Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sezrcadlový vzkaz zanechaný neznámým bílým mužem na rohožce před domem u černého jednorožce
12. 03. 2001
6
0
3279
Autor
Vyjan
ach
u
prostřed po
u
ště
-----------
otevře
n
á k
n
iha
Vyjan, Falka: ad souvislost se Jménem růže: co říkáte teorii morfických rezonancí R. Sheldrakea? Někdy by mi na takovéhle případy vyloženě seděla a jsem rád, že už ji někdo zformuloval, jinak bych si jí musel vymyslet sám... ;-)))
No, co na ni říkám...? O to ani tak nejde, podstatnější, myslím bude, že jsem ji nečetla...
Dá se to sehnat? Přibliž mi to trochu, ať vím, jestli se zajímat...?
já jsem se s tou teorií poprvé setkal taky teprve před měsícem, ale je to zajímavý
ocituji přímo Ruperta Sheldrakea:
"Morfická rezonance je vliv podobného na podobné mimo prostor a čas. Podobné věci navzájem rezonují na základě podobných struktur či vzorů, především vibračních vzorů a aktivity. Chemická látka rezonuje s podobnou, již existující chemickou látkou a je jí ovlivněna. Například žirafa jako člen určitého rodu je ovlivněna morf. rezonancemi, které vytvořily její předchůdkyně. Každou žirafu pak ovlivňuje kolektivní paměť jejího rodu a druhu a zároveň je ovlivňuje ona sama. ...
Všechny organismy jsou podle mně organizovány morfickým polem (z řečtiny morphis - forma)...
Protože některé systémy se opakovaně vytvářejí už milióny let, jako například v případě atomu vodíku, nebo krystalu soli, vytvořily zvyky, které se opakují natolkik dominantně, že se staly efektivně fixní. Chovají se, jakoby podléhaly věčným zákonům. ...
...teorie se dá aplikovat i v oblasti chování zvířat, nebo biologickém vývoji forem. Jestliže například naučíme pražské krysy nějaký trik, pak by se stajný trik měly naučit mnohem rychleji krysy na celém světě..."
atd.
mám k tomu zatím jediný pramen, a to je je sborníček přednášek z 12. transpersonální konference v Praze z roku 1992
(náhodou to mám zrovna ve stole, protože si to čtu v práci na WC
:-)))
Docela zajímavé, ale musela bych moooc přemýšlet... .o) A já toho má teď na přemýšlení až moc :o) Např, jestli ten čtyřsetstránkový epos, co mi leží na stole, číst hned nebo až to bude úplně akutní.... .o)
Ondrej_Fiala
21. 03. 2001
Ondřeji, tomu říkám vážná kritika. Někdy je na škodu plýtvat žlutou barvou.
Kangi: Ne. I když vlastně... Už Mácha si všiml, že den a sen se nejenže rýmují, ale v mnohém prorůstají jak siamská dvojčata.
Ta souvislost je zajímává, Falko. Jméno růže jsem s nadšením četl už před spoustou let. Že by něco...? Ale co? Já fakt nevím, z kterých vrstev ta báseň vyšla. Dokázala bys specifikovat, jak tě tato souvislost napadla?
Překvapení, na nečekaném místě se vědění otevírá komukoli, kdo přijde a začne číst... skryté vědění, nepřístupné a přece se nabízející....
A na jiném místě, kam se za věděním chodí a kde se po něm prahne (knihovna), je vědění skrýváno záměrně, až k smrti se ho nedostává žíznivým... z oázy je poušť, dotyk s vodou zabíjí...
A dál... stačí odvíjet to klubko... :o)
Vůbec netuším proč, ale mám z toho indiánskej pocit. Jojojo
jo Dobrýýýýýýýýýýýýýýý