Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seNedoceněný význam peněz pro lidské štěstí a řešení osobních problémů
Autor
Prosecký
Můj švýcarský přítel Knut Radieschen už se nemohl na mou chudobu dívat, a tak mi nabídl cestu jak se stát boháčem a ještě prospět životnímu prostředí. Pracuje jako agronom v Life Forestry Group a pečuje v Costarice o sazenice teakových stromů. Když si koupím maličký teak za 12 Euro kus, označí mi ho hliníkovým proužkem a při ročním výnosu 6%, očištěném o inflaci, získám za dvacet let, až Kostaričané strom porazí, 472,80 EUR. Navíc tím zachráním deštný prales a ještě prospěji nábytkářskému průmyslu.
Protože jsem ale především citlivým spisovatelem, hned jsem si uvědomil, že strom je především živá bytost, často námi lidmi a nám se podbízejícími zvířaty tak zneužívaná. Ne nadarmo se ukládá správnému chlapovi: "Postav dom, zasaď strom a zploď syna!" Zplodit syna a postavit dům jsem ještě nezvládl, ale stromů už jsem zasadil nejméně 38. Mohu nahradit plnění ostatních úkolů větším úsilím u stromů?
Už jsme řekli, že jeden malý teak stojí 12 EUR, tj. asi 300 Kč. Pokud by dům stál 4,5 milionu, musel bych zasadit 15.000 stromů a za dvacet let bych získal (lépeřečeno, mí dědicové, protože ve zdravotním testu v pojišťovně mi vyšlo, že zemřu 24. února 2026) 7.092.000 EUR, tj. 177.300.000,-Kč.
A jak by to bylo se synem? Úřady uvádějí, že dítě do 18. roku života stojí asi 2,8 milionu Kč. Až teď vzrostou platy učitelů, bude to o něco více, řekněme 3,5 milionu Kč, tj. 29.167 teakových sazenic a mám splněno.
Došlo mi, že podobný princip lze použít na řadu životních situací a my, pokrytečtí básníci, raději vzýváme zmoklý bodlák, místo bychom exaktně vyjádřili mezilidské vztahy.
Třeba taková oslava narození právě toho syna. Délka a nákladnost oslav je nepřímo úměrná pořadí dítěte. Komu se narodí už desátý syn, jistě nebude oslavovat tak bujaře, pokud ještě vůbec dojde do hospody. I pro něho však platí, že oslava může být jenom tak dlouhá, aby absence v práci neohrozila pracovní poměr otce a tím výchovu a vzdělání právě narozeného syna. V souvislosti s teakovými sazenicemi je zajímavé, že někteří volí opačnou cestu. Místo aby sázeli stromy a stavěli domy, nahradí to právě počtem těchto synů. Třeba Romové. Výše uvedené ceny navíc jasně dokumentují, že výnos spojený s touto substitucí mnohonásobně převyšuje mnou očekávané zisky z Kostariky. Navíc otec desátého syna má i mnohem nižší výchovné náklady, protože při takovém počtu dětí musí už i nejblbší rodič pochopit principy jednání s dětmi, nehledě k tomu že dochází k velkým úsporám z následného užívání výstroje. Moji mladší bratři mi to na vánoce dodnes předhazují.
V dospělosti ztrácíme nejvíce energie a tedy i peněz vztahy se ženami. Typickým problémem je takzvaná nevěra, neboli švýcarsky Fremdgehen. Přitom je to tak jednoduché. Formule vzorce obsahuje tyto proměnné: velikost manželské lásky, koeficient nerozhodnosti, faktor strachu z problémů a přínos návštěvy prodejné ženštiny. Jakmile manželská láska klesne pod určitou úroveň a veličina nebude vyrovnána ani strachem a nerozhodností, je jenom logické, že převáží citový výnos z prodejné ženštiny. Doporučuji všem váhajícím, aby si to uvědomili a přestali se zdržovat nesmyslnými úvahami, jak k nim máme my romantici sklon.
I poslední věci člověka bývají spojeny se silnými emocemi. Častokrát pozoruji vdovy, jak si nejsou jisté, mohou-li už odložit černý šat. Nuže, výpočet doby smutku je přece tak jednoduchý. Čím byl zesnulý blíže příbuzným, tím smutníme déle, čím byl starším, tím smutníme kratší dobu (protože už si užil až až) a dále vkládáme další proměnné jako objem majetku, zděděného po zesnulém, a to, jak jsme ho měli rádi. Abychom se vyhnuli problému, že některé nenáviděné osoby by se nedopracovaly žádného období smutku, zavádíme takzvanou konstantu minimální doby smutku. Někdy se používá jednotka 1 Hitler. I tak nenáviděná osoba si zaslouží v civilizované společnosti nějaký smutek, řekněme třeba 2 sekundy. Můj ukrajinský soused na Proseku, Pavlovič, říkává po třetí lahvi, že třeba Stalin by se dopracoval smutku 193 Hitlerových jednotek, Uveďme si pro názornost příklad: tchyně 93 let nám odkázala reprodukci kresby Mikoláše Alše "Nezomrem ja na slame". Výsledek je 10 krát deset na jedenáctou Hitlerových jednotek.
A na závěr trochu marketingu:
Kdo udělí tomuto fejetonu bod a uhodne, na jaké škole je jeho autor učitelem, vyhraje hodnotnou cenu (propisovačku ČSOB s plnou náplní). Dále bude vylosován z účastníků jeden, komu prodám tříletou teakovou sazenici:
Možnosti:
a) Vysoká škola pastevectví a prvobytně pospolné společnosti s lidskou tváří v Prešově (Eurozóna),
b) Českobratrská teologická fakulta Vysoké školy bankovní, katedra Nového Zákona, předmět Svatý Pavel (Svobodný český stát)
c) Hospodářská univerzita, Fakulta podnikohospodářská, obor Malé a střední podnikání v zemědělství Praha (Česká republika)