Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seZemřel Arnošt Lustig
26. 02. 2011
8
38
993
Autor
Nicollette
Dnes zemřel spisovatel a přeživší vězeň koncentračních táborů Arnošt Lustig.
http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=692345
זיכרונו לברכה
Zichrono livracha..
38 názorů
Nicollette
02. 03. 2011Nicollette
02. 03. 2011
Edvin1: nevím jestli se dá vypsat z holocaustu ... nedovedu si to představit, každopádně psaní je jedním z nejlepších způsobů, tvořivých, kterým se lze vypořádat s lecjakou starostí a bolestí v životě lidském. Holocaust je ovšem téma příliš silné, je-li navíc osobní. Má poznámka byla spíš takovým pozvdechem, přáním pro Arnošta Lustiga.
Armand: Z toho, co ti lidé během holocaustu zažili, se vypsat nedá. Ani vypovídat, ani "vypřemýšlet". Když jsem prováděl tu mou výše zmíněnou rešerši, znovu a znovu jsem narážel na stěnu mlčení nebo vytáček. A kupodivu nejméně (vlstně vůbec nic) nechtěli říct oběti onoho režimu. Čím hrůznější byly jejich zážitky, tím zatvrzelejší byla jejich neochota o tom myslet. Nějaká intuitivní blokáda destruktivních myšlenek. Snad by to mohl vysvětlit dobrý psycholog.
Ostatně mlčí i ti, kdo netrpěli. Jak řekl jeden můj známý: "Kdyby si Němci uvědomili, co vlastně udělali, museli by se z toho zbláznit." Jen tak jsou schopni dál existovat.
Nicollette
28. 02. 2011
Osobně pokládám za nejvýznamnější dílo A. Lustiga knihu Krásné zelené oči. Nemyslím, že se jedná o román v pravém slova smyslu. Spíš reportáž či svědectví, upravené do formy příběhu, snad aby to bylo čtivější.
Proč? Bylo to tak: Před lety jsem se rozhodlnapsat povídku o dvou lidech, jež mne již v mém dětství v našem sousedství zaujali. Slezané, milenci. Oba krásní lidé. Jej povolali do wehrmachtu a poslali na frontu. Ji povolali také, a poslali - do vojenského bordelu. Z války se oba vrátili živí, ale: On bez ruky a oka, ona... chybí mi slova. A vzali se. Jejich lásku nezničila ani těžká tělesná zranění, ale ani ta daleko horší - na duši. Prožili spolu ještě řadu šťastných let, a možná by měli spolu i krásné děti, kdyby ji nesterilizovali. Ten vztah jsem začal chápat (a nikdy nepochopil úplně) až po mnoha letech, kdy už nežili.
Začal jsem sbírat informace o těch podivných vojenských zařízeních, ve kterých ona byla nucena služit, a zjistil jsem, že dokumentů o nich je prapodivně málo. V samotném Německu se o nich jen šušká, mimo Německo lidé o nich nevědí téměř nic. Ženy, jež tam otročily, o tom ani těm nemnohým historikům či novinářům, co se o to zajímali, neřekly nic.
A tu se našel česko-židovský spisovatel, jenž to znal a mohl o tom mnohé říct z první ruky. Arnošt Lustig. Viděl jsem a slyšel jeho rozhovor na toto téma v televizi, když o bordelech v koncentrácích napsal nějaký plátek a téma bylo na pár dní zajímavé. A byl jsem rád, že o tom napsal hned celou knihu právě on, dobrý spisovatel, a ne někdo jako já, co píše daleko hůř, a toto téma by měl z druhé ruky.
Pokud teď někoho napadá něco nepěkného, upozorňuji, že na otázku, zda sám jako vězeň služby těch žen využil, odpověděl víceméně toto: "Návštěva toho baráku byla možná i pro vězně, tedy za nějaké zvláštní zásluhy. Ale my byli věčně tak hladoví, že na něco takového nebylo ani pomyšlení. To bylo něco pro dozorce a vojáky. Takovou poukázku každý vězeň ihned vyměnil za jídlo." Bez patosu, bez mlžení.
Myslím, že Arnošt Lustig by se Nobelovky dočkal - kdyby psal o něčem jiném, ne ze samého dna lidské špatnosti.
Ale ten dech je milosrdný,
otáčí stránkami,
jež mohou zažloutnout,
může je pohltit plamen,
přesto jejich šumění
pronikne
přes clonu tupých kmenů
Marek
7. února jsem se vrátila z Izraele. Navštívila jsem také muzeum holocaustu - a nedalo se to vydržet! Utekla jsem odsud. Do smrti na to nezapomenu! Z toho se nedá vypsat, Martine, nevěřím...
Snad už má Arnošt Lustig klid a mír.
V návaznosti na náš rozhovor o Arnoštovi Lustigovi těsně před jeho smrtí bych rád doufal, že se z "toho" snad vypsal, že to třeba stačilo.
z komenátře k dnešní paraše:
Rava bar rav Šila řekl: A bude zván velkým a svatým člověkem. Neboť kdo zemře o šabatu, je svatý a ne každý je hoden takové smrti. Podle Ari-zel ten, kdo zemře o šabatu, je prost hříchu.
Marcela.K.
27. 02. 2011Marcela.K.
26. 02. 2011Johann Wolfgang Mária Amadovič
26. 02. 2011
kdysi jsem se přihlásil na jeho seminář a pak jsem nedorazil
nějak jsem si myslel, že je nesmrtelnej a stihnu to jindy
setkání s některými lidmi by se nemělo odkládat :-)))
Marcela.K.
26. 02. 2011
VT: to byl pokus o ironickou poznámku k Pištově (pravděpodobně taky ironické) poznámce. Aspoň já ji tak pochopila. Nebo nepochopila.
no jo, když při narození takto výjimečné osobnosti, noviny ani zpravodajské servery nemají odhad na osud a "velikost" zrodivšího se člověka... ;)
Pišta_Hufnágl
26. 02. 2011
Nezapomenutelný člověk. A nesmrtelný smrtelník.
http://pismak.cz/index.php?data=read&id=379298