je pak maso. A u mě osobně: To, co píšu z vlastní zkušenosti, je skoro vždycky hrůza. Nemohu se na to soustředit a nakonec to stejně chápu jenom já. To, že čteme něco, co autor nezažil, dává dílu větší svobodu a následně i kvalitu. Já říkám: Ano!
Konstantinidisová
05. 09. 2001Astalavista
05. 09. 2001Bezejmenny
05. 09. 2001Ale vážně: Daemonica má pravdu. Literárně lze vyjádřit cokoli, i věci, které se nikdy nestaly, ba i ty, které se stát nemohou. Příklad za všechny - SF nebo fantasy. V obou těchto naprosto fiktivních oblastech existují špičky i beznadějný póvl, aniž by to mělo jakoukoli souvislost se zkušenostmi. Z čehož vyplývá i odpověď na Dannyho otázku.
Jediná podmínka: nikdy nejsme schopni uvažovat o něčem, co je mimo okruh našich znalostí. Pokud téma nejsme schopni odvodit ani z toho, co víme, tak nic.