Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seŽena, moře a Mary - Taipi V.
Autor
Andreina
Taipi
(prosinec 2006)
V.
Pomalu vstoupila do chaty jako první. Taipi se mezitím opět přemístil na své oblíbené místo uprostřed postele. Jen prudce kmitající jazyk, přenášející molekuly pachu k senzorům na patře svědčil, že je v pohotovosti. Netušila však k čemu. Stejně tak mohl zaútočit, jako vzít do zaječích. Šerif nakoukl přes futro na postel, kam ukazovala. Chvilku hada pozoroval, a teprve potom vešel do místnosti.
„Myslel jsem, že vás zajímaj žraloci. To jste konvertovala k herpetologům a tuhle potvoru taháte sebou jako bodyguarda? Takhle se vám tu rozvaloval v posteli už posledně,“ na okamžik se odmlčel, než dodal, „kromě toho by mě zajímalo, kdo vám vystavil povolení vyvézt hada z Austrálie.“
„Tak hele,“ otočila se od kuchyňské linky, kde připravovala kávu, „jestli si děláte šprťouchlata, naleju vám vodu do klobouku místo do šálku, a když to myslíte vážně, vysvětlí vám to Taipi. Netuším, kde se čtyři roky flákal, ale připlazil se hned ráno, když jsem nechala otevřený dveře a okna.“
„To chcete tvrdit, že čekal celý ty roky, aby vám mohl dělat společnost, až se zas objevíte?“ nedůvěřivě zakroutil hlavou šerif.
Zarazila se na půl cesty ke stolu, něco takového ji zatím nenapadlo: „To je fakt divný. Já se v hadech nevyznám a nevím, jak dlouhou maj paměť. Myslíte, že tu vážně moh čekat, až někdo otevře chatu, aby se vyvaloval v posteli? To se mi zdá hodně ujetý, jenomže leží na úplně stejným místě jako tenkrát, jako by to tu znal.“
„Necháme hada hadem, kvůli němu tu nejsem. Kdy jste přijela?“
„Včera večer. Najmula jsem si takový prťavý letadýlko a pilotka byla tak hodná, že přistála na pláži v zátoce, abych se nemusela trmácet po tmě z Lockhartu pěšky. Přespala tu a ráno odletěla.“
„To byla chyba. Kdyby mě ze správy parku informovali o vašem příjezdu dřív, nepustil bych vás sem.“
„Proč? Nic jsem neprovedla, a Nowack taky neměl s pobytem problém,“ vyhrkla udiveně.
Kromě incidentu s americkými filmaři, na které poštvala žraloky, a nedorozumění se čtyřmi podnapilými mládenci, kdy jednomu zvlášť dotěrnému zlomila ruku, neměla při posledním pobytu žádné potíže. Nechápala proto, proč by šerif bránil jejímu pobytu v naprosté pustině dvanáct mil od Lockhartu.
„Toulá se nám v buši uprchlý vězeň. Přepadl dvě farmy, na jedné postřelil dva zaměstnance a na druhé návštěvu nepřežila žena farmáře. Ten s ředitelem věznice vypsali na dopadení uprchlíka odměnu,“ poinformoval o situaci.
„Tak proč ho nechytíte?“ zvolila podle svého názoru nejlogičtější odpověď, ale šerifovi se zřejmě moc nezdála.
„Slečno,“ vyhrkl podrážděně, přičemž značně přidal na hlasitosti, „mám v terénu nepřetržitě všechny lidi ve dvou směnách a obyvatelé města se pátrání také účastní. Pokud znáte z okolí víc než cestu k moři, tak pochopíte, že je to hledání jehly v balíku slámy.“
„V kupce sena,“ opravila šerifa a kývla k posteli.
Zatímco hlasitě pronesená slova na ženu nezapůsobila, Taipi takový projev zřejmě nehodlal snášet. Čím nižší frekvence, tím větší šance, že had zareaguje a šerifův bas mohl nahradit v orchestru tubu. Pohlédl k lůžku, odkud se Taipi spouštěl k zemi. Ztuhl v naději, že taipan obvykle neútočí na nehybný objekt. Pouze pravou ruku pomalu posouval k revolveru.
Stejně, jako šerif sledoval hada, upírala žena pohled na jeho ruku a pomalu vstávala. Byla rozhodnuta zasáhnout v okamžiku, kdy se zbraně dotkne. Naštěstí toho nebylo třeba, protože Taipi byl mnohem rozumnější než člověk. Sice cestou trochu syčel, což mohlo být klidně něco neuctivého na adresu narušitele klidu v chatě, ale místo ke zdroji hluku zamířil ke dveřím. Vyšla na verandu, jakmile opustil místnost, a ještě ho zahlédla mizet v dutině pod verandou. Tam měl zřejmě celá léta úkryt.
