Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seKNIHY
Autor
Benetka
Sen z dnešního rána: Jsem před školou kde studuje můj Adam. Říká mi tati potřebuju se před zkouškou osprchovat ale neteče voda. Nevíš kde je hlavní uzávěr vody?! Vím. Počkej povídám pustím to. Jdu ke dveřím do sklepa. Dlouhá betonová chodba je do půlky zaplavená. Dívám se na své nohy a vidím že mám gumáky. Ale vody je tolik že ani ony nestačí. A tak se odrážím ode zdí jako spiderman až k místu kde je veliké kolo uzávěru vody. Otevřu jej na plno a vody začne ihned přibývat. Mám co dělat abych se v pořádku dostal zpět ke dveřím. Přitom vidím jak ve vodě plavou hejna ryb. Zvláštní. Jak se dostaly do sklepa? Střih. Sedím na lodi v ohybu řeky před školou. Do odjezdu zbývá ještě chvilka času a já sleduji jak se z téměř vyschlého toku najednou stává rozvodněný. A vody přibývá! Někdo říká: V řece je náhle více vody a tak ti co neumí plavat by si měli vystoupit. A však nikdo se nezvedá. I neplavci se totiž těšili na výlet a tak svůj handicap tají. Pro sebe si řikám: Sakra! Asi budu muset jít tim kolem otočit nazpátek...
https://www.youtube.com/watch?v=6wGdphivPd4&ab_channel=Kofola%C4%8CeskoSlovensko
Krátce něco o knížkách. Jak jsem psal ve ZLATOHNĚDÝCH VÁNICÍCH má NEJ!!! kniha je Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova. A to zřejmě už nic nepřebije.
Když se vrátím do dětství pak se jedná o jednoznačné záležitosti. Eduard Štorch Lovci mamutů. A vlastně cokoli od něj. Minehava. Osada Havranů. (Plus samozřejmě ta filmová série! Bartoška jako Sokol. Havranpírko a Veveřice). Daniel Defoe Robinson Crusoe. Takže už od dětství mám rád Pátky. František Flos Lovci orchidejí. Minulý měsíc jsem si v bazaru koupil všechny tři díly za 71,- kč. A znovu po letech si to plánuju přečíst. Žel už si asi nikdy nevzpomenu a nenajdu knihu která mi circa v 11 letech změnila život. To byl ten impuls kdy jsem začal hltat Sci-fi. Byla to knížka kde hlavní hrdina objevoval jiné světy uvnitř láhve vyplavené na břeh moře. A pak už to jelo. Četl jsem veškerou fantastiku která se dala sehnat. A že to za socíku byla ale bída. Knižní čtvrtky. Pamatujete? Anglo-americká SF prakticky vůbec. Možná ještě tak sborníky povídek. Jako jednu za všechny bych rád zmínil Pozemšťané a Mimozemšťané z roku 1981. Z východu pak Bulyčov a Stugačtí. Piknik u cesty. Les. Je těžké být Bohem. Malinko Lem. Naše domácí SF to byl asi především Ondřej Neff. Poté už na prahu dospělosti mě hodně ovlivňoval kamarád Broňa. Seznámil mě i s jinou literaturou než je SF - například s John Kennedy Toole Spolčení hlupců nebo třeba Boris Vian Pěna dní. Potom již sám jsem objevil Williama Saroyna Tracyho tygr. Ach. Krásné podobenství o lásce. Nebo Dobrodružství Wesleye Jacksona. A pochopitelně dál jsem razil ty své scifárny ale nově i podžánr FANTASY. Po prvním vydání v roce 1991 byl úplně paf z Pána prstenů. Myslim že to je taky láska na celý život. A pak už se to nabalovalo. John Wyndham Den Trifidů. Brian Aldiss Nonstop. Cliffor D. Simak Přestupní stanice. Asimov a vše od něj. Robert Holdstock Les mytág Lavondyss Hloubení. Pratchett Úžasná Zeměplocha. John Morressy a Kedrigern. A konečně poměrně nedávno to byl Dan Simmons Terror. Úžasná kniha. Nebo třeba taky Neil Gaiman od kterého jsem si "vypůjčil" NIKDYKDE. ;)
Toliko alespoň to nejpodstatnější. Ale jinak by toho bylo pochopitelně mnohem mnohem více... :)
22 názorů
Marian67: S Heinleinem jsem se musel rozloučit. A to musím říct že jsem jej měl ve své knihovně komplet. Když jsem v r. 2017 dlouho marodil všechno jsem přečetl znovu a... Prostě už pro mě byl nestravitelný. A to dokonce i mé milované Dveře do léta. Nakonec jsem si nechal jenom Vládci loutek. Zelazny... No - měl jsem jej rád a jeho série Amber mě bavila ale do jisté míry je to stejný případ jako prve jmenovaný. Clarke - to byl hodně chytrý týpek nicméně k mým favoritům nepatří. Co tak vím tak mám od něj v knihovně jednu sbírku povídek.
