Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seNEW ROMANTIC? CO TO JE???
Autor
Jacekusz
Chtěl bych se jenom krátce zmínit o tomto (nejen) hudebním stylu, který je neprávem pokrytecky zavrhován stejně tak jako byl dříve slepě vyzdvihován. Říkám „pokrytecky“ z toho důvodu, že celá v dnešních dnech nesmírně populární vlna neo-postpunkových kapel jako The Strokes, The Killers, Franz Ferdinand, The Doves, Kaiser Chiefs atd. je přímo ovlivněna hudbou NR- a někdy je těžké mluvit jenom o vlivech. Pusťte si Somebody told me a něco z desky Anvil nebo i chudáky Blondie a jejich Atomic a pochopíte. Není nic špatného na tom nechat se inspirovat a ty skupiny to vesměs dělají dobře, ale proč se probůh tváří jako by objevily Ameriku? Je to skoro stejné, jako kdyby Sum 41 nevěděli, že už před pětadvaceti lety tu byli nějací Ramones a že je zná i spousta lidí, kteří neobouvají boty z tržnice. O taneční hudbě, Mansonovi a pseudo-gotických kapelách typu H.I.M. a Rasmus ani nemluvě.
O pojmu new romantic se dnes už prostě moc nedočtete a feťák Gahan vám toho o něm taky moc nepoví.
Tento styl, jak už to chodí, prošel svým vznikem (1978-1980), svým „zlatým věkem“ (1980-1983) , postupným odumíráním (1983-1984), svojí druhou vlnou (1984-1987), svou smrtí (1991) a svým částečným oživením (nástup zmiňované vlny kapel) -tentokrát už pouze v podobě reinkarnace- kterého jsme svědky v současné době. Ovšem pozor- tohle není nějaká zavedená periodizace, ale z mého pohledu celkem výstižný, leč stručný přehled.
Krátce o každé etapě:
VZNIK
V roce 1978 si tehdy devatenáctiletý pankáč a loser jménem Steve Harrington, který přijel do Londýna z Walesu na pozvání tehdy už o něco známějšího Billyho Idola, změnil jméno na Steve Strange. Za dva roky se stane v pravém slova smyslu vynálezcem osmdesátých let. Ale abych nepředbíhal… Onoho roku začal Strange (jakožto DJ) spolu s Rusty Eganem každé úterý dělat večery v klubu „Billy`s“. Podle oficiálních údajů tam tenkrát chodili hlavně studenti umění, kadeřníci a módní návrháři, takže samá lepší společnost.
DJ Steve Strange v té době neměl moc z čeho vybírat: punk byl mrtvý (přestože nějací Skoti ještě tři roky potom tvrdili, že mrtvý není), nová vlna se teprve nadechovala k životu (ale tak jako tak by to stejně nebylo úplně ono) a rodící se heavy metal se jaksi nehodil. Jediné, co mu tedy zbylo, byla hrstka skupin jako Roxy Music, Kraftwerk, Gary Numan, Human League a David Bowie plus rodící se vlna eurodiska (Giorgio Morodero, Amanda Lear, Donna Summer). Zjednodušeně by se dalo říct, že když vezmeme dohromady všechny tyto vlivy, přidáme trochu (spíš pořádnou dávku) sentimentu a okořeníme to všechno špetkou unisexové perverznosti, vznikne nám hudba ve stylu new romantic.
Perličkou z toho období je například historka o tom, jak vrátný Strange pustil bez okolků dovnitř Bowieho, ale nechtěl pustit Micka Jaggera, protože neměl vhodný oděv.
„ZLATÝ VĚK“
Mimoto, že Strange byl DJ, promotér a autor plakátů, byl také zpěvákem v řadě druhořadých kapel. Zlom nastal, když v osudovém roce 1980 se skupinou VISAGE nahrál skladbu FADE TO GREY. Zpívá se v ní o nějakém opuštěném muži a je taková podivná… a stala se hymnou hnutí new romantics a v podstatě i celých osmdesátých let. A určitě je k slyšení v jakékoliv teleshopingové reklamě na kolekci Best of 80`s. Nevím, čím to je, ale ten klip mi i dnes, když ho vidím, nahání husí kůži.
Do této etapy bych zařadil hlavně tyto skupiny a interprety: Duran Duran, Depeche Mode, Human Leadue, ABC, Classic Nouveaux, Soft Cell, Ultravox, Flock of Seaguls, The Bow wow wow, Culture Club, Eurythmics, O.M.D., David Bowie (jeho alba z tohoto období-hlavně Scary Monsters), The Cure, Siouxie and The Banshees, Adam and The Ants a spoustu dalších.
ÚPADEK
Depeche Mode vydávají People are people a jsou na vrcholu slávy. A přicházejí i další skvělé skupiny jako Simple Minds a New Order, ale styl jako takový se začíná ohrávat, místy začíná působit až nebezpečně nesympaticky (tři slova, která hovoří za vše: Pet Shop Boys). Je čas na oživující injekci z kontinentu, konkrétně z Německa.
DRUHÁ VLNA
Tam totiž skupina jménem Alphaville vydává album Forever Young a vzniká tzv. druhá vlna new romantic. Je to zas trochu jiný, modernější zvuk, ale myšlenka je stejná. Hlavní rozdíl je v účesech- jsou ještě nadýchanější… S nadsázkou by se dalo říct, že hymnou tohoto období je You spin me round od britských Dead or Alive.
Další interpreti: Simple Minds, Depeche Mode, Camouflage, Frankie Goes To Hollywood, The Communards, The Erasure, Modern Talking. Howard Jones, ranní Underworld aj.
SMRT=1991=Nevermind
V té době nějaký new romantic už prostě fakt nikoho nezajímal.
REINKARNACE
Těžko říct, kdy přesně, ale jestli chcete nějaké datum, tak si zjistěte, kdy vyšlo Is this it? od The Strokes.
To je vše a tady ještě nějaké údaje:
10 nejlepších skladeb tohoto stylu:
Visage: Fade to grey
Dead Or Alive: You spin me round
Human League: Don`t you want me babe
Duran Duran: Planet Earth
Soft Cell: Tainted love
Eurythmics: Sweet dreams
U2: New years day
Michal David: Dívka na inzerát
Flock Of Seaguls: Photograph of you
Camouflage: Love is a shield
10 nejlepších alb tohoto stylu:
Visage: Anvil
David Bowie: Scary monsters and the super creeps
Human League: Dare
Ultravox: Vienna
Alphaville: Forever young
Depeche Mode: Music for the masses
Duran Duran: Rio
ABC: The lexicon of love
Visage: Visage
Simple Minds: New gold dream