„To už nikdy nedělejte,“ zamračila se po návratu na šerifa, „měl jste tu pistolku vytáhnout, a kdyby vás nedostal Taipi, tak já určitě.“
„Ženská bláznivá, je to jen had,“ vrátil jí zamračený pohled, „a nevíme, co se mu vylíhne v hlavě. Přece se nenechám uštknout.“
„To není jen had, ale Taipi. Kromě toho, on je tu doma a my jen návštěva, která vpadla do jeho teritoria. Posledně mi taky neublížil.“
„Jo, jenže vy nejste normální případ,“ dodal se škodolibým úsměvem a vrátil se k původnímu tématu, „teď se sbalíte a pojedete se mnou do Lockhartu. Tady nejste v bezpečí.“
S napětím očekával reakci. Poznal ji ještě jako devatenáctiletou dívku, která byla již tehdy hodně tvrdohlavá a nebylo s ní jednoduché pořízení. Otázka zněla, zda za čtyři roky pobrala trochu rozumu.
„Šerife, můj čas je omezenej, a chci toho zvládnout hodně. Kromě změn v populaci žraloků vracejících se do průlivu mám v plánu zjistit, co je novýho na útesu. Jestli netrpí změnama podnebí nebo mu někdo neubližuje. Zůstanu tady, a pokud se tu ten uprchlík objeví, tak vám ho s Taipim chytíme,“ odmlčela, než si do šerifa rýpla za poznámku o nenormálním případu, „když to neumíte vy.“
Chvíli na ni mlčky zíral. Území, na němž stála chata, spadalo do jeho okrsku a mohl ji donutit k odjezdu násilím. Na druhou stranu měl pochopení. Věděl o její lásce k tvorům v hlubinách moře. Stejně tak o službě, kterou prokázala parku při úpravě katalogu života na útesu. Zvedl se a odběhl k autu, odkud přinesl velkou brašnu.
„Jste blázen, ale to vám jistě řeklo víc lidí. Já asi taky, když vás tu nechám. Pro jistotu sem každý den zajedu nebo pošlu pomocníka,“ otevřel během řeči brašnu, kde měl výbavu pro život v buši, „tady je moje vizitka. Udržujte telefon v pohotovosti a v případě nouze ihned volejte. V pouzdru máte injekční stříkačku, lyofylizovaný antisérum a fyziologický roztok. To pro případ, kdyby Taipimu s vámi došla trpělivost. Aplikuje se nitrožilně. Umíte s tím zacházet?“
„Jo, jednou mě ďobnul vlnožil, a kapitán nařídil doktorovi, že musí vyškolit posádku v zacházení se séry při uštknutí od všech možnejch plazivců. Bodnout si injekci do žíly mi taky problém nedělá.“
„To je dobře, ještě vám tu nechám tohle,“ položil na stůl maličkou pistoli a nůž značky Woodman se sedmipalcovou čepelí.
„Tohle nechci,“ odstrčila pistoli, „nůž mám svůj.“
„Slečno, musíte mít něco na obranu, ten člověk je nebezpečnej.“
Místo odpovědi přešla k zadní stěně chaty, kde visel neopren. Potom šerif ještě stačil postřehnout, jak se prudce otočila a něco zasvištělo pár centimetrů nad jeho hlavou. Když se otočil, zíral na potápěčský nůž vězící hluboko v rámu dveří. Na něm visel jeho klobouk.
Vstal, osvobodil pokrývku hlavy a vyšel na verandu, kde se otočil: „Jestli budete chtít obstarávat nákupy, připravte seznam. Sbohem.“
Poslouchala, dokud zvuk motoru auta nezanikl v bouři, a potom vzdychla: „Austrálie. Trestance už máme, chyběj jen klokani.“
- pokračování -
18 názorů
Kočkodánku, oni se přece nehádali, to rozumní lidé nechávají hlavám pomazaným v parlamentech. Místo toho si jen sdělují rozdílné názory, a jak mezi rozumnými bývá zvykem - dohodnou se. Opět výborné shrnutí.
Stanislave, zcela správně řečeno - slupni co můžeš, dokud můžeš.
Nedovolil bych si na Aboridžince sáhnout ani peříčkem. Dokonce se často řídím jedním z jejich moudrých přísloví - Pokaždé, když potkáš jídlo, sněz ho. Nikdy nevíš, kdy potkáš další.
Šerif nakouk do světnice,
vlas mu stříbrem rozkvet více
(když mi nikdo nebrání,
tak příšerně přeháním),
až v následné fázi
za ženou dál vchází,
Prcka zpraví Mc Mara
o uprchlém vězni,
nutno vzíti v potaz,
P. se s ničím nepárá,
vyhrkne svůj dotaz,
muž už klidně nezní,
ti dva se snad hádaj,
to nakrkne hada,
situace dobrá není,
on však volí odplazení,
šerif by chtěl odjet s Češkou,
pozná hned – to půjde těžko,
aspoň tedy k vozu spěchá,
antisérum tady nechá,
závěr, ach můj bože,
efektní vrh nožem!
