Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seDivnověda: hruškovitá gravitace
11. 07. 2003
1
0
7050
Autor
Danny
Vážení příznivci divnovědy,
jak je známo, Newton přišel na Teorii gravitace, když ležel pod jabloní a spadlo mu jablko na hlavu. Je jasné, že kdyby místo toho ležel pod hrušní a spadla mu na hlavu hruška, přišel by na Hruškovitou teorii gravitace, která by se od té naší jablečné lišila jako jablko od hrušky.
Otázka pro vás: čím by se lišila?
Možná by bylo zajímavé, kdyby ležel pod jabloní a spadla na něj hruška... Pak by se možná zabýval filosofií, nebo sadařstvím, že?
Zajímavé by také bylo prozkoumat vztah, mezi počtem spadnutého ovoce a rychlostí / propracovaností Newtonových zákonů..
drfaust: Jen vnímání ? Já bych si skoro dovolil tvrdit, že částečně mění, i když jen lokálně, přímo samotné přírodní zákony :o)
Dle mého,kdyby onou hruškou byla přezrálá máslovka,myslím si,že by k žádné teorii ani nedošlo :-)))
No s kokosem by to mohlo být ještě zajimavější, protže jak je všeobecně známo, občas házejí kokosy na zem i rozpustilé opičky. Mohl by to být první náznak odpoutání se... Ovšem, co taková makovice? Platí i v jejím případě téže fyzikální zákony nebo je stižena jistou vyjímečností?
Aplikace
množství vetšího
než malé makovice
výzanmně mění
vnímání gravitace
No nevím, ale zdá se mi, že otázka je položena naprosto chybně, poněvadž je jasné, že i když Newton ležel původně pod jabloní, na hlavě se mu (trochu paradoxně) objevila hruška jako Brno i s přilehlým okolím. :o))
myslím, že by se nic zvláštního nezměnilo... akorát Apple computer by se jmenovala Pear computer a Vilém Tell by měl lehce ztíženou střelbu... gravitace by zůstala stejná, páč se stejně neřídí podle jabka, ale podle pomeranče. moh bych tady rozvíst sice svoji teorii "Šťopky a bubáka", která to dokazuje, ale vy byste tomu stejně nerozuměli, tak si to radši nechám pro sebe :o))
Merle: proč jen do klubu? konečně je tady po záplavě Cvekovskejch nafoukanejch bublin zase diskuse o něčem, tak proč ji hned uklízet? :o)
aki: protože je klubová... a jestli se zajímáš o takový diskuze, vstup do toho klubu...
Vyjděme kupříkladu ze známého rčení: "jablko nepadá daleko od stromu". Lidová moudrost záměrně nezmiňuje v tomto kontextu problematiku hrušek, protože po hruškách, jak známe z pohádek, dochází často k různým somatickým změnám. V případě, že by na Isaaca spadla hruška, bychom se tedy docela klidně mohli dočkat např. teorie, že zemská gravitace, přitahující hrušku k zemi, má protiváhu v nadměrném růstu nosu, uší či jiných částí těla (a zde se kupodivu dostáváme zpět k případu, kdy by Newton ležel pod Ms. Hruškovou, ve kterém jsme vlastně, pouze jinou cestou, došli ke stejnému závěru).
Možná že mu na hlavu spadlo uplně něco jiného,ale jablko je simbol vědění,a života,...eště že neležel pod kokosem.... :-))))))))))))))
jabko, hruska, svestka.. ale povazte, co dkyby mu na hlavu spadla nejaka houba!
Ano, musím se připojit k předpísmákům (ženatej). Protže gravitace skutečně zakřivuje prostoročas, zdá se, že okolnosti v případě Newtonově nám taktrochu nebyly nakloněny. Newton má jablko, které, zřejmě svou kulatostí, uvrhnulo fyziku do jistého pomýlení, které napravil až Einstein. Spadla-li by Newtonovi na hlavu hruška, mohl dojít probubezení ještě většího a netuše cokoliv o neeuklidovské geometrii, která je kostrou obecné relativity, mohl odhalit tajemství ještě větší. Nesměl by ovšem tápat ve svých naprosto zcestných fluxích a fluentách (viz jeho dílo Principia Philosophia Naturalis - kapitola o diferenciálním počtu).
ad Big George: To máš pravdu. Jednou mě nadrali hruškovicí a mým největším nadlidským výkonem bylo následné sejití pěti pater na dvanácticentimetrových podpatkách :)
Gravitační pole by se nešířilo prostorem kulově (jablko), ale bylo by deformované (hruška). Jelikož jsem někde slyšel, že zakřivení gravitačního pole bylo již pozorováno, považoval bych existenci paralelních světů se sirem Newtonem pod hrušní za prokázanou...
...Matematika vyjadřující gravitační zákony je v těchto světech na rozdíl od té naší mnohem komplikovanější. Horší už je to snad jenom ve vesmírech, kde mu spadla na šišku větev i s listama...
;-))))
Co se ovoce k zemi padajícímu týče, nevidí naše sekce žádné významné rozdíly...
Vyskytl se sice názor, že v případě neobvykle rozměrné přezrálé hrušky mohla by se tato rozprostřít nešťastně po obličeji Newtonově a zahlcením dýchacích cest tak způsobit vědcův předčasný odchod z tohoto světa, nicméně tento jev je natolik nepravděpodobný a současně celkem nezajímavý, že nemá smysl se o něm zde nadále rozepisovat, zájemce o hlubší poznatky odkazuji na zprávu, kterou naše sekce o této problematice připravuje...
V této zprávě se objeví i výsledky bádání vyprovokovaného otázkou (původně myšlenou spíše žertrem), co by se stalo, kdyby Newton neležel pod hrušní, ale pod Hruškovou (v originále se jedná o Newtonovu sousedku Amandu Pears)... Ukázalo se totiž, že v tomto případě by teorie z toho času vzešlá neměla těžiště v síle způsobující pohyb dolů, jak tomu je v případě gravitace, ba právě naopak základem by byla jakási tendence k stoupání a vztyčování... Na podrobnosti si ovšem zvídaví kolegové budou muset ještě chvíli počkat...
Ve světě hruškoidní gravitace by u počítačů javovské applety zmutovaly na pearety. Možná by se také z ovoce místo calvadosu pálil calvalinux.
Z téhleté gravitace
vzešla by substituce
a v jednom přísloví
pak by byl podmět
maličko hruškový
Z hlediska vyššího principu mravního s přihlédnutím k motivům eklektickým, utilitaristických a parapsychologických se tento problém jeví jako zcela nerentabilní. V každém případě z idiota neudělá Einsteina ani tuna jablek, ani tuna hrušek.
Nostradamus
11. 07. 2003
na jedné straně: rána, jako rána (pokud by ovšem nešlo o "hniličku", že..); na druhé straně by se možná (vzhledem k tbaru) lépe vysvětlovali gravitační (možná i gravi"dační") anomálie...