Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seŤAPŠLAP JDE DO SVĚTA... díl druhý
Autor
Gora
Skřítek Ťapšlap se při všem tom ťapání neznámo kam rozvzpomínal na své dávné cestovatelské sny. Protože měl romantickou duši, líbily se mu názvy jako Kanárské ostrovy, kde si představoval barevné papoušky, kam se skřítek podívá, anebo Ohňová země. Ve škole se kdysi učili, že námořníci v čele s kapitánem Magalhaesem pojmenovali tuhle zemi podle ohňů, které uviděli v noci na ostrovech plápolat. Ohňová země je prý dnes rozdělena mezi Argentinu a Chile, dočetl se Ťapšlap, protože odebíral magazín Naše planeta.
„Na ohníčku bych si opekl buřta, mňam,“ pomyslel si mlsoun, kterému už trochu vyhládlo. „Jinak by mi tam asi byla zima, s KáPéZetkou bych nevystačil. Ještě, že mám náhradní teplé ponožky značky Dědoles pro veselé poutníky,“ ale v duchu Ohňovou zemi i přes zajímavý název zavrhnul. Zatím postačí, když projde křížem krážem svoji rodnou zemi.
Šel a šel, až se ocitnul na mýtině, kde rostl celý palouk kapradí. Vylezl na pařez a rozhlédnul se. Okraj lesa voněl tak, jak jen může v letním dni zavonět rozehřátý mech. Slastně se nadechnul. Taková krása. Čichal, čichal, a nos ho zavedl k maliní, kde se červenaly první plody. Ťapšlap poskakoval, aby si některou utrhnul, ale marně. Hodil by se žebřík! Přece si nějak poradí!
Jak tam tak obcházel malinový keř, drbal si vousy na bradě a přemítal, z pařezu, na kterém předtím stál jako na minirozhledně, se ozvalo:
„Kdo nám to tady obhlíží naše maliny?“ a z dutiny v pařezu vylezl stejně malý mužíček, jako byl Ťapšlap. A za ním druhý!
„Dobrý den, pánové, jsem cestovatel Ťapšlap a rád vás poznávám,“ poklonil se zdvořile náš cestovatel, protože měl slušné vychování. „Jaká ráčí být vaše jména?“
„Chm, já jsem přece Křemílek, a tady kamarádovi se říká Vochomůrka,“ podivil se jeden z nich. „Copak nás neznáš?“
„Ne, neznám? A jak bych mohl, jsem tady v těch končinách poprvé?“
„Z Večerníčka, z televize, už víš?“
„Nemám televizi, jen moje kamarádka Mňaukí, ale my si raději vyprávíme. Mňaukí uvaří do konvičky čaj a u stolu sedí každý, kdo je právě poblíž. Nikdo si nechce nechat ujít moje cestovatelské zážitky,“ chlubí se Ťapšlap.
„Tak pojď do naší chaloupky, uvaříme si puškvorcový čaj a popovídáme,“ pobídnul ho Křemílek. „Něco na zub se u nás taky najde,“ přidal se Vochomůrka.
V chaloupce bylo útulno a na stole miska malin. Skřítci je stačili otrhat před loupeživým tchořem Šuperkou, který zbaštil, na co přišel!
Ani Ťapšlap se nenechal zahanbit a vyndal z batůžku sýr ve tvaru srdce, Kardiokamadet. Skládací rybičkou ukrojil novým přátelům na ochutnání a sám si nacpal plné bříško malinami.
Všichni se usadili do houpacích křesílek, v ručkách drželi šálky s puškvorcovým čajem a vyzvali Ťapšlapa, aby vypravoval, kde všude už byl a co zajímavého tam zažil.
„Kamarádi, to já se vám jednou vezl na palubě lodi, která plula přes Karibik.“
„Jak ses tam dostal,“ kroutili hlavami Křemílek a Vochomůrka, až jim poletovaly bambule.
„Hoši, já jsem Pražák křtěný Vltavou, nebylo nic snazšího než na malé loďce proplout do Mělníka, vlézt do nákladní lodi a čekat pěkně v podpalubí na pytli brambor, kam se popluje!“
Křemílek s Vochomůrkou ani nedýchali.
