Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sedokážete si to přiznat?
22. 02. 2011
3
77
2591
Autor
myp2p
že prostě tréninkem nic nezískáte
prostě píšete tak jak píšete
nikdy JINAK psát nebudete
jestli si myslíte, že vám něco schází k dokonalosti, tak potom jste to prohráli
protože cvikem nic nezískáš
já na to nemám
dokážete si to přiznat?
77 názorů
naopak, makovsi, já do čítanky nechci, já chci ovládnout diskurz to tý míry, abych mohl říct autorům čítanek nasrat a bylo zřejmý, že jsou blbí oni a ne já. ale to spíš těch odbrných než literárních čítanek.
Lady de Winter četl jsem tvůj koment a víš, co chceme? Dostat se do školních čítanek.:-) A ty nejlepší z nás budou jednou děti nenávidět, protože se budou muset šprtat naše díla nazpaměť a ještě je recitovat.
sepotvkorunachstromu
11. 03. 2011Lady de Winter
06. 03. 2011
Prostě bez talentu to nejde.A 95 procent lidí žádný umělecký talent nemá, 4 procenta mají zárodky talentu, který je tak malý,že už nejde rozvinout do tvorby výraznějších uměleckých děl a jedno procento lidí světa má umělecký talent, který zkušeností a cvičením ( použijeme-li tělocvikářský výraz) lze rozvíjet a tvoří díla, které představují vlastní originální svět.Tak to prostě je daný biologicky a nejde s tím hnouti.V tomto je příroda tvrdá a nespravedlivá.Umění se nedá naučit, dá se naučit uměleckému řemeslu.Konkrétně kupříkladu lze se naučit hrát na kytaru, při minimálním talentu ( i k tomu musí býti minimální talent),ale nelze naučit tvořit hudební díla.**********
větu já na to nemám řekne jen srab! sice mě tohle naučil box a posilovna, ale i sem se to hodí!! :) a bez tréninku nejde nic :)
Whitesnake
02. 03. 2011
jedine dvoufazovy trenink !!!
...nic jineho nema cenu - kondicka i technika je nutna !
...a trener - bez dobreho trenera/trenerky se spisovatel nezlepsi
...a podminky - teren, pocasi, zazemi,
...a pomucky - jedine vyspele technologie a postupy dokazi zlepsit dany stav
...a financni zazemi a motivace - sponzori, sponzori, sponzori - mozna dotace!
...a dobra znalost prostredi
...a znamosti
...proste trenovat se musi!!!!
- jinak zadne TIPY, VYBERY, zlate , stribrne, bronzove VYBERY, zadne pochvalne vybuchy nadseni, zadna kladna hodnoceni kritiku, ritiku,itiku,tiku,iku,ku..u
return-of-ca-2
24. 02. 2011
Pro return-of-ca-2:
00:33:33 Je hezký čas vložení komentáře :-) s jehož obsahem nelze než souhlasit. Naštěstí básně nepíšu (a naneštěstí vidím čím dál hůř, takže stačím sotva po sobě přečíst sebou napsané :-) )
return-of-ca-2
24. 02. 2011
Trénovati, abych mohl jinak psáti? To bych moh dopadnout jako to naše zesraný školství s nekončícím řetězem reforem.
return-of-ca-2
24. 02. 2011return-of-ca-2
24. 02. 2011
ale ziskas
vytrvalym treninkem ziskas casem odpor k vytrvalemu treninku... :-)
jo, dokážu, i když příčiny nevidím v nemožnosti "cvičení" jako spíš v nechuti k němu a dalších neliterárních vlastnostech.
experimentátor
22. 02. 2011
Proč je prosím onen citát blábolem?
Myslím, že spousta lidí v sobě má talent, o kterým ani nevědí.. a že je třeba na něm pracovat, aby se rozvinul, a ne každýmu se chce na něm pracovat.. i Goethe říkal: "Nadání je z jednoho procenta inspirace a z devadesáti devíti procent tvrdá práce"..
Ale samozřejmě každý má někde svoji laťku, kterou už překročit nedokáže..
Manuamanua
22. 02. 2011aleš-novák
22. 02. 2011aleš-novák
22. 02. 2011
kdo se může naučit psát - ten se to naučí PŘEDEVŠÍM PSANÍM. přiznej si to :D
kdo se může naučit psát - ten se to naučí PŘEDEVŠÍM PSANÍM. přiznej si to :D
Nenech se strhnout k "vynucenému přiznání".
Nebuď skleslý z toho, že "na to nemáš".
Tréninkem, v tomto případě psaním, čtením (cizích i vlastních textů), srovnáváním, hledáním chyb, opravováním, a opakovaným čtením a opravováním, získáš mnoho. Záleží na tom, kolik je v tobě trpělivosti, nebo naopak kolik uspěchanosti (vedoucí k předčasným "vzestupům" a pádům).
To, co se trénikem (psaním) nenaučíš, jsou náměty, myšlenky a postoje, které chceš do napsaného vložit nebo dokonce vyvolat ve čtenáři. Cvik pro jejich postřehnutí, "příjem" a uchopení přijde až časem. Nebo nepřijde. Budeš-li v tu dobu mít již nějakou zkušenost s kladením slov a zpracováním textu, tím lépe.
A to, že se ti (bez výše zmíněných útrap) snad povede napoprvé, bez "tréninku" neznamená, že se ti to povede napodruhé nebo vůbec někdy.
Nenechme se strhnout k "vynucenému přiznání".
mořský koník
22. 02. 2011mořský koník
22. 02. 2011aleš-novák
22. 02. 2011
Nezáleží až tak na "vypsání".
Jedna věc je forma - ta se při troše štěstí dá naučit, trochu napodobit, inspirovat se jinde...
Druhá věc je obsah.
Tam už člověk musí mít něco v hlavě. Myšlenky, pocity, zkušenosti... musí vědět, jak se dotknout čtenářů.
Ale to musí přijít i s věkem. Všichni nejsme Rimbaudi. Chce to vědět, co chceme říct a potom si můžeme lámat hlavu nad formou. Ta se dá dle mého obejít. Od čeho čteme knihy - tam je inspirace a vyjadřovacích prostředků až až.
Snad všichni to známe... přečteme si svá stará díla a pukáme smíchy, co jsme to psali za blbosti. Jak to bylo krkolomné a jak bychom to teď napsali úplně jinak. No a to je přesně ono nebo ne?! :)
Kamil Sikora
22. 02. 2011
"Umění potřebuje řemeslo mnohem naléhavěji než řemeslo umění. Nemyslím si ovšem, že lze donutit k porodu, ale k výchově dětí ano." F. Kafka
sepotvkorunachstromu
22. 02. 2011brackenridge
22. 02. 2011
Většina si myslí, že píše dobře. Výhodu mají ti, kteří si to nemyslí a píšou dobře, jen to neví a nikdo jim nepomůže :)