Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seVRKOČ A VAŇOVSKÝ VODOPÁD
Autor
vesuvanka
Vrkoč a Vaňovský vodopád
Zdravím všechny Písmáky a zvu na virtuální výlet za krásami Českého středohoří. Tentokrát navštívíme zajímavý skalní útvar Vrkoč a Vaňovský vodopád - obojí poblíž Ústí nad Labem.
Vrkoč uvidíme z vlaku po levé straně cestou z Lovosic do Ústí nad Labem. Tato nádherná skála je typickou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče, která nás zaujme zvláštním a ojedinělým uspořádáním sloupců do obráceného vějíře (milíře) , čímž se zapsala i do zahraniční geologické literatury. (Podobnou skálu s vějířovitým uspořádáním čedičových sloupců bychom našli až na Islandu).
Náš Vrkoč se nachází u silnice, vedoucí podél trati, přibližně 3 km od hlavního nádraží v Ústí nad Labem. Skála byla odkryta v 19. století při stavbě železnice z Prahy do Drážďan. O její záchranu před další těbou kamene se zasloužili významný geolog, vulkanolog a petrograf prof. Josef Emanuel Hibsch a železniční stavitel ing. Alois Negrelli. 10. června 1966 byl Vrkoč vyhlášen přírodní památkou. Je zajímavý i z hlediska botanického. Na jaře zde kvete nejen tařice skalní (Aurinia taxatilis), ale i velmi vzácný lomikámen trsnatý vlnatý (Saxifraga rosacea subspecie steinmannii).
Vpravo od Vrkoče, tak trochu schovaný, se na Podlešínském potoce nachází Vaňovský vodopád, jehož vody padají z dvanáctimetrové kolmé čedičové stěny. Je to nejvyšší vodopád v Českém středohoří, u něhož jsme se zastavili jednou v létě. Úchvatný pohled na tuto jedinečnou scenérii, ale i poslech symfonie padajících vod. Cestou podél potoka nás zaujala žlutě kvetoucí netýkavka velkokvětá (Impatiens noli-tangere).
33 názorů
Mílo, děkuji za zastavení a milá slova, i Tip :-))). Na Vrkoč a Vaňovský vodopád ráda vzpomínám, jsou to nádherná místa.
Krásně napsaný, obrázky se mi neotevřely, škoda, ale stejně je mám před očima. V posledním čase v těch místech bývám často, je tam krásně. Děkuji..
Jarmilo, potěšila jsi mě svojí návštěvou a milými slovy, děkuji i za Tip :-)))
Maruško, děkuji za zastavení a milou odezvu :-))).
Fialko, děkuji za zastavení a Tip :-)))
Evženie Brambůrková
19. 03. 2021To je prostě úžasné. Budu muset vyrazit za poznáváním.
Ivi, děkuji za zastavení, milá slova i Tip :-))). Mně se název Vrkoč také líbí. Ta skála mě fascinuje :-)))
blacksabbath
19. 03. 2021Jani....děkuji za procházku!!!!.....Krásné obrázky!!!..............P.S. Vrkoč...to se mi líbí:-)))..................*/**********
Renato a Irenko, díky za nahlédnutí :-))). Mám radost, že se vám obrázky líbily.
dievča z lesa, děkuji za přečtení a milou odezvu :-)))
dievča z lesa
18. 03. 2021krásny výlet
Renato, Irenko, Janinko a Peter, posílám odkazy na obrázky, snad se vám otevřou:
Láďo, Lucko, Křivodržko, Pavle, Milane, Renato, Irenko, Janinko, Květoni, Liduško, Luboši, Jirko, Dagmaram a Peter,
potěšili jste mě svojí návštěvou, milými slovy i Tipy, děkuji :-))).
Zároveň děkuji i dalším tipujícím :-)))
Karpatský knihomoľ
18. 03. 2021škoda, že zatiaľ nevidím obrázky
Děkuji za Chvilku přírodopisné poezie. Už jsem to napsal dříve, ale znovu se mi potvrdilo, že číst tvé texty je i radost z mateřštiny.
Kdo ke skále oči stočí
skrz okénko vlaku,
v srdéčku se rozvrkočí,
neodolá tlaku
a veliké touze
koukat na ni dlouze.
Jako tygr skočí,
a ačkkoliv má nahnáno,
páč problémy asi čuje,
přesto brzdu záchrannou
neprodleně aktivuje.
díky za to, žes nás vzala na výlet, nemůžeme sice fyzicky, ale tohle bylo pro mě úžasné, protože sama bych se na skutečném výletě toho tolik nedozvěděla a ty obrázky jsou dokonalé*****
Květoň Zahájský
18. 03. 2021Skvělý tip na výlet.
kouzelná_květinka
18. 03. 2021Janinko děkuji za velmi zajímavá písmenka, bohužel obrázky nevidím.. :-(
Já Lucie píšu...
18. 03. 2021Pěkné ilustrace! Hezly do detailů popsané...