Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seslova co voní po heřmánku
Autor
Marcela.K.
pamatuji si na chuť známek
dopisy žloutnou v krabici
vzpomínám si i na heřmánek
a slova dálkou vonící
jak ráda vrátila bych čas
psala ti znova tajná přání
a těšila se na tvůj hlas
objetí
ústa
dotýkání…
zavřu-li oči svět je jiný
ve větvích stromů posedává
rozkvétá
zraje
vrhá stíny
kolikrát ptal ses
jsi ta pravá?
snad odpověď ti život dal
otáčím s tebou další stránku
napiš mi jak jsi miloval
vlasy co voní po heřmánku
*
jak se to stalo – netuším
v obálkách tajemství je skryté
on chtěl být mnou a já zas jím
až zmizíme
tak pochopíte
42 názorů
Marcela.K.
19. 05. 2022Guy, díky za návštěvu. Ráda tě tu vidím.
Marcela.K.
28. 04. 2022Jani, děkuji za zastavení.
Marcela.K.
27. 04. 2022Píši Vám, Silene - že je to šílené.... Ty mi dáváš zahulit! Jak mám pak psát, když vše už napsali jiní a líp? A Viktorův hlas miluju ;-) Dík.
Marcela.K.
27. 04. 2022Popravit nelze udělit milost ;-)
Marcela.K.
27. 04. 2022jj...i to je důvod, myslím, že spousta autorů si neví s interpunkcí v básních rady. A čárka ve větě - jak víme, může změnit i dějiny :-)
Možná bych krajem podotkla, že ke gradování samostatnými krátkými verši mají poněkud větší sklon tvůrci, kteří neosazují své texty komplexní interpunkcí. Srovnejte s tvorbou např. guye, atkij. Namátkou, ale jistě se nalezne více příkladů.
Marcela.K.
27. 04. 2022Lami, vlastně jsi tu v podstatě odhalil o co mi při psaní jde.
Přesto chci dodat - čeština je krásný jazyk a dává plno možností k hraní si s ní. I "jednoduché"texty mohou skrývat hru a jinotaje, které zná jen autor a třeba někdo zasvěcený, blízký. To ale neznamená, že čtenář si do textu nemůže projektovat své představy. To je právě na poezii krásné, že si ji můžeš číst "po svém". Děkuji za milý komentář.
Marcela.K.
27. 04. 2022Safiáne, zrovna jsem si v jednom svém komentu připomněla, že "píšu hlavně ušima". Proto jsem kdysi dávno moc "trpěla", když jsem své texty slyšela recitovat studenty z gymnazia. Měla jsem výborného češtináře na zdravotce, ten mě učil recitovat, proto píšu tak, aby vnímavý čtenář věděl kam dávám důraz... Děkuji za milý komentář.
Marcela.K.
27. 04. 2022yss :-)) indicie jo, ty jsou fajn, jenže můj muž má smysl pro humor, takže Rubín ano, - v lahvi Lažanský jablečný mošt.
Ale dostala jsem kdysi i perličku se zlatým řetízkem... https://www.pismak.cz//index.php?data=read&id=355001
Pořád si myslím, že je báseň dobrá, jestliže jí porozumí široký okruh lidí.Myslím na nás, běžné čtenáře, kterým by přeci měla být určena.Občas si při čtení některých děl (myslím těch tištěných) marně namáhám hlavu, protože mi není jasné, co přesně chtěl autor vlastně říci.To je pak těžké, nezáživné čtení, ke kterému se už nevrátím.
Zde přesně vím o co jde, líbí se mi to a jako dědeček souzním.Samozřejmě po odborné stránce nemohu hodnotit na to nemám vědomosti.A je mi to jedno.Jestliže se k něčemu chci vracet a číst opakovaně musí to být dobré.Je to milé psaní.Kéž bych někdy v budoucnu napsal něco podobného.
Zaujalo mě, jak autorka řeší dvojí problém stupňování. Vnitřní, vztah stupňování k metrické struktuře, a vnější, kde zápisem dává návod pro tiché čtení i pro recitaci. Báseň by se klidně dala zapsat do pěti čtyřveršových strof o osmi (mužské rýmy) nebo devíti(ženské r.) slabikách. Rozložením jednoho verše do dvou nebo tří samostatných veršů vznikají mezi verši přirozené (stupňující) pauzy. Při zápisu do jednoho řádku by si sice interpretace jejich faktickou existenci stejně vynutila, ale zároveň by dvěma dieresemi rozšířila rozměr verše o dvě doby. pro mě zajímavý formální problém. Nechtěl bych narušit příjemnou atmosféru dámských rozhovorů dalším nejapným rozborem. Řeknu jen, že mi její projev přijde vláčně vyzrálý a líbí se mi. Za mých mladých let bylo hodnocení líbí . nelíbí mravním imperativem ve vztahu k obecným hodnotícím floskulím. Doba se změnila, dnes je tomu naopak.
Marcela.K.
27. 04. 2022Vzpomněla jsem si, že už jsem tady o té krabici kdysi psala. Byl to fiktivní rozhovor s mojí vnučkou. Tehdy jsem měla jen tu první - byly jí dva roky, příští měsíc jí bude patnáct. Teď už máme vnoučat šest - tři holky a tři kluky.
Tady je odkaz pro zájemce. https://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=343730
Marcela.K.
