Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sez vesmíru či v kosmu
Autor
kvaj
přiletět z dalekého vesmíru
má lepší rytmus a tajemství víc
než jenom v kosmu temném prostě žít
však udělat do něj černou díru
je rozdíl propastný a bez hranic
než v díře pouze bezútěšně být
https://kvaj.blogspot.com
16 názorů
Moc nějaké zdejší debaty nesleduji, takže nevím. Ovšem namachrovaných lidí, ochotných se hádat a vylévat svou zlobu, tu bylo vždycky dost. Ovšem to, že Písmák končí, mě zaskočilo. Prý se ale chystá něco nového, nebo nějaké pokračování. Tak uvidím.
kvaji,
dnes jsem tu poslední den a tak (promiň mi to) nemám zrovna náladu řešit problémy, které jsi zde nastínil. Spíš by mě zajímalo, jak se mohl Písmák dostat do takového úpadku a jak je možné, že je tu najednou tolik agrese, zloby a nenávisti. Co myslíš ty?
Alenakar - aha, pro mě nová a zajímavá informace. Tak to jistě znáš sociobiologa Edwarda Osborne Wilsona, v jehož knize "O lidské přirozenosti" jsem nalezl například větu: "Jestliže zákony biologie mohou omezovat a determinovat značnou měrou lidské chování, lidstvo se tím může jevit méně jedinečné a tím i dehumanizované." Zmiňuji ji proto, že jsem se včera na přednášce o historii Tovaryšstva Ježíšova dozvěděl, že jesuitský misionář sv. František Xaverský odsuzoval dehumanizaci domorodého indického obyvatelstva, která umožňovala jeho zotročování. František Xaverský napsal také "několik kritických dopisů, adresovaných přímo portugalskému králi Janu III., v nichž pranýřoval korupci a brutalitu koloniálních úředníků a vojenských velitelů, která zasévala v Indech nedůvěru a nenávist k bělochům a tím i k evangelizaci. Odsuzoval společenské a rasové předsudky, jejichž důsledkem bylo i zneužívání Indů k otrocké práci".
Informace, že jesuité vystupovali proti rasismu, byla pro mě také nová, i kdyý je to svým způsobem pochopitelné, neboť jesuité měli ve svých řadách vynikající vědce a jejich školství mělo skvělou úroveň. U nás přetrvává na Tovaryšstvo Ježíšovo negativní pohled vzhledm k tomu, že byli údajně protičeští a pálili české knihy. Například Karel Havlíček Borovský napsal: "Českých knížek hubitelé lití: PLESNIVINA, MOLI, JEZOVITI." Jenže to není tak docela pravda. Jesuité nepálili knihy při svých divadelních hrách ani tak proto, že byly české, ale proto, že byly například bratrské. Naopak sami české knížky i psali a distribuovali, ovšem katolické. Dokonce tak činil i "nechvalně známý" páter Antonín Koniáš.
kvaji,
je fakt, že v oboru astrofyziky jsem jen laik, který neumí počítat, ale zabývám se jí celoživotně na základě nefalšovaného zájmu. Co se ale týče evoluce rodu homo, tou jsem se zabývala i "odborně" a měla jsem na to i potvrzení od jisté university, abych si mohla ve vědecké knihovně půjčovat knihy pro běžného občana nedostupné.
Alenakar - možná by ses neměla tolik snažit mě přetrumfnout. Pokud jde o vesmír, černou hmotu atd., jsme jednak oba laici, respektive o tom víme houby, a jednak se s tebou nepřu. Od začátku se bavím o tvé otázce: "O čem se asi budou učit děti ve fyzice za padesát let?" Myslím si, že o tom samém, jelikož fyzikální zákony platné na Zemi se nezmění, bez ohledu na existenci či neexistenci černé hmoty. Kromě toho moje básnička ani tak neřeší kosmické zákonitosti, ale používá některé astronimické pojmy jako rekvizity pro slovní hříčky.
kvaji,
temná hmota je pouze vědecký teoretický předpoklad. Nikdy nebylo dokázáno, že vůbec existuje. Nemůžeme tudíž vědět, zda existovala "vždycky" nebo existuje například jen posledních deset miliard let. Čím víc toho o vesmíru víme, tím víc zjišťujeme, jak málo mu rozumíme. Vždyť lidstvo nerozumí ani své vlastní evoluci, tak jak by mohlo rozumět vesmíru? Teorie o tom, jak vznikl člověk, se za poslední desetiletí měnily tolikrát, že je to až tragikomické. Astrofyzika má aspoň tu výhodu, že se opírá o matematiku. Ale k čemu je nám matematika, pokud jsou případně všechny naše vědecké premisy špatné?