„Najednou se přihnala obrovská bouře, námořníci zalézali do podpalubí a křižovali se, pořád říkali – karamba, karamba, mama mia a tak podobně. Vyrozuměl jsem, že se blížíme k místu na moři, které se nazývá,“ a teď Ťapšlap ztišil napětím hlas, “kterému se říká BERMUDSKÝ TROJÚHELNÍK!!!“
54 názorů
Evženie Brambůrková
18. 05. 2021To je napínavé jak kšandy. Hlavně žádné horory.
Oskare, nezahazuj flintu před bojem do žita, vždyť to psaní je hlavně o zábavě ;)
"Sabath", po mně raději žádný díl nechtěj. Já bych se pohádce asi příliš vzdálil z roztomilého Ťapšlapa bych udělal sprostého uprděného hulváta. :o)) Gora by o tom mohla vyprávět. :-))))
Nevadí, Honzo, snad tě čtení příliš neotrávilo:-))) /dělám si legraci/... a děkuji.
Oskar Koblížek
17. 05. 2021No já nevím. I přes všechny definice velikosti skřítků, mám v tom pořád "hokej". Představte si, že napíšu: Přijel do lesa na jezevci...a vzápětí naznám, že na utrhnutí jahody potřeboval žebřík. Případně, že se pohoupal na konvalince (s velikostí menšího člověka). Ve všech případech budu za blbce!! :-)))
U nás sú piadimužíci - výška okolo 20 cm a extra podzemná vetva - permoníci - výšku som nenašla.
V jednej starej záhrade som poznala dvoch mala mimoriadne starých a škaredých - /zub času/ pieskovcovitých trpaslíkov, ale tí boli nadmiereční. Strážili schodište siedmych schodov a jednu nádhernú borovicu.
Luboši, bavilo mne to psát a teď vydechnu - až do desáté části, snad to kolektivní psaní půjde jako po drátku, rozjeté to je! Díky za komentář.
No, to bylo za starých Slovanů, někdy v desátém jedenáctém století, třeba od té doby už povyrostli. My lidi jsme od té doby taky větší. :-)
Irčo, ještě že Ťapšlap nedostal při putování tvým přičiněním z Večerníčku vlka. Při právě probíhající bouřce tě za nápad a vůbec celý díl chválím.
A mám pocit, že někteří lidé (zvláště pánové) nosí ponožky značky Dědoděr.
bixley, ale tři pěsti to je teda prcek :D vždyť to byli zdatní kováři
jsem vyzkoumal výškovou posloupnost: víly, trpaslíci, elfové, ti jsou velcí jako lidé a trollové, ti jsou větší, jakože o dost větší, a skřítek bude někde mezi trpaslíkem a vílou :)
Pardon, ne tři pídě, ale tři pěsti:
Slovo trpaslík pochází z církevněslovanského трьпѧстъкъ (trьpęstъkъ). V základu slova je složenina z *trь- a pęstь, tedy vlastně „(tvor) tři pěsti vysoký“ (přibližně 30 cm).
Aru vymyslí a překvapí, ale žádní zamilovaní upíři nepřiletí : D
zítra Aru chytí holuba, vytrhne brk, ořeže a začne s inkoustem pár kaněk udělat :D
blacksabbath
17. 05. 2021Dneska nejsem s komentářem první..:-(((...ale stejně nebudu určo poslední:-)))....Irčo parádní.....parádní...parádní.!!!!!!!!...odstatní už mi ze sýra a malin uďobali kolegové...:-)))))...koukám, že máme nové fanoušky:-))) Oskare, Květoni..slyšíte to šeptání??? pšt!..."Napiš také jeden dílek, i když jsi chlap, je v tobě snílek"......ještě jsou volné díly:-))))...
Lucie, dík, no, v Bermudském se dějí záhady, tak má Aru spoustu možností:-)
Já Lucie píšu...
17. 05. 2021Gorooo, je super, že Ťapšlap už vyrazil na cestu a ještě k tomu si našel takové kamarády a dokonce samotné celebrity z televize, hehe :) Zajímalo by mě, proč si naznačila ten Bermudský trojúhelník, to se ale nechám překvapit! Samozřejmě pěkně napsané a ponožky od Dedoles mě pobavily :)
Na díl od Aru se těším, co pak asi vymyslí... hmm :)
no to by byl ještě menší, píď je 20cm, googlni to ;)
a islanďani uvádějí, že trpaslík je skoro tak velký jako člověk, ale to je Island, jinde jsme je úspěšně vyhnali
Jani, no, to je taková pohádková klasika a jako hold k významnému výročí paní Bohdalové jsem ty dva chlapíky chtěla mít i tady:-)). díky.
