Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seVyHolení
Autor
Zbyhoň
Holení, to je dneska trend. A i v holení může být člověk „in“, nebo taky beznadějně pozadu. Že na holicí strojky přibývá zhruba každé dva roky jedna čepel, to už není žádná novinka. Svalnatý elegán z reklamy nás přesvědčuje, že „více břitů, méně tahů strojkem, menší podráždění pokožky“. (Pominul bych, že o dost logičtěji se jeví rovnice „méně tahů strojkem krát více břitů = úplně stejné podráždění pokožky“.) Je ovšem zajímavé, že zrovna takový mužný typ má panickou hrůzu z podráždění pokožky – zvlášť když se tváří, jako by se okamžitě po oholení chystal přelézt Himaláje proti větru.
Jenže s neustálým doplňováním čepelí už asi nikdo díru do světa neudělá. (Bude Gilette Mach 17 připomínat struhadlo na mrkev?) A tak se hlásí technika: nedávno jsem zahlédl nového potenciálního lídra trhu: elektronický holicí strojek s LCD displejem.
Holení je již nějakou dobu v módě: můžeme dokonce pozorovat jakousi abecední progresi. Zatímco halení, tedy zahalování, pomalu, ale jistě vychází z módy, věk holení vládne. (Avšak není všem věkům konec. Stále víc se rýsuje nová oblíbená a perspektivní činnost – hulení.)
Proč se lidé holí? Poněvadž jsou chlupatí. Ale proč jsou chlupatí, to už je složitější otázka... Jakási teorie tvrdí, že člověk má vlasy, aby chránily jeho mozek před UV zářením. Proč se tedy ale tedy ochlupení neomezilo jen na hlavu? Jistě, můžeme tvrdit, že chrání obzvlášť důležitá životní centra – ale k těm ostatním klíčovým a ochlupeným místům se sluníčko zas příliš nedostane. (Navíc by v tom případě bylo vyholování hlavy silně nebezpečné. Ač je pravda, že právě u těch masově se vyholujících občanů často není zas tak moc co chránit.)
Zajímavé je zamyslet se nad původem slova „holka“. Dřív jsem si myslel, že holka tak nějak od přírody holá. Snad to tak mysleli i prapředci, když ji tak pojmenovali. Pak jsem ale zapochyboval – vždyť dnešní holky se vyznačují právě tendencí holit se! A když se holí, evidentně původně holé nejsou! Dokonce je vydobytí si práva na holení důležitým znakem přechodu od dítěte k puberťačce.
Obecně shrnuto: slova odvozená od „holit“ mají spíše negativní význam: holota, holomek, holobrádek, holocaust, „úplně někoho oholit“...
Ale je i jeden veskrze pozitivní.
„Jdem na holbu!“