Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte sePark Holomků
Autor
Movsar
Park Holomků
Stošek a Márinka žili láskou, takže květen jim přišel vhod. Chodili parkem Holomků, vždycky až na kraj, kde se usadili na lavičku, pojedli svačinu, kterou si připravili z poctivého kusu domácí sekaniny a chleba, Márinka zvedla hlavu a dívala se do sluníčka a Stošek na ni. Stošku, dívej se přece taky do sluníčka, říkávala Márinka, aniž by uhnula tváří ze sluneční dráhy, a Stošek, aniž by uhnul tváří z Márinčiny dráhy, odpovídal, že to nelze, že je k Márince připoután jako měsíček k Zemi. Tak tam tak sedávali jako planetky a drželi se za ruce, unavení a zlataví sluncem, sytí sekaninou, a kolem dělali rámus holomci, kterým jejich láska ještě nedávala smysl, jak byli dosud pitomí, takže se pak Stošek s Márinkou zvedli a ona s tváří nepohnutě vystrčenou ke slunci a on zas k ní pomalu odcházeli domů.
Sasja
Každou sobotu Sasja vyrážela do jazzového klubu na nábřeží. Je tu Sasja, říkali za barem, když vešla, tak jim byla vlastní. A už pro ni chystali višeň Panama Blue. Sasja měla místo hned u podia, milovala těsný styk s hudebníky. A oni milovali ji, takže ji nejednou věnovali celou skladbu, vyhlásili do publika: Tahle je pro naši milou přítelkyni Sasju. A Sasja byla dojatá, hlavně když spustil saxofon, její vyprahlé srdce chytlo jako nic a planulo do příšeří klubu a nešlo ho uhasit a každý part ten oheň přiživil a Sasja slzela, ale ani slzy nic nezmohly, hořela a tu chvíli hořelo i její hoře, o němž nikdo nevěděl, nevěděli o něm dobří lidé za barem ani hudebníci, protože o něm Sasja nikomu nepověděla.
Maruška
A na druhém konci Ovenecké je Stromovka. Parkem už od časného poledne proudí dobří lidé města pražského. Někteří jdou, jiní běží, děti se vezou v kočárcích, jako Maruška, bledulínek v kloboučku, které maminka dává tutat vodičku. A Maruška se rozkucká, jak ještě pořádně neumí pít a k tomu jí do očiček svítí sluníčko, ale už je to dobré, říká maminka, protože od toho jsou maminky, aby říkaly, že všechno je dobré; i kdyby nebylo.
Džínice a zedníci
Tři zedníci v Celetné. Opřeni o zeď Karolina hledí na své dílo: prvně nahozenou omítku protější fasády. A unavenými výrazy dávají vědět: je to dřina. A přou se: kolik vápna ještě bude třeba, 40, 50 kilo? A japato že tu nejsou, čí je to vina? Pak předák klepne do krabičky a podá parťákům cigaretku a ohýnek jde od jedné k druhé a už jen tak spokojeně tahají a otáčejí se za džínicemi, tedy holkami v těsných džínách, které si jdou pro skripta do Karolina, a doufají, že až bude jejich dílo hotovo, všimnou si a na znamení obdivu se v bocích zakroutí trochu víc.
8 názorů
Dlouho jsem tě nečetl. Tohle je opravdu kouzelné. Kdybych uměl, zapěl bych ti píseň chvály.
Když tě čtu takhle po delší době, napadá mě, že to máš vlastně takové docela hrabalovské. Maruška je dojemná.
Dívat se a vidět jsou dvě rozdílné věci a pokud ten kdo opravdu vidí má ještě dar sdělení, pak bez kecání klobouk dolů.
Lidské a milé.Umění dívat se máš veliké a převádět do prosté lidskosti.
Maruška, která tutá vodičku, Sasja s tajemstvím, Stošek a Márinka /ta mi stylem připomíná Vladimíra Párala, nějak vzdáleně.../. Kéž by svět byl opravdu takový, jak jej dokážeš vylíčit:-) - ale možná je, jen záleží na úhlu pohledu.
Dám tip, protože je to bezva. Musím k tomu říct, že to jsou perličky, které duši rozehřejí a revma rozeženou. Díky.