Irenko, to je prima, že se Ťapšlap setkal s Křemílkem a Vochomůrkou. Ti se nestačili divit, kde všude byl a jaká dobrodružství na cestách zažil. Jsem zvědavá na pokračování :-))), TIP
Oskare, pokud jde ovýšku skřítků, to nevím, ale trpaslík měřil určitě tři pídě.
Jarmilo, jsem také zvědavá, co Aru vymyslí a zda Bermudy nepohltí našeho cestovatele navěky... i když - je to jen vzpomínka, nové cesty ho teprve čekají po odchodu z mýtiny K. + V. :-)
Renato, když se mě někdo v dětství ptal, kam bych chtěla jet, tak zásadně do Ohňové země!!
Díky.
Ťapkošlapko medituje
v kresielku sa pohupuje
s výškou možno rukavice
skúma sveta rub i líce
domáci ho hostia čajom
a on: bolo to už dávno
vybral som sa cez Brdy
na tajomné Bermudy
Květoň Zahájský
17. 05. 2021Slušně našlápnuto. Třesu se napětím, kam jej vítr zavane.
No Aru, "výška menší rukavice" je míra jako vyšitá. Konečně mohu jít s klidem spát. Lepší etalon jsem si nemohl přát! :o)))
Oskare, islandské prameny hovoří, že jsou skoro stejně velcí jako lidé, ale pojmosloví odpovídá našemu trpaslíkovi.
co se týče pohádek, tak jsou velcí od menší rukavice, až po dětské velikosti :D
Oskar Koblížek
17. 05. 2021No to jsem zvědav, co z tohohle vyleze. :o)) Neříkám, skřítky mám rád...jen mám trochu maglajs v tom, jaká je vlastně jejich výška. Jsou snad velcí jako Šmouli (vysoký na dva couly) nebo jako ti zahradní sádrový (kolem 30-40 cm)? Cítím, že rozdíl bude asi dost pohyblivý. Vždyť i Vodňanský se z toho vykroutil definicí, že „Trpaslík je člověk, jehož výška se limitně blíží nule!“. Přesto si myslím, a nechci být za nějakého otravného šťourala, že ŤAPŠLAPOVA výška by se měla upřesnit. Budu se těšit na další dobrodrůža...
Ty jo, tak to při vyprávění můžeme uslyšet historky všeho druhu. :) Bermudský trojúhelník mě zajímá.
To si umím představit, jak Křemílek s Vochomůrkou zírali. A to ještě nevěděli, co je čeká. To nevím zatím ani já a také zírám, jak to Gora zvládla.
Ireno, to by bylo skvělé cestovat podle toho, jak se nám líbí názvy! J fajn, že jsi mu poslala kamarády z Večerníčku, ti už toho taky zažili! Prima díl. A ještě k tomu Bermudský trojúhelník...
Křemílek a Vochomůrka a Bermudsky čtvere... TROJúhelník, ja vím :D
to bude teda začátek :D
to si nejdříve budu muset uděla vycházku do Tibetu, do údolí Šangri-la a tam v skoro osamění po boku mnichů meditovat nad dalším dílem :D
Aru, snažila jsem se, abych nebránila mládí v rozletu:-), hlavně, aby se ti dobře pokračovalo!
Děkuju.
teda, ty jsi rychlík ;)
ponožky, značky Dědoles pro veselé poutníky :D to je moc povedené ;)
to je kouzelný Goro, moc se ti to povedlo, to je takový pohadkově skřítkovsky roztomilé
teeeda, dneska už další díl asi nestihnu, protože, jaksi tento, jsi strasný rychlík a já píšu něco jiného, ale zítra na to určitě sednu ;)
fakt super, moc pěkný díl, to bude práce, abych to celý nerozbil, jak se mi posledníd dobou dařilo :D
Diano, prosím tě, je to druhý díl - první včera psala Ivi blackie, a dál zas někdo bude pokračovat.
Díky ti za vtipný komentář!!
Paráda! Ani jsem nedýchala. Má to pokračování nebo Bermudský trojúhelník zafungoval??? :-)))