Naopak autor kterého jsem opomněl a který mě pořád hodně bere je P.K.DICK. Myslim taky že dle jeho knih (povídek) bylo natočeno snad nejvíc SCIFI filmů. No apak je taky potřeba zmínit Sapkowskiho že... ;)
Kulhánek!!! :D
Tchaikovsky je fajn, vystudoval psychologii a zoologii, což je pro scifistu zajímavá kombinace. Jo a nenechte se odradit rusky znějícím příjmením, jde o Brita ;)
A takyto knihomilovník robí v sklade...Synovia scifi milujú od detstva, majú slušnú knižnicu, mňa to obišlo, ale Deň trifidov, to je niečo ..mám ju a nedám...a rada som pozerala Akty X...
Škoda, že tak málo čtu. Ale jestli je ta knížka alespoň z půlky tak dobrá jak tvrdíš tak si ji přečtu.
BTW - docela té tvé milé závidím.
Jani: Dík za tip. Koukal jsem na toho Čajkovského a má dobré hodnocení. Až se zase donutím číst tak po něm určitě sáhnu. ;)
Jinysi, tak on tam ten netradiční pohled na lidi může být i vedle mimozemšťanů... ;) ale jen u fakt šikovného autora. Z těch současných se mi líbí třeba Adrian Tchaikovsky a jeho Architekti světů.
Janina6
Tak podle mne, jedině ty sci-fi, kde lze hledatat místo mimozemšťanů netradiční/jakýkoliv pohled na nás, lidi, lze čít.
V těch ostatních, postrádám jakoukoliv fantazii.
:-)
Zdál se mi krásný sen,
autobusem jela jsem,
cestou známou z jara do zimy.
snad jsem ti to tu komenty nezaneřádila...
jo Kafkovy Dopisy Mileně byla taky moje velká vášeň :)
Dales: Tunel do pozítří mě pravděpodobně minul. :) Tuhle knihu si totiž vůbec nevybavuji. Díval jsem se teď na ni a koupím ji. Na bazaru je za 80,- + doprava...
Dadadik: Různými čtenářskými obdobími jsem si také prošel. Dá se říct že jsem četl kdeco. Tady jsem se snažil zmínit jenom ty dle mého názoru nejvýznamější ;)
Děkuji Vám všem za čtení a reakce!
Jo a velký období Ludvíka Vaculíka, všechno co kdy napsal - Český snář hlavně, Jak se dělá chlapec, Loučení k panně
devadesátky
Vzpomínka hned v celém mozku:
V mládí jsem čet J. M. Trosku.
Podle mojí maminky sen o tekoucí vodě značí velkou změnu v životě :)
měla jsem určité období, osumdesárky asi tak, kdy jsem četla cestopisy, dá se říct... Edmund Hillary a Everest
pak Štětina - S Matyldou po Indu
a Thor Hyerdal, asi komolim, pal opravím
Messner a prvovýstupy na osmitisícovky
suď bůh, co mě l tomu táhlo v té době :)
Nechceš mně doufám namluvit, že tě minul "Tunel do pozítří".
Ten sen je bezva :D Mně se občas zdává o moři, a jak furt čumím na katastrofický filmy, tak mě vždycky v tom snu napadne, co kdyby tsunami, a jen na to pomyslím, už se zdvihá vodní stěna... Budím se dřív, než mě smete. Jako bůh bych byla teda dost destruktivní...
Díky za fajn procházku literární, ráda jsem zavzpomínala a mnohé z těch knížek, , které zmiňuješ, jsem taky ráda přečetla. Třeba sci-fi, to byl můj svět. Nejdřív jsem pořád chtěla číst o dobývání vesmíru a mimozemšťanech, ale bratrům Strugackým vděčím za to, že mi ukázali (třeba v Pikniku u cesty), jak strhující může být sci-fi, i když v něm ani jeden mimozemšťan nevystupuje ;) "To nejdůležitější je na Zemi," říká se v jednom jejich románu. Tak od té doby ve sci-fi hledám místo mimozemšťanů netradiční pohled na nás, lidi.