Romane, nevím, jak je na tom Tvá sestra, já třeba peču moc ráda, což kolegové na lodi přivítali, ale živit se tím, to ne. Radši jsem před léty zvolila mnohem zajímavější práci.
Evžo, příště to zase trochu zklidníme. Rozuzlovat budeme později.
Romane, já jsem opustila rodinný krb, když mi ještě nebylo 19 let a nebylo to kvůli touze po dobrodružství. Milovala jsem potápění a všechno, co pod vodou plave. No, a kde najdeš lepší podmínky pro potápění než u Velkého barierového útesu. Kromě toho mě hnala i hrůza, že skončím někde v cukrárně při výrobě dortů, protože jsem krátce před odjezdem do Austrálie složila učňovskou zkoušku z cukrařiny.
Zeanddrich E.
před 7 měsíciJo, já v tom věku jsem považoval za docela velké dobrodružství, když jsme s měřiči vyjeli z břeclavské geodézie někam do odlehlé části okresu - třeba do Velkých Hostěrádek... :) )
(Díky Janě 08 jsem si také vzpomněl, že - když jsme si měli na gymplu vybrat nějakou zemi, kde se mluví anglicky, a vypracovat o této práci - já jsem si vybral právě Austrálii...; měl jsem to i s mými obrázky, myslím. Kdoví, kde skončila... :) ).
Evženie Brambůrková
před 7 měsíciA zápletka nabírá na intenzitě.
Maruško, to jsi docela trefila, že na mě lidi občas mlčky zírají. Většinou vyvaleně nebo šokovaně, i když fakt nechápu proč.
dievča z lesa
před 7 měsícichvíli na ni mlčky zíral, to sa Prckovi asi stáva často ... spolupráca so šerifom je fajn, antisérum poruke***
Lili, vše, co sem vkládám, jsou starší povídky, napsané před několika lety a postupuji při jejich vkládání chronologicky. Mám jich napsaných v zásobě ještě dost, ale v současné době nepíši. Loňský rok jsem neměla dobrý a od léta se mi nepodřilo složit do počítadla jedinou stránku. Témat mám v deníčku pořád dost, ale nějak to nejde ven.
Aničko, děkuji za krásný komentář. Udělala jsi mi velkou radost. Před deseti lety jsem chtěla napsat pár příběhů, a ukázat čtenářům divoké tvory trochu jinak. Vyvrátit mýty, které o nich mnohdy panují, a že ani ti nejnebezpečnější nejsou tak nebezpeční. Že stačí se k nim chovat s respektem. Jenomže se mi to kapku vymklo a dneska je těch příběhů hezká řádka. Za dvaadvacet let mám v deníčku hodně vzpomínek, těch hezkých i ošklivých a občas uvažuji, jestli již není čas skončit.
Lili, snažila jsem se o trochu napětí, ale teď přijde trocha uklidnění a potom i zábavy, než to nabere grády.
pred 48 rokmi som mala jednu z maturitných otázok Austráliu...dostala som také "okno", že som si spomenula len na klokanov a ovce...vzhľadom na moju ukecanosť hlavne, keď som v strese, som komisiu rečami natoľko zblbla, že som dostala jedničku, ale nie som na ňu pyšná...keby to bolo teraz, určite by som im rozprávala o úžasnom dievčati, ktoré moju lásku k zvieratám neustále obohacuje o obrovské dávky lásky a empatie a aj moje fóbie mení v lásku...rozprávala by som im o žralokoch a najmä o Tajpím, jeho sympatiách voči Tebe a radosť(alebo ako to nazvať), že môže byť zase v chatke s tebou...často sa vraciam k čítaniu tvojich príbehov a znova a znova ma dojímajú...vďaka za to, že nám ich píšeš a aj vďaka nim sme o kúsok lepší...(verím tomu)
Stanislave, a klokani a spousta dalších podivuhodných stvoření. A na Aboridžince mi prosím nesahat, v roce 2021 mě přijali do klanu a dostala jsem od nich pas (takové pěkně malované dřívko), s kterým mám volný vstup do jejich rezervací, kam je jinak vstup zakázán. Takže k nim vlastně taky patřím.
Lído, ještě nejde do tuhého, mimo jiné chybí ti klokani, bez nichž by Austrálie nebyla Austrálií.
Zdá se, že jde do tuhýho, tahle povídka je pěkně napínavá ....
No jo, vlastně, v Austrálii jsou jenom Aboridžinci a trestanci.