Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seJak se dělá sladká rejže
Autor
Yossarian
„Je tvůj fotr sklenář?“ zasyčel náhle kdosi za mnou, protože jsme zrovna seděli v zahradní restauraci někde v Brně a sledovali na velkém plátně, kterak naši hokejisti znemožňují své kolegy z Kazachstánu.
„Máš tlustý sklo, vole!“ přidal se hrozivě znějící hlas, a hubený, nervózně vyhlížející mladík konečně neochotně uhnul z výhledu.
Je to ovšem zajímavé, že aniž kdokoliv řekl – „uhni, nevidíme přes tebe“- dotyčný snadno pochopil, o co jde.
S pojmem „tlustý sklo“ jsem se u nás setkával odmalička, nejčastěji ovšem u tatínka, zvláště když dávali v televizi Spartu a my si zrovna s bráchou hráli na schovku a pletli se tátovi před obrazovkou.
Jednou jsem zkusil použít „tlustý sklo“ sám, to když u nás byla na návštěvě korpulentní teta Drahoslava a překážela v obýváku, když jsem se koukal na Magion.
Nejenom že rodiče neocenili, jak blízko jsem byl tenkrát s tím svým „tlustým sklem“ pravdě, ale teta z výhledu na Rosáka neuhnula a ještě jsem schytal pár pohlavků, abych příště nebyl drzý.
Od těch dob nikoho „tlustým sklem“ neobtěžuju a raději trpělivě čekám, až dotyčný vážený překážející uhne sám.
Což někdy může být docela problém, zvlášť když sedíte někde na pevně daném místě, třeba v zaplněné restauraci, a nezbývá vám nic jiného než vždycky ze svého místa vykukovat dopředu dozadu a hledat nejlepší pozici, kde je na tu televizi nejlíp vidět.
Ono takové poťouchlé vyčuhování přes rameno může bejt taky pěkně nebezpečné a někdy může vést i k vážným nesrovnalostem a záhadám.
To jsem takhle jednou trávil dopoledne ve vlaku a během veledlouhé cesty do školy si cpal do hlavy poslední nevědomosti o světových dějinách do roku 1914 na chystaný odpolední test.
Snad abych si od učení na chvíli trošičku odpočinul, zabloudily moje oči na ostatní cestující v kupé.
Muž na lavici naproti se cpal nějakým salámem a žena vedle mě si právě z tašky vytáhla rozměrnou knihu a začala hledat brýle na čtení.
Mrknul jsem na nadpis otevřené stránky, a v tu ránu na mě šly mrákoty.
Tady snad každej studuje mezinárodní vztahy!
Na stránce totiž stálo- Růžový nástup s Habsburky.
Začal jsem se mořit usilovným přemýšlením, kdy že to bylo, ten růžový nástup v Rakousku?
Odpoledne z toho píšu, a já to nevím, takovou základní věc, jistě součást naší české historie!
Znechuceně jsem se vrátil ke svým poznámkám, abych alespoň ostatní události předválečné stihnul nastudovat, a ženy jsem si přestal všímat.
Roztěkané myšlenky mi však nedovolovaly hlouběji se soustředit na řádky popisující námořní reformy v Německu z přelomu století, a tak jsem se znovu vrátil do přítomnosti, rozhodnut přeptat se na ty Habsburky.
Pozorně jsem si svoji sousedku prohlédl- teda na studentku už moc nevypadala (jedině z třetího věku).
Nedalo mi to – „Prosím vás, můžu se zeptat, co to čtete?“ zjišťoval jsem co možná nejslušněji.
„To je dárek pro naši dceru do výbavy, Kuchařka pro začínající hospodyňky,“ vysvětlila mi ochotně žena a usmála se: „ Bude se totiž vdávat.“
Ještě jednou jsem mrknul na otevřenou stránku- stálo tam, kterak připravit chutný pokrm podomácku zvaný sladká rýže.
Nadpis zněl Rýžový nákyp s jablky.
Začal jsem se hystericky smát a poznámky na odpolední test jsem vyhodil z okna.
Zápočet jsem napsal na plnej počet.
Od těch dob zásadně ve vlacích nečtu cizím lidem přes rameno a sladkou rejži jíst odmítám.