Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seJakou zkušenost máte s poesií ve čtečkách?
Autor
Max Hutar
17 názorů
úplně nejúžasnější jsou lidé, kteří mají čtečku s miniaturní lampičkou. prostě si vozí svůj malý čtenářský klub všude s sebou.
já bych ji nechtěl ani zadarmo.
jejdavilda
21. 03. 2013Představa, že si v metru čtu poezii mě dojímá. Když čtu Zlatý výběr, skoro věřím, že v něm autoří píší
Jistě. "pdfka" (která plně zachovávají formátování konvertované předlohy - kupř. básní) umí všechny čtečky. Jinak jsou ale co do formátů mnohdy omezené - čtečky Kindle jsou např. výrazně zaměřené na formát mobi (to je dané s počáteční provázaností se serverem Amazon), čtečky Sony na formát epub. apod. Nejširší podporu formátů mají ( z těch lepších) čtečky Pocketbook, které umí přečíst i .doc nebo .rtf, a dokonce i dělit slova, což se pozitivně promítne do formátování řádků.
Můžeš si velmi kvalitně zobrazit i scany originálních předloh, ale to má smysl u čteček s větším displayem.
Mě to typografické rozházení dost vadí i v próze: takže ve čtečkách či mobilech čtu maximálně "užitnou literaturu" nebo kratší statě.
aleš-novák
21. 03. 2013čtečka? médium jako každé jiné...jaké formáty si do ní načteš, takové tam máš. Pro sdílení poezie mi to připadá jako dobrá cesta - pdf umí vyrobit skoro každý...rizikem je jen vítězství kvantity nad kvalitou, jako u všeho dostupného...
egil: Lze pdfko číst v té black&white čtečce, která nedráždí oči?
Talu ben Kohelet: Děkuji za pohled typografického snoba.
Dalo by se tedy vyvodit, že vzhledem k mnohačetnosti formátů nelze hovořit o hladké a jednoduché možnosti svůj veršovaný text distribuovat do čteček všech lidí?
Talu ben Kohelet
20. 03. 2013Zdravím,jen bych chtěl upozornit, že některé čtečky (třeba Cybook Odyssey, kterou někdy používám) v některých případech nečlení text do veršů, poesie tedy může vypadat jako próza. Číst verše bez členění na verše a luštit z toho, co vypadá jako próza, rytmické kontury veršů, to je sama o sobě zajímavá zkušenost. Typ písma, velikost a podobné věci se nastavit dají, zalamování řádků záleží na formátu vloženého textu. Typografičtí snobové, k nimž patřím, musí vkládat text velmi opatrně a připravit jej předem na počítači tak, aby je aestheticky neurážel. Z čtečky čtu prosu i poesii, nepůsobí to na mne nijak rušivě. Ale mne vyruší máloco.Nějaká poesie byla spolu s jinými klasickými díly světové literatury do mé čtečky i vložena přímo výrobcem, tuším Květy zla a nějaký pradávný anglický, francouzský, německý, italský a španělský překlad Homéra.
Vlastním čtečku od září 2011.
A čtení z displeje čtečky bych se čtením z monitoru počítače vůbec nesrovnával. Jsou to dvě zcela odlišné technologie... Na jedné straně podsvícené tranzistorové displeje monitorů (TFT), které jsou pro oči nestabilní a dráždivé, na straně druhé displeje s technologií e-ink, pracující s mikrokapslemi naplněnými černými a bílými částicemi (které se působením el. náboje přesouvají a touto cestou vznikají vzory - třeba text)...
Díky tomu, že je displej nepodsvícený a že čtečky pracují s jakousi elektronickou analogií pigmentu, výsledek je přesvědčivý a má jakost běžného tisku.
Ze čtečky čtu prakticky výlučně prózu. A pokud nějakou poezii, konvertuju do formátu pdf, protože tak je zdaleka nejlépe zachováno původní formátování textu...
Obecně - formátování textu je u e-čteček problém... Typografie apod. Alle to je na další/delší rozbor.
"Mléčné displeje čteček lze v naší prodejně bezplatně vyměnit za prozřivé displeje počítaček!"
četl
dá se to číst a je to rušivé
dá