27. 04. 2022Theo, já ho mám spojený s léčivou silou a vůní dětského mýdla...takže i ty vlasy v mé básničce mají "dvojí" význam. Ty mohly být i našich dětí, ne jen moje - jak se nabízí :-)
Znám spoustu slov, která v básních mohou zavánět kýčem a přesto jsou to slova, kterých se proto nevzdám.
Ona ta básnička není jen vyznáním, je i předmluvou k té krabici pro naše potomky.
Marcela.K.
27. 04. 2022Silene, mám ráda tvé odkazy, takže klidně celé pole heřmánku mi sem vysej, jen mi ho nepřekládej do angličtiny ;-)
Odpověď, proč potom Viktor Preiss takovou kupu alexandrinských veršů nerecituje právě coby alx, by se měla nacházet v těchto slovy čtyřech, které jsou v textu na dvou odlišných místech:
Čas neléčí, když nechce. Čas je šarlatán.
Znám náhlá procitnutí z muk a beznaděje –
Milenky? –
Nechtěl jsem, nechtěl jsem nemlčet,
. 12- a 13slabičný jamb (tedy šestistopý) bez cézury po šesté slabice by za alx uznala asi jen někdejší literární teorie Karla Čapka, ten 13- určitě. a verš s milenkami je v zásadě jen přeseknutý, přesto...
Evženie Brambůrková
26. 04. 2022Kdyby to ak bylo možné.
Thea v tramvaji
26. 04. 2022Pěkné vyznání k výročí! Blahopřeji! Jsou situace v životě, které si přirozeně podávají ruku s kýčem a vlastně mi to nevadí :) A tajemství ukrytá v krabicích jsou neskutečně přitažlivá. Formálně je to taky v celku povedené. Heřmánek mám spojený s Nohavicou ;)
Ještě jsem mohla doložit, z čeho je ona šlohnutá nahrávka. Omlouvám se autorce, bude tu mít ode mne komentářů, ehm, až se jí před očima zazelená heřmánek.
Písemně samozřejmě též:
(míněná Sedmá: Píši Vám, Karino, je v alxu)
My Češi jsme leckdy asi... no, prostě,řádní inkoustoví nostalgici. Ne všichni.
S odhalováním jsem si potom vzpomněla na jednou úžasnou povídku, která již tu není. Viganin Kluďák. Achjo.
Vidno že už je vychovaný, pekné indície ha .. chápem,že rozumie,ideš nato s citom a rozumom
Marcela.K.
26. 04. 2022:-)) uber tři roky u prvního tipu. Ona se nijak nejmenuje, ale fakt je, že když má název, je to lepší pro něj - perlová - rubínová ;-) tomu rozumí líp a ví, co koupit :-)
Marcela.K.
26. 04. 2022Můj muž mi musí rozumět :-) tak snad to pobere - psala jsem to k výročí svatby, radši se neptej kolikátý ;-)
Rumanček kamilkový,alebo harmanček /odb,hov./...ja zasa úplne akceptujem hodnotu,ktorú má pre teba /bez akejkoľvek irónie /
Marcela.K.
26. 04. 2022harmanček? :-)
yss, máš pravdu. Uvědomuji si to, ale heřmánek je fakt moc hezký slovo.. , jak je to poslovensky netuším.
Marcela.K.
26. 04. 2022Silene, atkij to odhalila.
Moje maminka byla organizačně velice zdatná (vrchní sestra). Já jsem se v tomto nepomamila. Ona vše srovnala, sepsala a zbytek spálila. Já klidně nechám své děti odkrýt to tajemství a třeba se budu dívat někde zezhora, jak se řehtají našim snům a plánům.
chápem a úplne kvitujem autorkinu osobnú výpoveď ako bilanciu vydareného vzťahu,poďakovanie a istú retrospekciu.Forma je dozaista slušná,ale mne osobne už tieto veci prídu cez hranu /najmä 4.sloka už zaváňa až gýčom / ten harmanček bol už naozaj interpretovaný v piesňach,textoch..že to sekundárne asi vyvoláva ihneď emócie,obrazy..pre mňa je to pomerne jednoliata báseň,ktorá má nepustí "ďalej"..rovnako mi tam chýbajú výraznejšie "stavebné materiály "a formy,ktoré by aktivizovali ...chápem,že pre autorku tento text má veľkú význam a v tejto polohe ho aj ja akceptujem
atkij, tak přesně.
Krabice čeká, moje dcera má dovoleno ji jednou otevřít - až zmizíme ;-)
tak sladké, romantické až na hraně chtělo by se říct,... přesto vztahově obdivuhodné, krásné, i s dodatkem pro předávku další generaci
Chápu, že mění, ale nabízely se oba, hrrravě, Rozárko. Sloka pod hvězdičkou nevyvracela ani přímo nepotvrzovala. Tajnosnubnice jedna.
Marcela.K.
26. 04. 2022Silene, dík s mi tam nesedí, to mění význam - jsem nějak moc "myslela" ;-)
P.S.: Asi nejsem jediná, kdo "objevil" heřmánek ;-)
Zdá se mi povědomá. Drobná heřmánčí pocta možným zárodkům epistolární literatury.
. cit. on chtěl být mnou a já zas ním
.. tu vloudila se, buď/anebo: jím/s ním