Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seKAMENNÁ SLUNCE
Autor
vesuvanka
KAMENNÁ SLUNCE
Dnes se spolu podíváme za poměrně neznámou geologickou zajímavostí Českého středohoří, kterou jsou KAMENNÁ SLUNCE. Nacházejí se na Lounsku. Asi 1 km od obce Hnojnice je nenápadný vršíček, v němž se kdysi těžil kámen - oranžově zbarvený slínovec. Těžbou byla odkryta stěna se zajímavými útvary, připomínajícími sluníčka s paprsky.
Kde se vzala tato záhadná sluníčka?
Odpověď najdeme v dávné minulosti - třetihorách, kdy v celé podkrušnohorské oblasti (tzv. oherském riftu - zlomu) probíhala bouřlivá sopečná činnost spojená s chrlením popela a mohutnými výlevy lávy.
Na vzniku kamenných sluncí se podílel vulkanismus trochu jiného typu - tzv. maary, což jsou bouřlivé exploze, způsobené kontaktem magmatu se spodní vodou. Následkem je prudké uvolnění páry a plynů, které pak pod obrovským tlakem vyrazí na povrch a rozmetají na malé kousky okolní horninu, kudy si razí cestu k povrchu. Tím se vytvoří malé krátery v podobě nálevky. Vymrštěné drobné částice horniny napadají zpět, a protože jsou chladnější než hrdlo nálevky, dojde k prudkému ochlazení hrdla a smrštění kamene, čímž dojde i k jeho paprsčitému rozpraskání - a právě to jsou ta kamenná sluníčka. Při tomto typu výbuchu nedošlo k vyvržení lávy ani popelu.
Zdroj fotografie: http://mirabilia.rajce.idnes.cz/Kamenna_slunce_-_otisky_energie/
Kamenná slunce jsou u nás ojedinělým geologickým jevem, v Evropě se s nimi můžeme setkat v německém vulkanickém pohoří Eifel. Kamenná slunce jsou chráněná zákonem, v roce 1953 byla vyhlášena přírodní památkou. (Bohužel někteří neukáznění turisté sluníčka vyrýpávají, takže už je jich mnohem méně než na mém obrázku, namalovaném podle staré fotografie.)
Okolí kamenných sluncí je pozoruhodné i po stránce botanické. Setkáme se tu s pestrou teplomilnou květenou, roste zde například len rakouský s modrými květy, kozinec bezlodyžný, silenka paušnice, rýt žlutý a další. Zajímavá je i fauna, žije zde kobylka, z brouků střevlík a drabčík. V okolních křovinách pravidelně hnízdí slavík obecný.
Kamenná slunce - místo, kde se psala jedna z mnohých kapitol dějin Země, určitě stojí za návštěvu
33 názorů
Marcelko, potěšila jsi mě svojí návštěvou a milými slovy, děkuji :-)))
Marcela.K.
22. 06. 2019Jani, opět jako vždy - milé, poučné a s krásným obrázkem...
Díky, Jani,Tvé zpravodajství je zajímavější, než leckterý časopis... a je jasně pravdivé a často překvapující...
Růženko, děkuji za zastavení a milou odezvu :-))). Chodila jsem na to do Českého středohoří :-)))
Zuzulínko a Alice,
potěšily jste mě svojí návštěvou a milými komentáři, děkuji :-)))
Island, zrozený ohněm, má velmi bohatou vulkanickou historií...
Poslouchám teď v Meteoru seriál o sopkách na Islandu a jsem ráda, že žiju v době, kdy sopky na Islandu v podstatě spí.
Kamenná slunce - to samotné zní básnicky... Tip za obrázem i za text.
Evi a Jakube, díky za přečtení a milá slova :-)))
Jakube, máš pravdu, sluníčko na fotce připomíná zkamenělý strom. Obrázky se samostatně přímo do textu nedají vložit, ale jdou zkopírovat z jiného webu, kde byly uveřejněny. Článek s obrázkem a fotkou jsem zkopírovala tak, že jsem ho "zamodřila" a klikla CTRL + C, a přenesla na Písmáka pomocí CTRL + V.
Liduško, Laďo a fialko,
těší mě, že se vám dílo líbilo. Děkuji za zastavení a milá slova :-)))
děkuji, Janičko, za pěkné a poučné povídání a obrázek, zase jsem o něco bohatší
Silene, mám velkou radost, že se Ti dílo líbí. Děkuji za zastavení a milá slova :-)))
Čudlo, Romane a Diano,
potěšili jste mě svojí návštěvou a milými slovy, děkuji :-)))
Honzo a Jardo, děkuji za přečtení a milou odezvu :-)))
Honzo, těch kamenných sluncí je škoda, nevím, kdy jste je navštívili. My jsme tam byli kolem roku 2000. Jestli bude jejich vyrýpávání pokračovat dál, stanou se minulostí, bohužel. Chrám v Panenském Týnci znám jen z fotek a dokumentárních filmů. Působí velmi zvláštně. Také nejsem senzibil, ale věřím, že kdybych u chrámu stála, možná by mě zamrazilo nad jeho tajemností a záhadou, proč nebyl dostavěn.
Jardo, pro mě byla kamenná slunce novinkou, málokde se o nich tenkrát psalo, takže jsem se o nich dozvěděla, až když jsme začali jezdit do Středohoří. Je to zajímavá představa dramat, která se tu odehrávala před 16 - 30 miliony let.
Dík, já sice znám kamenná slunce , ale přesný důvod vzniku jsem si přečetl až od tebe... Janičko. Dík*
Kamenná slunce znám. Stěna byla ale už dost poškozená. Byli jsme tam se ženou a dcerou na pěkném výletě, poté, co jsme také navštívili známý tajemný chrám v Panenském Týnci. Já nejsem senzibil, ale dcera i žena tvrdily, že cítily na jednom místě chrámu zvláštní proud energie.
Luboši, děkuji za přečtení a připomenutí domu U dvou slunců, kde žil Jan Neruda :-)))
Irenko, Jaroslave a dievča z lesa,
děkuji za přečtení a milé komentáře :-)))
Irenko, ve Středohoří jsem nejednou slavíka slyšela, ale neviděla, zbarvením je nenápadný, ale hlásek má výrazný a trylky se nedají zaměnit s jinými.
Jaroslave, je to smutné. Bohužel kamenná slunce jsou na odlehlejším místě, kde běžně nechodí moc lidí, takže sběratelé-vandalové se nebojí, že by je někdo přistihl a pokutoval.
dievča z lesa
01. 06. 2019Hodně zajímavý obraz, fotka i samotná fakta, Jani. Také slavík mne zaujal... a ještě kouknu na odkaz...