Některé rozdíly jsou opravdu velké a skutečné, někdy jde skutečnost použitím jistých slov hodně přetvořit.
Alenakar - to ale jen potvrzuje, co jsem psal. Černá hmota byla vždycky (z lidského pohledu), a proto mimo jiné platí na Zemi fyzikální zákony, jak je známe a budou tak platit za padesát, sto, dvě stě... let.
kvaji,
temná hmota má s fyzikálními zákony na zemi společné například to, že bez její existence by se všechny galaxie ve vesmíru okamžitě rozpadly. To, že galaxie jako celek drží pohromadě kolem obří černé díry, to je záležitost temné hmoty, nikoli té viditelné.
Zajíc Březňák
před 2 týdnyHodně z nás jen bezútěšně přežívá a žije, někteří šťastlivci však bezpochyby skutečně jsou.
První sloka vyjadřuje pohyb, který je lepší než prosté žití, člověku vytanou na mysli různé příběhy z cest jako třeba Homérova Odysea, které vždy hodně poutaly pozornost.
Udělat díru do světa či dokonce do "vesmíru" se každému nepovede, vyžaduje to aktivitu, ale i schopnosti a štěstí. Je však lepší to aspoň zkusit, než se vymlouvat na okolnosti. Díra do vesmíru může být jedině černá.
Motivy pohybu a aktivity jsou zarámovány černým nekonečným rámcem umožňujícím rozběh vlastní čtenářovy fantazie. Aktivita je zde více než prostý pohyb a radost i únava z cest - dostavuje se poučení. Je to aktivita zaměřená k určitému cíli, nikoliv jen bezcílné bloudění labyrintem světa a mysli.
Tvůj text umožňuje různé, až paradoxní interpretace. To beru jako plus. Dále je třeba vzít v úvahu, že je to text hravý. Báseň konečně taky přímo vybízí k aktivitě, k vyjití z uzavřeného kruhu bezútěšné díry, v němž mnohdy žijeme.
Alenakar - jen taková otázka: Co má černá hmota a černá energie společného s fyzikálními zákony na Zemi co do jejich platnosti? Černá hmota i energie přece existovaly i před staletími, kdy byly ony zákony formulovány.
kvaji,
myslím, že za padesát let budou i fyzikální zákonitosti na planetě Zemi pojímány dost jinak než dnes. Jestli astrofyzika pokročí natolik, abychom už aspoň tušili, co je "temná hmota" a co je "temná energie", které dohromady tvoří asi devadesát pět procent našeho vesmíru, to je opravdu "ve hvězdách" . Pokud se potvrdí teorie, že náš vesmír je opravdu jen výplň obří černé díry, bude to znamenat ztrátu možnosti dovědět se, co je "tam venku", tedy v onom "nadvesmíru", který naši černou díru obklopuje. Každou černou díru totiž obklopuje tzv. "horizont událostí", ve kterém neplatí nám známé fyzikální zákony, takže se nikdy nemůžeme dozvědět, co se děje uvnitř černých děr a jsme-li tam uvnitř, pak se nemůžeme dovědět, co se děje venku.
Alenakar - myslím, pokud jde o fyzikální zákony platné na Zemi, že se budou učit přibližně to samé. A co je kosmos a co je v jeho od nás velmi vzdálených oblastech, se hned tak nevyjasní. Ostatně i slovo obrovský je relativní. Záležé na úhlu a perspektivě pohledu.
Webbův kosmický teleskop nedávno objevil možnost, že celý náš vesmír se nachází uprostřed obří černé díry. Vědci tuto eventualitu právě ověřují... O čem se asi budou učit děti ve fyzice za padesát let?
Benetka - sice jsem to myslel jináč, ale tvůj přístup k tématu je zábavný. Díky.