Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seBohémia - festival poezie
Autor
Kachna
Díky pořádání autorských čtení písmáků vznikla myšlenka zorganizovat nejen písmácký festival. Autory jsou Veronika a Zdeněk Hornerovi, Tomáš Košulič a Magda Mikesková,. Neuskutečnil by se bez podpory starosty města Rakovníka, Mgr. Václava Pícla, Muzea T.G.M. v Rakovníku, Občanského sdružení Písmák a bez nulového pronájmu Tylova divadla. Úvodní řeč festivalu pronesl 17.5. v 19:30 ředitel muzea T.G.M. František Povolný, který uvítal nevelký počet návštěvníků a předal slovo starostovi Píclovi. Ten vyjádřil podporu tohoto festivalu a popřál úspěchy dalším ročníkům. Poté promluvil Zdeněk Horner, jeden z pořadatelů, který zdůraznil, že: „Touto akcí chceme reagovat na současnou situaci v české poezii a literatuře vůbec.“ V příjemném prostředí Baru Tylova divadla mi řekl, že tento nultý ročník je zkušební, aby se příště vědělo, čeho se vyvarovat a v čem přidat. „Chceme z toho udělat tradici“, dodal. Nultý ročník zažil malou návštěvnost a organizátoři už jistě vědí, kde příště zabrat. Abyste věděli, co by vás mohlo čekat na prvním ročníku, tady je malá návnada.
Páteční program odstartoval nezávislý soubor Nedělní divadlo, který zahrál poetické představení ve středověkém ladění o lži, pravdě a odpuštění: „Pěnkava s Loutnou“. Ve středověké atmosféře pokračuje hudební skupina Milvus. Tři členové a jedna členka oblečení v dobových kostýmech, zpívají písně a zároveň představují divákům středověké nástroje – šalmaj, buzuki a jiné rarity. Program uzavírá svým pásmem „Mezi pohlazením a vzlykem“ básník Petr Skarlant. Autorské čtení doprovázené harfou příjemně zakončuje páteční noc.
Sobotní program začal již v deset hodin pěknou rozcvičkou. Indické tance, které vyprávěly mýty a legendy starověké Indie, předvedla Ivana Hessová s uměleckou skupinou Damaru. K poledni jste se mohli „Brouzdat ve verších“ s herci pražských divadel: Danielem Švábem, Kateřinou Mendlovou, Hedou Bayer a Jiřím Zemanem. Hostem pořadu byla L´ubica Christophoryová. Ve 14:00 se uskutečnila recesní akce „Velmi poetická demonstrace za práva české moderní poezie“. Za výkřiků hesel jako „Více poezie do žen“ nebo „Milostnou poezii bez ostnů“ se nevelký průvod dostal z Tylova divadla na rakovnické náměstí. Zde proběhlo pokřtění nového serveru www.poezie.cz, který vznikl také díky grantu Ministerstva kultury. Tento server by měl mít vyšší úroveň než „písmák“, básně budou totiž hodnotit profesionální kritici. Po čtvrt hodině se demonstranti vrátili zpět do Tylova divadla. Právě teď nastává nešťastný moment, kdy se překrývají tři výborné akce: „Pásmo Prévertových veršů“ v překladu Petra Skarlanta přednášené studenty ZUŠ Rakovník, „Báseň jako příběh“ čili cesta za epikou z dílny P. Skarlanta a výuka „Práce s hlasem a přednes“ mladých absolventek DAMU, Mgr. Lenky Kašičkové a Mgr. Lucie Švábové. Rozhodla jsem se navštívit tuto akci v Galerii Samson – Cafeé, která pojednávala o možnostech ovlivnění hlasu, o působení držení těla na něj. V 17:00 se všichni shromáždili v Tylově divadle, kde probíhal „Turnaj v experimentální poezii“. O přestávkách hrála kapela Zvon. Porota rozhodla, že vítězem kategorie „Experiment“ se stal Peter Páluš, první cenu v kategorii „Modernost“ obdržel František Horka a Cenu nakladatelství Laguna si odnesl Syřan Hatem Movai. Dvě zvláštní ceny poroty byly uděleny Petru Losseovi a Melanii Walkerové. Ve 20:00 začalo divadelní představení nezávislé skupiny herců, absolventů DAMU, o životě Vladimíra Vysockého – ruského písničkáře, bohéma, herce a básníka. Náročný sobotní program festivalu Bohémia zakončila pohodovou muzikou rakovnická skupina Film blues band. Tento nultý ročník, ač divácky nevydařený, byl skvělým zážitkem a poznáním moderní poezie. Vy, kteří máte rádi poezii, nezmeškejte příští ročník opět v Rakovníku. Dále se můžete informovat u Lyryka.