Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seVěta první: O literárních serverech
Autor
Zly
Věta první: O literárních serverech
Seifert ve své knize Všechny krásy světa popisuje, jak večer napsal texty a ráno jej otiskly noviny. Stejně tak i Nezval, Hašek, Čapek a další spisovatelé.
Tento stav měla podle nich samotných poměrně fatální vliv na jejich tvorbu. Okamžitou reakcí čtenářstva a neustálý kontaktem s publikem získávali literáti tolik potřebnou zpětnou vazbu, ukotvení své práce v konkrétním čase a prostoru. Mimo jiné je neustálý dohled publika nutil k maximálnímu výkonu a rychlé sebereflexi. Dalším, určujícím prvkem byla komunita a spřízněnost s duchovními vůdci literárního společenstva. A jakýsi obecný charakter prostředí, nepsané normy, které v uměleckých společenstvech panují, nutící, subtilněji řečeno, autory uvažovat o své tvorbě v hodnotovém kontextu celé české literatury.
Jestliže se zdálo, že tento typ komunitní spřízněnosti vymizel, že tvorba je odkázána na kamenné vydavatelské domy s neprůstřelnou ediční politikou a okrajový prostor v médiích, pak se s nástupem internetu situace změnila. Spíše ze vzdoru, takřka z ničeho, jen z potřeby získat možnost vyjádřit se, vznikly debatní kroužky na webu a z malých skupinek 15-20 autorů vznikly neuvěřitelně čilé literární servery, jejichž dění se dnes zúčastňují tisícovky lidí. Kvas, který na nich panuje, v mnohém často připomíná nejlepší tradice literárního světa. V doslovu knížky Františka Langera Železný vlk autor uvádí, jak probíhaly schůze Pátečníků, ke kterým patřila elita české meziválečné literární generace. Píše o neustálých půtkách mezi členy, dramatických zvratech, motivaci pro tvorbu, nepsaných normách, výchově a motivujícím prostředí pro tvorbu.
Uspět v takovém prostředí vyžadovalo skutečně umět psát.
Situace na literárních serverech je podobná. Lidé zde uveřejňují svá díla a ostatní autoři, čtenáři, či náhodní přispěvatelé je pravidelně hodnotí. Jestliže chce autor uspět, je nucen psát zajímavě, objevně a nově. Úroveň příspěvků je kolísavá, ale je zde možné vysledovat řadu zajímavých talentů.
Zároveň servery fungují jako orientační bod - od nich se odvíjí vztahy, setkání, souvislosti, vznik a fungování komunity..
Zajímavostí na okraj je, že provoz serveru a veškerou administrativu zajišťují nevelké příspěvky na dobrovolné bázi, nebo jsou provozovány soukromými osobami z relativně altruistických motivů. Přístup na ně má kdokoliv a jsou zdarma.
Kdo ví. Možná je přesně tohle místo, odkud vzejde nová generace autorů, jejichž knihy budeme jednou nutit děti znát jako základní literaturu. A nebo se prostřednictvím těchto serverů naučí autentickému výrazu lidé, kteří poté uspějí jako tvůrci scénářů, novináři, reportéři.
/Věta první, obecná a pro pravidelné cestující relativně zbytečná./