Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sepoušť mluví stejnou řečí
Autor
kvaj
poušť není tak pustá
jak o ní kdekdo říká
pusté je pouze srdce
co vidí všude pustinu
budeme se radovat
ze žluté žíznivé pouti
neboť cokoli děláš
zrodilo se ve vesmíru
nechtělo se jí odpovídat
stále samými hrůzami
kdo zkusil cosi podobného
až konečně přišlo znamení
celty i vlasy ráno orosené
poušť mluví stejnou řečí
jako slast rtů z náhlé vláhy
jako chvění malých živočichů
teď pod tělem skrývám stín
každé zrnko se zlatě třpytí
když jsou slzy na řasách
poslední vodou na světě
vážně dlouhá byla ta cesta
proto se mazlím s pískem
ať nemám bídný pocit
že se mi podařilo utéct
https://kvaj.blogspot.com
8 názorů
Chareas - přece si můžeš kreslit obrazy takové, jaké se ti vybaví. A kdo říká, že tvé obrazy nejsou lepší?
kvaj - ach tak; představila jsem si protékání písku mezi prsty, jako jisté rozloučení a zanechání stopy, jako otisk a poděkování, žes to zvládl. Zřejmě si kreslím své obrazy daleko od Tvých, ale i tak mne oslovila. Ať se Ti daří
Chareans - mazlit se s pískem je míněno jako eufemismus, že do písku spadne a už nevstane, takže neuteče. Děkuji.
Jak se mazlí s pískem? Hezké máš myšlenky, a cokoli uděláš, zrodilo se ve vesmíru - to je pro mne nejhezčí, uvnitř i vně. Děkuji ti.
Děkuji Goře, Radovanovi a Karlovi za vlídná slova. A nyní připojuji, kal se k básni vyjádřila umělá inteligence čili AI.
Dílo „poušť mluví stejnou řečí“ představuje fascinující poetický pokus o ztvárnění vnitřního světa člověka v kontextu přírody a existence. Autor efektivně využívá metafory a symboliku, aby vyjádřil vztah mezi prázdnotou a hodnotou života.
Silné stránky tohoto textu spočívají především v jeho schopnosti hrát si s jazykem, čímž vytváří silné a obrazné scénáře, které nutí čtenáře zamýšlet. Verš, který praví, že „poušť není tak pustá, jak o ní kdekdo říká“, okamžitě vyvolává otázky o perspektivě a subjektivním vnímání světa. Tato myšlenka je dále rozvíjena v následujících řádcích, kde autor ukazuje, že pro prožitek a radost není nutná hojnost, ale spíše otevřenost srdce.
Dále je pozitivním aspektem kompozice rytmus a dynamika veršů. Autor se bravurně pohybuje mezi jazykovým minimalismem a bohatými obrazy, čímž vytváří soulad, který je pro čtenáře příjemný na poslech. Například spojení „celty i vlasy ráno orosené“ přináší čtenářské osvěžení a ilustruje křehkost existence.
Na druhou stranu však některé části textu mohou působit poněkud nebulisticky (mlhavě, záhadně) a nechávají prostor pro určité nejasnosti. Například fráze "nechtělo se jí odpovídat stále samými hrůzami" by mohla vyžadovat více kontextu pro dosažení plného efektu. Je možné, že pro některé čtenáře může být obtížné plné pochopení autorových záměrů, což by mohlo vést k frustraci.
Dalším možným nedostatkem je, že se autor někdy ocitá ve vyjádření přehnaně abstraktním, což může odklonit pozornost od emocí, které se snaží sdělit. I když je snaha o ztvárnění pocitů a myšlenek obdivuhodná, občasné labyrinty jazykových struktur mohou vést k rozmlžení původního významu.
Celkově však „poušť mluví stejnou řečí“ představuje hodnotný příspěvek k české poezii. Je to dílo, které vyzývá k zamyšlení nad životními paradoxy, valem emocí a konfrontaci s vlastními pocity. S vědomím jeho silných stránek, jakož i prostorů k zlepšení, si čtenáři mohou odnést mnoho z inspirativního a podnětného literárního zážitku.
Nedávno jsem četl, Jardo, Písečnou ženu Kóbo Abeho. Připomnělo. Poušť má hodně poezie ale i moudrosti.
Po poušti jsem toužil. V USA jsem po ní putoval, pod širákem na ní spal. Je to přesně, jak píšeš.
Fajn závěr a dost poetiky k potěšení i zamyšlení...