Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seUlicemi Brna proti proudu času
Autor
bixley
Nejde o knihu beletristickou, ale nepochybně dokáže čtenáře vtáhnout víc než leckterý napínavý příběh. Její autor Petr Fiala v ní sleduje vývoj tramvajové dopravy v Brně od první dobudované koňské dráhy v roce 1870.
Ale kniha rozhodně není jen o tramvajích. Čtenář se v ní pomyslně vozí jednotlivými tramvajovými linkami a při tom se dovídá spoustu informací z historie města. Nejen o stavbách, které každou trať dnes lemují a jaké stavby tam byly před nimi, ale hlavně o běžném životě Brňanů. Může nahlédnout, kam obyvatelé chodili pro maso na jatka, kde nakupovali další potraviny, že na ulici Kobližné se opravdu prodávaly mimo jiné koblihy, zatímco na ulici Pekařská pekaři rozhodně nebyli. Pekařská ulice se totiž nacházela v okolí dvou ženských klášterů, které obývaly jeptišky neboli bekyně a v němčině dostala podle tohoto českého slova název Bäckergasse. Německé Bäcker bylo posléze přeloženo do češtiny jako pekař, tedy Pekařská.
Navíc zjistí, že v Brně byl kanál, který spojoval obě řeky, Svratku a Svitavu, že v centru Brna v okolí kostela sv. Jakuba bylo pohřebiště, kde se pohřbívalo jen na deset let a že v listopadu 1944 zažilo Brno těžký nálet, při kterém byla zasažena řada budov a zemřelo velké množství obyvatel.
Pohled z tramvaje na město je mnohem plastičtější než běžná historie města. Určitě by si takovou knihu zasloužila i Praha a další velká města s tramvajovou dopravou. Zajímavé by to bylo rozhodně nejen pro jejich přímé obyvatele, ale i pro návštěvníky.
Na závěr je třeba doplnit, že kniha je vybavena nesčíslnými dobovými fotografiemi, na nichž si čtenář může porovnat dnešní stav s tím, jak daná místa v Brně vypadala kdysi.
25 názorů
JIstě zajímavá publikace, kvačím do knihovny, jakmile ji otevřou. O Pražské tramvajové dopravě je publikací mnoho. Na jednu dávám tip:
https://www.dpp.cz/zabava-a-zazitky/historie-dpp/historie-mestske-hromadne-dopravy-v-praze
Brno mám rád, sloužil jsem tam na vojně a jako pozorovateli z vnějšlu mi neuniklo, že zatímco Pražané jsou vlídní, protože nemají o výsluní svého nádherného města pochyb, Brňané jsou se svým městem více semknuti, jakoby chápali, že jsou sice druzí, ale jen co se velikosti týká.
Pravdu díš, Papouchu. Ale kniha je psána ve spisovné češtině, nikoli brněnské plotně. :-)
Evženie Brambůrková
06. 11. 2020Tak to musí být velmi zajímavé. Takovou knihu o Praze bych také uvítala.
Pokud to bude v knihovně, jako bývalá brňačka si to určitě přečtu. Hlavně tu kapitolu o ženských klášterech, protože v jednom, v tom na Grohové 14/18 jsem dva roky bydlela. Tip.
blacksabbath
06. 11. 2020proti proudu času.....to mám ráda......díky za upozornění
Nezvyklý pohled na město "z tramvají" může zaujmout i překvapit jak návštěvníky Brna, tak patrioty. Díky za informaci, Renato.
Pokud vedla Kobližnou ulicí koňka, tak si nejsem zcela jist, zda její název souvisí se sortimentem cukrářů… ;-)